Siyaset
Giriş Tarihi : 07-09-2020 11:35   Güncelleme : 07-09-2020 11:35
Abone ol

CHP'li İlgezdi: İstifa eden sağlık çalışanları ne olacak?

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Pandemi döneminin kahramanı sağlık çalışanlarına hak ettiklerini vermeyen iktidarın, istifa etmek zorunda kalan sağlık çalışanlarının özel hastanelerde çalışmalarına engel olmaya çalıştığını belirterek, “Hayatları pahasına görevlerini yapan sağlık emekçilerine hak ettiklerini vermeyen iktidar, istifa etmek zorunda kalan sağlıkçıların çalışmalarını neden engellemek istiyor” dedi.

CHP'li İlgezdi: İstifa eden sağlık çalışanları ne olacak?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, iktidarın istifa etmek zorunda kalan sağlık emekçilerinin çalışmalarını engellemesini Meclis gündemine taşıyarak soru önergesi verdi.

 CHP’li İlgezdi yaşanan pandemi sürecinde hayatları pahasına çalışan sağlık emekçileri arasında istifa sayıları giderek arttığını ortaya koyarak, “İstifaların yasak olduğu 27 Mart- 8 Haziran öncesi ve sonrası istifa etmek zorunda kalan sağlık emekçilerinin özel hastanelerde çalışmalarının engellendiğine dair çok sayıda ihbar alıyoruz. Hayatları pahasına pandemi sürecinde hizmet veren hekim ve sağlık çalışanlarına destek yerine neden köstek olunuyor” dedi.

 “Hekimler ve sağlık emekçileri yerine şehir hastanelerine önem veren iktidar, hayatları pahasına görev yapan, ailelerini bile göremeyen, baktıkları hastadan virüs kapınca maaşı kesilen sağlık emekçileri için hiçbir çaba içine girmiyor, bu yüzden de sağlık çalışanlarımız istifa etmek zorunda kalıyor” diyen İlgezdi, yaşanan süreçte iktidarın hekimleri ve sağlık emekçilerini yalnız bıraktığı hatırlattı.

Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlanması istemi ile verdiği soru önergesinde,

“- 27 Mart 2020 öncesi istifa eden sağlık personeli ile ilgili nasıl bir tasarruf    uygulanmıştır? Bakanın ifade ettiği istifa edenlere yönelik “çalışmanın” sonucu nedir?

-          27 Mart 2020 öncesi istifa eden sağlık personelinin özel sağlık kuruluşlarında çalışmaları da engellenmiş midir?

-          İstifa yasağının kalktığı 8 Haziran 2020’den önergenin yanıtlandığı güne kadar kaç hekim istifa etmiştir? Bu hekimlerin branşlara göre dağılımı nasıldır?

-          İstifa yasağının kalktığı 8 Haziran 2020’den önergenin yanıtlandığı güne kadar kaç hekim emekli olmuştur? Bu hekimlerin branşlara göre dağılımı nasıldır?

-          İstifa yasağının kalktığı 8 Haziran 2020’den önergenin yanıtlandığı güne kadar kaç sağlık çalışanı istifa etmiştir? Bu sağlık çalışanlarının branşlarına göre dağılımı nasıldır?

-          İstifa yasağının kalktığı 8 Haziran 2020’den önergenin yanıtlandığı güne kadar kaç sağlık çalışanı emekli olmuştur? Bu sağlık çalışanlarının branşlarına göre dağılımı nasıldır?

-          İstifa yasağının kalktığı 8 Haziran 2020’den sonra istifa eden- emekli olan hekim ve sağlık personelinin özel sağlık kuruluşlarında çalışmaları engellenmiş midir?” sorularına yanıt aradı.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 23 Mart 2020’de “Bu dönemde istifa edenlerin, sağlık personeli olduğunu duyuyoruz yer yer. Bakanlığa almayacağımızı, istifa edenlerin ne yapılması gerektiği noktasında da bir çalışma içindeyiz” açıklaması ile pandemi sürecinde istifa eden hekim ve sağlık çalışanlarının Sağlık Bakanlığına tekrar alınmayacağını ifade etmişti.