Siyaset
Giriş Tarihi : 15-06-2016 19:34   Güncelleme : 15-06-2016 19:41

CHP'li İlgezdi: ''Eğitim ordusu kuracağız dediniz, işsizler ordusu kurdunuz''

TBMM Genel Kurulu'nda Maarif Kanunu Tasarısı görüşmeleri devam ediyor. Genel Kurul'da söz alan CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, 14 yılda 13 defa değiştirilen eğitim sisteminin çocukları ve ailelerini mağdur ettiğini belirti.

CHP'li İlgezdi: ''Eğitim ordusu kuracağız dediniz, işsizler ordusu kurdunuz''

Ebru Gümüş/ebrugumus@omedyam.com

TBMM Genel Kurulu'nda söz alan CHP'li İlgezdi, sözlerine Hacı Bektaş Veli'nin ''Bilim, gerçeğe giden yolları aydınlatan ışıktır'' sözünü hatırlatarak başladı. Milli Eğitim Bakanlığı'na paralel bir yapı oluşturulduğunu belirten İlgezdi, bu tasarıyı onaylamadıklarını söyledi. Bu yapının yeni bir karanlığın kıyısı olduğunun altını çizen İlgezdi, ''Zaten içi boşaltılmış olan Milli Eğitim'e son darbeyi vuruyorsunuz. Tasarıda bu mekteplerin mütevelli heyeti 72 yaşına kadar değişmeyebilir diyor. Yani böylece Milli Eğitim'e saltanat getirilmiş oluyor. Maarif Vakfı ile Milli Eğitim tarih oluyor... Vakıfa adeta bakanlık yetkisi veriliyor. Vakfın öğrencileri anaokulundan, üniversiteye kadar, yurtlarıyla, pansiyonlarıyla, burslarıyla siyasi otoriteye bağımlı hale getiriliyor. Eğitim sisteminde bir tekel yaratılıyor'' dedi.

''EĞİTİMİ TEPEDEN TIRNAĞA PARALI HALE GETİRDİNİZ''

AKP'nin 14 yıllık iktidarında 6  kez Milli Eğitim Bakanı değişikliği yapıldığının altını çizen İlgezdi, ''AKP 14 yılda okulları özelleştirmek istedi, aşırı tepki gelince vazgeçti. Özel okullara 'Öğrenim desteği' altında verdiğiniz destekle eşit eğitim hakkını unuttunuz. 'Genelge değil, kaynak gönder' diyen müdürleri görevden aldınız. Parayı veren düdüğü çalar mantığıyla okul aile birliklerinin tahsilat merkezlerine çevirdiniz. Eğitimi tepeden tırnağa paralı hale getirniz. Eğitim masrafları sizin dönemizde  tam 5 misli arttı. Okulların bahçelerine otopark açtınız... Dağıttığınız on binlerce tableti geri topladınız. Tam 512 milyon lira buhar oldu'' dedi.

''İŞSİZ ÖĞRETMENLERİN İNTİHARINA GÖSTERİŞ DEDİNİZ''

Eğitim sorununu çözmenin, havuz problemi çözmekten daha zor hale getirildiğini belirten İlgezdi, ''Eğitim sitemini 14 yıllık iktidarlarında 13 defa değiştirdiniz. Düz Liseleri bir gecede Anadolu Lisesi haline getirdiniz. Öğrenci aynı, okul aynı, eğitim aynı... Tabela değişince eğitim seviyesi yükselecek sandınız. 'Meslek Lisesi memleket meselesi' dediniz düşük ücrete çalışan çocuk işçiler yarattınız. Atanamayan öğretmenlerin intiharlarına 'Gösterişçi intihar sendromu' dediniz... Eğitim ordusu yaratacağız dediniz, işsizler ordusu yarattınız. Bu tasarıyla sorunlar çözülmeyecek, daha da derinleşecek. Bir kuşak sizin eğitim politikalarınız yüzünden kayıp... Çocuklarımıza sahip çıkalım'' açıklamasında bulundu