Siyaset
Giriş Tarihi : 16-08-2017 15:34   Güncelleme : 16-08-2017 15:34

CHP'li İlgezdi Cezaevinde Öldürülen Mahkumu Sordu

CHP İstanbul Milletvekili ve PM Üyesi Gamze Akkuş İlgezdi, Denizli T Tipi Cezaevinde öldürülen mahkum ile ilgili önerge verdi.

CHP'li İlgezdi Cezaevinde Öldürülen Mahkumu Sordu

CHP İstanbul Milletvekili ve PM Üyesi Gamze Akkuş İlgezdi, Denizli T Tipi Cezaevinde öldürülen mahkum ile ilgili önerge verdi.

İşte O Önerge;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Abdülhamit GÜL tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 16.08.2017

 

                       Gamze AKKUŞ İLGEZDİ

                                                                                        CHP İstanbul Milletvekili

 

10.08.2017 tarihinde Denizli T Tipi Kapalı Cezaevinde adli suçtan hükümlü olarak bulunan iki kardeşe işkence yapıldığına dair iddialar ile ilgili tarafınıza önerge vermiştim.

Önerge verdiğim tarihten 4 gün sonra aynı cezaevinde hükümlü olan Emre İregör, başka bir mahkûm tarafından darp edildikten sonra boğularak öldürülmüştür. İregör'ün cansız bedeni, diğer mahkûmlar tarafından bulunmuştur.

Bu çerçevede,

  1. Deniz T Tipi Kapalı Cezaevi’nde hükümlü olarak bulunan Emre İregör adlı mahkumun başka bir mahkum tarafından darp edildikten sonra “boğularak” öldürüldüğü iddiaları doğru mudur?
  2. Öldürülen mahkum İregör ile diğer mahkum arasında daha önce sorunlar yaşandığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise daha önce iki mahkum arasında yaşanan bir kavga olmuş mudur? Aralarında sorun olan iki mahkum neden aynı koğuşta tutulmaktadır?
  3. Çok yakın zamanda aynı cezaevinde bulunan iki kardeşin onlarca gardiyan tarafından darp edildiği bilinmektedir. En küçük bir olayda mahkumlara müdahale etmek için onlarca gardiyan toplanıyorken, İregör’ün bir mahkum tarafından darp edilip, boğulduğu sırada mahkumlar cezaevinde değiller miydi? Kavgaya neden müdahale edilmemiştir?
  4. Konu ile ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır?
  5. Deniz T Tipi Kapalı Cezaevi’nde daha önce cinayete kurban giden mahkum var mıdır? Varsa sayısı kaçtır?
  6. Deniz T Tipi Kapalı Cezaevi’nde mahkumlar arasında çıkan kavgalardan yaralanan olmuş mudur? Olduysa sayısı nedir?
  7. Deniz T Tipi Kapalı Cezaevi’nde hakkında idari ve adli soruşturma açılan gardiyan var mıdır? Varsa sayısı nedir? Gerekçeleri nelerdir?