Siyaset
Giriş Tarihi : 30-10-2019 09:35   Güncelleme : 30-10-2019 09:47
Abone ol

CHP'li İlgezdi: İntiharları engellemek için politika üretemeyenler intihar girişimlerini ekipmanla çözme derdinde

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi sürekli hale gelen Meclis’teki intihar girişimlerini hatırlatarak, “İntihar girişimlerine karşı politika üretemeyenler, intihar girişimleri arttığı için Meclis'e intihar girişimlerini önlemek için branda sistemi almak zorunda kalmış” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi Meclis’teki intihar vakalarını Meclis Başkanı Mustafa Şentop’a yönelttiği soru önergesi ile gündeme taşıdı. İlgezdi ülkemizde intihar istatistiklerinin çok çarpıcı olduğunu hatırlatarak, "Ülkemizde intihar vakaları sürekli artarken, intihar vakalarını azaltmak için uğraşmak yerine intihar teşebbüslerin karşı branda almayı çözüm sayıyorlar" dedi.

CHP'li İlgezdi: İntiharları engellemek için politika üretemeyenler intihar girişimlerini ekipmanla çözme derdinde

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi sürekli hale gelen Meclis’teki intihar girişimlerini hatırlatarak, “İntihar girişimlerine karşı politika üretemeyenler, intihar girişimleri arttığı için Meclis'e intihar girişimlerini önlemek için branda sistemi almak zorunda kalmış” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi Meclis’teki intihar vakalarını Meclis Başkanı Mustafa Şentop’a yönelttiği soru önergesi ile gündeme taşıdı.

İlgezdi ülkemizde intihar istatistiklerinin çok çarpıcı olduğunu hatırlatarak, "Ülkemizde intihar vakaları sürekli artarken, intihar vakalarını azaltmak için uğraşmak yerine intihar teşebbüslerin karşı branda almayı çözüm sayıyorlar" dedi.

 

CHP’li İlgezdi ülkemizdeki intihar vakalarındaki artışı vurgulayarak, “2018 verilerine göre 3 bin 161 kişi intihar ederek, hayatına son vermiştir. Başka bir ifadeyle 2018 yılında haftada 61 kişi intihar etmiştir. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarında intihar ederek hayatına son veren yurttaş sayısı ise resmi rakamlara göre 47 bin 537’ye ulaşmıştır. Buna göre geçtiğimiz 16 yılda günde 8 kişi intihar ederek yaşamına son vermiştir” dedi.

Gamze Akkuş İlgezdi intihar girişimlerinin Meclis’te de arttığını ifade ederek, “Geçen hafta Meclis’in Halkla İlişkiler Binasının çatısına çıkan bir yurttaş intihar girişiminde bulundu. Geçtiğimiz aylarda da Halkla İlişkiler Binası’nın 5’nci katında bir intihar girişimi yaşanmıştı” diye konuştu.

Yaşanan intihar girişimlerinin Meclis’e intihara karşı ekipman almaya yönlendirecek kadar arttığının ortaya çıktığını belirten İlgezdi, “Son intihar girişiminde gördük ki, sayı o kadar artmış ki Meclis Başkanlığı branda sistemi almak zorunda kalmıştır” dedi.

Gamze Akkuş İlgezdi soru önergesinde,

“ - 1980-2019 yılları arasında TBMM Kampüsü içinde ve kapılarında yaşanan intihar vakası sayısı nedir? Kaç kişi hayatını kaybetmiştir? Bu sayının yıllara göre dağılımı nedir?

- 21 Ekim 2019 tarihinde Meclis Kampüsü içerisinde yaşanan intihar girişimde, tedbir olarak otomatik branda sistemi kullanılmıştır. Bu sistem Meclis envanterine hangi tarihte girmiştir? Kaç adet alınmıştır? Ne kadar ödenek ayrılmıştır?

- İntihar girişimlerinde arabuluculuk yapmak üzere Meclis Başkanlığı bünyesinde Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı Rehine Kurtarma ve Müzakere Timi'nden görevli personel var mıdır? Yoksa görevlendirmeyi düşünüyor musunuz?

- İntihar girişimde bulunan vatandaşlar için Meclis Başkanlığı bünyesinde bir ikna timi kurmayı düşünüyor musunuz?” sorularına yanıt aradı.