Siyaset
Giriş Tarihi : 16-10-2019 09:42
Abone ol

CHP'li İlgezdi: Çocuklarımızın çıkartamadıkları ses olmalıyız!

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi çocuk istismarı vakaların gün geçtikçe arttığını çarpıcı örneklerle ortaya koyarak, “Bizler çocuklarımızın çıkartamadıkları ses olmalıyız” dedi.

CHP'li İlgezdi: Çocuklarımızın çıkartamadıkları ses olmalıyız!

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi çocuk istismarı vakaların gün geçtikçe arttığını çarpıcı örneklerle ortaya koyarak, “Bizler çocuklarımızın çıkartamadıkları ses olmalıyız” dedi.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi yargı reformu düzenlemesinin 17’nci maddesinde TBMM’de yaptığı konuşmada çocuk istismarını tüm detayları ile kamuoyu ile paylaştı.

 

CHP’li İlgezdi çocukların hayatları boyunca izlerini taşıyacakları travmalar yaşadığını belirterek, “Daha iki gün önce yaşları 7 ve 9 olan iki kardeş cinsel tacize uğradı. Faili öz dedeleriydi. Türkiye’nin en acı gerçeklerinden olan bu olay sıradan bir “cinsel istismar” vakası olarak kayıtlara geçti” diye konuştu.

 

Yargı reformunda istismar yok

 

Yargı reformunun içinde çocuk ve kadın istismarına engel olunmasını sağlayacak hiçbir düzenlemenin olmadığının altını çizen Gamze Akkuş İlgezdi, “Bugün yargı reformunu görüşüyoruz. Sizce bu teklif içerisinde, her parçasında derin yaralar açılan, şiddet mağduru çocuklar için bir gelecek var mı?” diye sordu. Peki her yerde mağdur edilen, toplum tarafından unutulmuş taciz ve istismar mağduru 18 bin 290 çocuk için düzenlemeler var mı?” diye sordu.

 

Geçen yıl günde 50 çocuğun saldırıya maruz kaldığını hatırladan İlgezdi, “Reform demetinin içinde 10 binden fazla kelime var da son 16 yılda istismara uğrayarak doğum yapan 15 yaşından küçük 15 bin çocuğumuz için bir reçete yok!” dedi.

 

Gamze Akkuş İlgezdi 39 maddeden oluşan yargı reformunda kuma olan, başlık parasına satılan, erken evliliğe zorlanan sayıları 691 bine ulaşan kız çocukları ile ilgili hiçbir çalışmanın da yapılmadığını söyleyerek, acı örnekler verdi: “İstismara uğrayıp, işkenceyle öldürülen 8 yaşındaki Eylül… Kaçırıldıktan sonra açlıktan yaşamını yitiren 4 yaşındaki Leyla… Komşusu tarafından öldürülen 3 yaşındaki Irmak… Diri diri yakılan 6 yaşındaki Gizem ve daha niceleri…”

 

Çocuk korktuğu, adalet ise kolladığı için susuyor

 

Yaşanan istismar olaylarının altında istismarcılardan korkan çocukların ve o istismarcıları kollayan adaletin olduğunu belirten İlgezdi, “Çocuk korktuğu, adalet ise kolladığı için susuyor. Saldırganlar hala “iyi hal indiriminden” ve “saygın tutum” gerekçesinden yararlanmaya devam ediyorlar” diye konuştu.

 

“Cinsel şiddet her gün, her şekilde yeniden üretiliyor ve yaygınlaşıyor” diyen Gamze Akkuş İlgezdi, bu utanç tablosunu örtbas etmeye çalışanlardan, çocuk istismarını meşrulaştıranlardan hesap sorulmasını istedi.

 

Ayrımcı yasaları bir gece de kaldıralım

 

“Siyaseti bir kenara bırakarak, vicdanınıza sesleniyorum: Bizler çocuklarımızın çıkartamadıkları ses olmalıyız” diye konuşan İlgezdi kadın ve çocuğa yönelik bütün ayrımcı yasaları kaldırmak için de TBMM kürsüsünden çağrı yaptı: “Gelin kadın ve çocuğa yönelik bütün ayrımcı yasaları, burada bir gecede kaldıralım. Gerekiyorsa bir ay boyunca sabaha kadar çalışalım ama istismarın önüne geçecek düzenlemeleri kanunlaştıralım”

 

Ancak istismara karşı düzenlemeler yapılırsa görüşülen paketin bir reform olabileceğini kaydeden İlgezdi, “Yoksulluğun, sömürünün ve şiddetin karşısında haklarımız, hayatlarımız ve çocuklarımız için çalışalım” dedi.

 

İlgezdi konuşmasını ”Çocuklarımızın; sesini, nefesini, umudunu, geleceğini, neşesini kaybetmediği; onları; her türlü şiddetin öznesi olmaktan uzak tutabildiğimiz, ve en önemlisi istismarın, tacizin ve eşitsizliğin son bulduğu aydınlık yarınlar” temennileri ile bitirdi.