Siyaset
Giriş Tarihi : 19-12-2019 14:54
Abone ol

CHP'li İlgezdi: Kadına 3 lira ayıran bu bütçe yaşatmaz öldürür!

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Kadının Statüsü Genel Müdürlüğüne sadece yüzde 1 pay ayırmasına sert tepki göstererek, “Kadın başına buradan ancak ve ancak 3 lira düşüyor. Aslında kadına, şiddeti de, tacizi de, sefaleti de hak görüyorsunuz.  Kadına 3 lira ayıran bu bütçe yaşatmaz öldürür!” dedi.

CHP'li İlgezdi: Kadına 3 lira ayıran bu bütçe yaşatmaz öldürür!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi Meclis’te görüşülmekte olan 2020 Bütçesi üzerine CHP Grubu adına yaptığı konuşmada Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 125 milyar 8 milyon lirayla en büyük 2'nci bütçe olduğunu ancak bu bütçenin yüzde 84’ünün zorunlu ödemelere ayrıldığını ortaya koydu. “Bu parayla onlarca Şiddeti Önleme Merkezi açılabilir, şiddet önlenebilir, istismar ve tecavüzün önüne geçilebilir, çocuk yaşta zorla evlilikler engellenebilir ve kadın, istihdama katılabilir; kısacası, bugüne kadar yapılmayan ne varsa bu bütçeyle aslında yapılabilir” diyen İlgezdi, bunların hiçbirinin yapılamadığını çünkü iktidarın Kadının Statüsü Genel Müdürlüğüne yüzde 1 pay ayırdığının altını çizdi.  Gamze Akkuş İlgezdi, Genel Müdürlük bütçesinin kadın başına 3 liraya tekabül ettiğini söyleyerek “Kadın başına buradan ancak ve ancak 3 lira düşüyor. Aslında kadına, şiddeti de, tacizi de, sefaleti de hak görüyorsunuz.  Kadına 3 lira ayıran bu bütçe yaşatmaz öldürür!” diye konuştu.

CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi 2020 bütçesinin kadın düşmanı, halka yaşam hakkı tanımayan, çalışanlara ve işsizlere çözüm sunmayan, vatandaşa can suyu olmadığını ifade ederek, “Geleceği yok eden bu bütçeyi reddediyoruz” dedi.

İKTİDARA GÖRE EMEKLİ BÜTÇE AÇIĞININ SEBEBİ

İlgezdi emeklinin bütçenin sadece ve sadece bütçe açığı sebebi olarak gösterildiğini hatırlatarak, “Bütçe raporundan aktarıyorum aynen: "Emeklilere ödenen bayram ikramiyeleri ve yaşlılık aylıkları bütçe giderlerindeki artışın temel sebeplerindendir" diyor. Yani, demek ki emekli, emekçi sizin için yük olmaktan ibaret. O zaman, biz de diyoruz ki: Yıllarca çalışan emeklisini hazineye yük olarak gören bu bütçenin bu ülkeye faydası yoktur” diye konuştu.

Bütçede umudun asgarisinin bile olmadığını hatırlatan Gamze Akkuş İlgezdi, 11 milyon yoksul yurttaş için, “Elbette yeni vergiler var, yoksulu daha yoksullaştıran, zengini daha zenginleştiren, "Taşı sıksam vergini alırım" anlayışı var, "Aldığın nefesten vergi almıyorsam bana dua et" yaklaşımı var” dedi.

Yaşanan ekonomik krizin temelinde  şiddetli bir demokrasi bunalımı olduğunu hatırlatan İlgezdi, “Halka hesap vermeyen, hukukun üstünlüğünü gözetmeyen, güçler ayrılığını reddeden, tek adam rejimi vardır. Demokratik meşruiyet sorununu çözmeden bu bütçenin sorunlarının çözülmesi hayaldir, insanları kandırmaktadır. Çünkü demokrasinin olmadığı yerde hak yoktur, hukuk yoktur, bütçe yoktur, her şeyden önemlisi insan yoktur” diye konuştu.

EMEĞİN DEĞİL SERMAYENİN BÜTÇESİ

“Millî gelirin yüzde 54'ünü ülkenin yüzde 1'i alıyorsa, buna karşılık gelir vergisinin yüzde 92'sini emekçiler ödüyorsa burada adaletten bahsedemezsiniz. O hâlde bu bütçenin hiçbir yerinde adalet yoktur, vallahi yoktur, billahi yoktur” diyen Gamze Akkuş İlgezdi, “Görülüyor ki bu bütçe de emeğin değil, sermayenin bütçesidir” açıklamasını yaptı.

Ekonominin küçüldüğünü, işsizliğinin büyüdüğünü örneklerle anlatan İlgezdi, “Bu bütçede insan onuruna yakışır bir anlayışın izi yok” dedi.

 

EMEKTEN ESİRGENEN ŞATAFATA HARCANIYOR

Halkın hakkını halka veren bir politika izlenmediğinin bütçede ortaya çıktığını kaydeden Gamze Akkuş İlgezdi, bütçede, “İstikrarlı bir biçimde artan israf vardır. Emekten esirgenen kaynağın şatafata harcanması vardır. Bakın, 500 milyar dolar dış borcumuz var, israfa son verin diyoruz, "İtibardan tasarruf edilmez." diyorsunuz. Oysa garantili şehir hastanelerinin, yolcu garantili havalimanlarının, araç garantili köprü ve yolların maliyeti çalışanların alın teriyle ödeniyor. Halkın ödediği vergilerden oluşan devasa kaynak, bir avuç imtiyazlı zümrenin emrine veriliyor” dedi.

2020 bütçesinin kadını, emekçiyi, emekliyi, işsizi, çocuğu, toplumun her kesimini yok saydığını söyleyen Gamze Akkuş İlgezdi sözlerini,

“Hayatta kalabilmek için bir ömür boyu bedel ödeyen bütün yurttaşlarımıza buradan söz veriyoruz: 20 milyon kadın istihdamda yoksa, 514 bin kadın şiddete uğramışsa kadın düşmanı bu bütçeyi kabul etmiyoruz.

Güzel ülkemde icra dosyaları 20 milyonu aşmışsa, sefalet bütçesiyle geçinemeyen 17 milyona ulaşmışsa yaşam hakkı tanımayan bu bütçeye hayır diyoruz.

23 milyon evladımız taciz, tecavüz, şiddet, cehalet üçgenine sıkışmışsa, on altı yılda 700 bine yakın çocuk evliliği yapılmışsa geleceği yok eden bu bütçeyi reddediyoruz.

Atanamayan öğretmenlere, şiddete uğrayan sağlık emekçilerine umut ve çözüm sunamayan bu bütçeyi reddediyoruz.

Vergiler altında ezilen esnafa, çay simide muhtaç ettiğiniz emekliye hayrı dokunmayan bu bütçeyi onaylamıyoruz.

Zarar eden çiftçiye, geçinemeyen memura, borç yüküne boğduğunuz vatandaşa can suyu olmayan bu emek karşıtı bütçeye "Hayır." diyoruz.

Temel ihtiyaçları lüks sayan, özelleştirmeyi savunan bu israfın saltanat bütçesini bir kez daha ve bir kez daha hazırlayanlara aynen geri iade ediyoruz.

İnsanca yaşamı hak eden, dişiyle tırnağıyla, umuduyla direnen tüm yurttaşlarımızı ve Gazi Meclisimizi saygıyla selamlıyorum” diye bitirdi.