Siyaset
Giriş Tarihi : 02-01-2017 10:18   Güncelleme : 02-01-2017 10:18
Abone ol

CHP'li İlgezdi: ''Saldırı sonrası Reina'ya ilk polis ekibi saat kaçta ulaşmıştır?''

CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, yılbaşı gecesi İstanbul Ortaköy'deki bir gece kulübünde yaşanan terör saldırısını Meclis gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırlayan İlgezdi, akılları karıştıran ''Saldırıyı birden fazla kişi gerçekleştirdi'' iddialarını sordu.

CHP'li İlgezdi: ''Saldırı sonrası Reina'ya ilk polis ekibi saat kaçta ulaşmıştır?''

CHP'li İlgezdi'nin soru önergesi şöyle:

''2017 yılının ilk saatlerinde İstanbul Ortaköy'deki gece kulübü Reina'ya yapılan silahlı saldırı sonucu 39 kişi hayatını kaybederken, 65 kişi yaralanmıştır. Saldırganın saat 01:15'te mekana silahla geldiği ve içeriden 01:22'de çıktığı tespit edildiği bilgisi basında yer almıştır.

Saldırgan katil henüz yakalanmamıştır. 

Bu çerçevede,    

Saldırıyı birden fazla kişinin gerçekleştirdiği iddiaları doğru mudur?

Saldırganın, saldırı önce keşif yaptığı yönündeki iddialar doğru mudur? Keşif yaptığına dair kamera kayıtlarına ulaşılmış mıdır?

Yabancı ülke istihbaratlarından Türkiye’de saldırı olacağına dair bir istihbarat bilgisi paylaşılmış mıdır? Paylaşılmış ise özellikle yılbaşı gecesi saldırı yapılacağı bilgisi var mıdır?

İstanbul’daki eğlence merkezlerine saldırı yapılabileceği yönünde uyarı yapılmış mıdır? 

İstanbul’daki eğlence merkezlerinden yılbaşı gecesi için özellikle önlem alınması için talepte bulunan olmuş mudur? Talepte bulunan olmuşsa bunlar hangileridir?

Son günlerde saldırı ihtimaline karşılık özel önlemler alınmış mıdır? Alınmış ise bu önlemler nelerdir?

Reina’ya yapılan hain saldırıda Burak Yıldız adlı polis memurumuzda şehit olmuştur. Reina eğlence merkezi önünde sürekli polis durmakta mıdır? Durmuyorsa yılbaşı gecesi için özel olarak mı görevlendirilmiştir? Kaç polis görevlendirilmiştir? Şehit polisimiz Burak

Yıldız, Reina’da tek mi görevlendirilmiştir? Neden tek görevlendirilmiştir? Saldırı ihtimali varsa daha geniş önlemler alınması gerekmez miydi?

Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü Reina’ya çok yakın olmasına rağmen 7 dakika boyunca silahla tarayan saldırgana neden müdahale edilememiştir?

Saldırı sonrası Reina’ya ilk polis ekibi saat kaçta ulaşmıştır?

Türkiye’de her saldırı sonrası sosyal medya nedeniyle gözaltına alınıp tutuklananlar olmuştur. Reina saldırısı sonrası nefret suçu işleyenler, katliamı öven ve tahrik eden hesaplar tespit edilmiş midir? Haklarında bir işlem yapılmış mıdır? Yapılmışsa kaç kişi hakkında işlem yapılmıştır?

Son günlerde yılbaşı gecesi için yaptıkları çağrılarla provokasyona neden olan kişiler hakkında işlem yapılacak mıdır? ''