Siyaset
Giriş Tarihi : 17-11-2016 16:16   Güncelleme : 17-11-2016 16:16

CHP'li İlgezdi 'kayıp mülteci çocukları' TBMM gündemine taşıdı

CHP Parti Meclisi Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, kayıp mülteci çocuklarla ilgili vermiş olduğu soru önergesi üzerine TBMM Genel Kurulu'nda söz aldı.

CHP'li İlgezdi 'kayıp mülteci çocukları' TBMM gündemine taşıdı

TBMM Genel Kurulu'nda söz alan İlgezdi şu açıklamalarda bulundu:

''Umudun öfkeye, inancın acıya, arkadaşlığın düşmanlığa dönüştüğü günlerde yaşıyoruz. Doğudan batıya, kuzeyden güneye, dört bir yanımızı saran çatışma ve savaşlara şahit oluyoruz. İnsanların içine itildiği bu kirli savaş, bizleri olduğu kadar aynı zamanda geleceğimizi yani çocuklarımızı da hedefliyor. Sadece ülkemizde değil dünyanın döt bir yanında çocuklarımız acının, şiddetin, kanın ve gözyaşının öznesi haline geldiler. Ne yazık ki çocuklarımız arkadaşlığı değil düşmanlığı,türkülerimizi ve şarkılarımızı değil ağıtlarımızı öğreniyorlar.  Sıcak bir somun ekmeği değil gözyaşını paylaşıyorlar. Gökyüzünde allı pullu balonları değil; havanları, topları, mermileri yani ölümü görüyorlar. Oysa ne diyordu büyük usta Nazım Hikmet; 'Dünyayı çocuklara verelim. Hiç değilse bir günlüğüne doysunlar, bir günlüğüne de olsa öğrensin dünya arkadaşlığı.'' Ne yazık ki bu güne kadar başarılı olamadık...

''İNSAN KAÇAKÇILARI, BU ÇOCUKLARI ACIMASIZ BİRER SİLAH HALİNE DÖNÜŞTÜRÜYOR''

Bugün dünyada sayıları 50 milyona dayanan 18 yaşından küçük mülteci çocukların varlığından söz eden İlgezdi, ''Başta terör örgütleri olmak üzere suç çeteleri, ve insan kaçakçıları bu çocukları acımasız birer silah haline dönüştürüyorlar. Bunun en acımasız örneklerinden birini 20 Ağustos 2016'da Gaziantep'teki terör saldırısında yaşadık. 33'ü çocuk, 57 kişinin hayatını kaybettiği, dar sokaklarında  onlarca acının kulaktan kulağa fısıldandığı Beybahçe Mahallesi artık bir hüzün müzesi... Çünkü 3 evladını kaybetmiş bir anneyi, oğlunun cesedini aylar sonra bulan bir anneyi teselli edecek sözler henüz icat edilmedi. '' dedi.

''SURİYE VE IRAK'TAKİ KAMPLARDA BU ÇOCUKLARIN VARLIĞI BİLİNİYOR''

Gaziantep saldırısındaki failin 12-14 yaşlarında bir çocuk olduğunun açıklandığını hatırlatan İlgezdi, ''Ancak daha sonra yapılan açıklamada yaşın biraz daha büyük olduğu açıklandı. Devlet ciddiyetine yakışmayan açıklamalara alışmış olsak da bu olay bir gerçeği hatırlattı; terörün en acımasız yüzüyle, çocuk savaşçılar tehdidiyle her an karşı karşıya olduğumuzu... Oysa bizim Gaziantep saldısıyla varlığından haberdar olduğumuz çocuk savaşçılar yıllardan beri Ortadoğu'yu kana bulayan saldırılarda kullanıylıyorlardı zaten. Öfkeli gençler olarak ifade edilen IŞİD'in, özellikle zihinsel engelli çocukları intihar bombacısı olarak yetiştirdiği bir sır değil. Suriye ve Irak'taki kamplarda bu çocukların  varlığı biliniyor'' açıklamasında bulundu.