Siyaset
Giriş Tarihi : 13-12-2016 13:44   Güncelleme : 13-12-2016 13:49

CHP'li İlgezdi: ''Çocukları istismar eden bu kişiyi görevden almayı düşünüyor musunuz?''

İstanbul'da TOKİ Başakşehir Osmangazi İlköğretim Okulu'nda görevli Aydın Erekmen isimli öğretmenin öğrencilerinin eline idam ipi verip sosyal medyada paylaşması üzerine CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi konuyu Meclis gündemine taşıdı.

CHP'li İlgezdi: ''Çocukları istismar eden bu kişiyi görevden almayı düşünüyor musunuz?''

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren İlgezdi, ''Laik, çağdaş ve bilimsel eğitimden uzaklaşarak çocuklarımızı teslim ettiğiniz bu öğretmenleri korumak yerine derhal hakkında işlem başlatmalı ve görevine son verilmelidir. Çocukları böylesine bir fotoğraf karesinin içinde görmek bu ülke için yeni bir utanç demektir'' dedi. Bakan Yılmaz'a çocukları istismar eden öğretmen hakkında soruşturma başlatılıp başlatılmadığını soran İlgezdi, ''Yoksa kendisini bakanlık bünyesinde ‘idam’ konusunda çalışmalar yapmak için mi görevlendireceksiniz?'' açıklamasında bulundu.

CHP'li İlgezdi'nin konuyla ilgili önergesi şu şekilde:

Sosyal medyada hızla yayılan bir görüntüde TOKİ Başakşehir Osmangazi İlköğretim Okulu'nda çekilen fotoğrafta öğretmen ve öğrencilerin elinde idamı simgeleyen bir iple poz verdiği görülmektedir. Fotoğrafı sosyal medya hesabında paylaşan öğretmen Aydın E.,

“Ya devlet başa, ya kuzgun leşe… Başkaaaan…! Adalet istiyoruz” şeklinde yazmıştır. Gelen tepkiler üzerine fotoğrafı kaldıran Aydın E.’nin başka paylaşımlarında yine ‘idam ipiyle’ çekilmiş fotoğraflar yer almaktadır.

Konuyla ilgili soruşturma başlatıp ve adı geçen öğretmeni çocuklardan uzak tutması gereken okul yönetimi ise “Sanıyorum izci düğümü çalışması yapmışlar. Fotoğrafı yanlış yorumlamak amacını aşmak olur” şeklinde açıklama yapmıştır. Fotoğraf kadar müdür yardımcısının yaptığı açıklamada aynı şekilde trajiktir. 

Laik, çağdaş ve bilimsel eğitimden uzaklaşarak çocuklarımızı teslim ettiğiniz bu öğretmenleri korumak yerine derhal hakkında işlem başlatmalı ve görevine son verilmelidir. Çocukları böylesine bir fotoğraf karesinin içinde görmek bu ülke için yeni bir utanç demektir. 

Bu çerçevede,

1.    Basında ve sosyal medyada yer alan görüntüler sonrası öğretmen ve okuldaki yetkililer hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmadıysa başlatmayı düşünüyor musunuz?

2.    Okul yönetimi Aydın E. Hakkında soruşturma başlatmış mıdır? Başlatmamış ise gerekçesi nedir? Okul yönetimi bu fotoğraftan ne zaman haberdar olmuştur?

3.    Çocuklara ‘idam ipi’ dağıtan öğretmen halen görevinin başında mıdır? 

4.    Müdür yardımcısı yaptığı açıklamayla “Sanıyorum izci düğümü çalışması yapmışlar. Fotoğrafı yanlış yorumlamak amacını aşmak olur” demiştir. Sizce de ‘izci düğümü çalışması’ mı yapılmıştır? 

5.    İdam istediğini açıkça beyan eden ve bu konuda görevi başındayken çocukları istismar eden bu kişiyi görevden almayı düşünüyor musunuz? Hakkında Milli Eğitim Bakanı olarak suç duyurusunda bulunmayı düşünüyor musunuz? Yoksa kendisini bakanlık bünyesinde ‘idam’ konusunda çalışmalar yapmak için mi görevlendireceksiniz?