Siyaset
Giriş Tarihi : 10-12-2016 17:22   Güncelleme : 10-12-2016 17:22

CHP'li İlgezdi: ''Haklarıyla var olan insanların yaşam hakları tehlikededir''

CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gamze Akkuş İlgezdi, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

CHP'li İlgezdi: ''Haklarıyla var olan insanların yaşam hakları tehlikededir''

CHP'li İlgezdi'nin mesajı şöyle:

''Bugün, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilişinin 68. yıldönümü. 10 Aralık tüm dünyada İnsan Hakları Günü olarak kutlanırken, bu durum ülkemiz için ne yazık ki geçerli değildir. Çünkü bildirgenin kabulünün 68. yılı yani 2016 yılı, Türkiye için insan hakları ihlali bakımından kapkara bir yıl olarak geride kalmak üzere. Ayrıca başka acı bir durum ise Türkiye’de, İnsan Hakları Haftası’nda OHAL uygulamalarının devam ediyor olmasıdır. 

2016 yılı Türkiye’sinde başta temel yaşam ve sağlık haklarının ihlali olmak üzere terör saldırıları mı, sokağa çıkma yasaklarının yol açtığı ihlallerini mi, cezasızlığın ortaya çıkardığı sorunları mı, yargı bağımsızlığı, ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü, kadın cinayetleri, iş kazaları ya da yasa dışı çalıştırılan çocuk işçileri mi, F tipi cezaevlerindeki tecrit ve baskıları mı yoksa Türkiye'nin dört bir yanına dağılmış 3 milyona yakın Suriyelinin dramını mı, hangisini anlatalım? Bu karanlık tabloya, Temmuz 15’inden sonra bir de darbecilerle mücadele adı altında OHAL uygulamalarıyla tutuklanan muhalif gazeteciler, akademisyenler, hukukçular, siyasetçiler; işinden atılan insanlar; kapatılan radyo, televizyon, gazete ve dernekler eklenince, 2016 yılı Türkiye tarihinin en kara en çok ihlalin yaşandığı yılı olmuştur. Kısacası insan haklarına ait olumlu hiçbir şey kalmamışken, ihlaller ve bu ihlaller karşısında yaşanan cezasızlıklar yetmiyormuş gibi hak ihlalinde bulunanlar yargı önünde hesap vermediği gibi, korunuyor, kollanıyor, terfi ettiriliyorlar. Bu, iktidarlardan iktidarlara devredilen, süreklilik arz eden bir devlet geleneğine dönüştü ne yazık ki. Cezalandırılmayan her ihlal bir sonrakine davet çıkarıyor, vicdanlarımızı yaralıyor, insanlığımızı törpülüyor ve toplumumuzu çürütüyor.

Kısacası haklarıyla var olan insanların yaşam hakları tehlikededir. KHK’lerle yönetilen hukuk devleti ilkesi ve hukuk güvenliği yok edilmiş Türkiye’de, muhaliflerin her an tutuklanabileceği ya da öldürülebileceği; yaşam hakkı ellerinden alınan; ayrımcılığın kol gezdiği, sokakta kadınların gezemediği ve her gün katledildiği, bilimsel ve laik eğitimin yanı sıra Cumhuriyet değerlerinin bir bir yok edilmesi, her türlü keyfi uygulamaya, baskı ve sömürüye karşı insanların; onurlu, özgür ve eşit bir şekilde hak ettikleri gibi yaşamaları için din, dil, cinsiyet, renk, siyasal düşünce ayrım yapmaksızın hep birlikte mücadele ederek çıkacağız. ''