Siyaset
Giriş Tarihi : 21-10-2016 12:52   Güncelleme : 21-10-2016 12:52

CHP'li İlgezdi, Gülsuyu Cemevi inşaatına yapılan saldırıyı Meclis gündemine taşıdı

CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, İstanbul Maltepe'deki Gülsuyu Cemevi inşaatına yapılan saldırıyı Meclis gündemine taşıdı.

CHP'li İlgezdi, Gülsuyu Cemevi inşaatına yapılan saldırıyı Meclis gündemine taşıdı

CHP'li Gamze Akkuş İlgezdi, İstanbul Maltepe'deki Gülsuyu Cemevi inşaatına yapılan saldırıyı Meclis gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırlayan İlgezdi, Cemevi inşaatına yazılan ırkçı ve mezhepsel yazıların sonrasında bölgede yaşayan yurttaşların güvenliği için önlem alınıp alınmadığını sordu. İşte CHP'li İlgezdi'nin konuyla ilgili olarak Bakan Soylu'ya sorduğu o sorular:

''19.10.2016 tarihinde Gülsuyu Cemevi inşaatının duvarlarına ve çevresine akşam saatlerinde gelen kişi veya kişiler tarafından ırkçı ve mezhepsel ayrımcılık içeren yazılamalar yapılmıştır. Duvarlara “Tanrı Türkü Korusun, Semt-i Gülsuyu, Hayinler Vatanı bölemezler” gibi yazılar yazılmıştır. Cemevi yönetimi, durumu emniyet yetkililerine bildirmiştir. Bu hükümet döneminde evler, kapılar, Cemevleri işaretlenmiş veya yazılamalar yapılmıştır. Onlarca olaya rağmen faillerinin bulunamaması yeni olaylara davetiye çıkarmaktadır. Gülsuyu Cemevine saldırı yapanlarda bu durumdan cesaret almıştır. Hükümet, ayrıştırmalara ve korkulara neden olan bu yazılamaları yapanları bulmak zorundadır. Bu işaretlemeler, Alevi yurttaşlarımıza Maraş ve Çorum olaylarını hatırlatmaktadır. Bu nedenle tedirginlikleri artmaktadır. 

Bu çerçevede,

2003 yılından bugüne kadar kaç işaretleme veya yazılama olayı olmuştur?

22.10.2016 tarihine kadar olan bu tür saldırılardan kaçının faili bulunmuştur?

Gülsuyu Cemevine yapılan saldırı ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır?

Gülsuyu Cemevi inşaatının bulunduğu bölgedeki kamera kayıtları ve mobese görüntüleri incelenmiş midir? İncelenmemiş ise incelemeyi düşünüyor musunuz? Bölgede bulunan kamera ve mobeselerden olay anında bozuk olan var mıdır? 

Olay yerinde parmak izi çalışması yapılmış mıdır? Yapılmamış ise gerekçesi nedir?

Tanıkların ifadesine başvurulmuş mudur?

Yazılamaların olduğu bölgede yaşayan yurttaşların güvenliği için önlemler alınmış mıdır? Ne gibi önlemler alınmıştır? Alınmamış ise neden alınmamaktadır? Önlem almak veya işlem yapmak için birinin hayatını kaybetmesi mi gerekmektedir?

Özellikle Alevi yurttaşlarımızı hedef alan ırkçı ve mezhepsel yazılama yapanlar veya işaret koyanlar neden hiç bulunamamıştır? Bu tür işaretlemeler neden ciddiye alınmamaktadır?

Gülsuyu Cemevine yapılan bu saldırıda ‘çocuk işi’ deyip geçiştirilecek midir?''