Siyaset
Giriş Tarihi : 22-12-2016 12:48   Güncelleme : 22-12-2016 12:55

CHP'li İlgezdi: ''Tekmeci saldırgan hak ettiği cezayı alana kadar bu davanın takipçisiyiz''

CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, otobüste tekmeli saldırıya uğrayan Ayşegül Terzi'nin davasını yakından takip etmeye devam ediyor. Kartal Anadolu Adliyesi'ndeki davaya katılan CHP'li İlgezdi, ''Tekmeci saldırgan hak ettiği cezayı alana kadar bu davanın takipçisi olacağız'' açıklamasında bulundu.

CHP'li İlgezdi: ''Tekmeci saldırgan hak ettiği cezayı alana kadar bu davanın takipçisiyiz''

Bindiği belediye otobüsünde Abdullah Çakıroğlu'nun tekmeli saldırısına uğrayan Ayşegül Terzi'nin davasını takip eden CHP'li İlgezdi, konuyla ilgili olarak şu değerlendirmelerde bulundu:

''Ayşegül Terzi, geçtiğimiz eylül ayında İstanbul Çekmeköy’de bindiği belediye otobüsünde, şort giydiği gerekçesiyle tekmelenmişti. Kartal Anadolu Adliyesi’nde tekme atan Abdullah Çakıroğlu'nun, yargılandığı davaya Kadın Örgütleri ile birlikte katıldık.

Ne acıdır ki, sıklıkla vurguladığımız cezasızlık uygulamasıyla bir kez daha yüzleştik. Mahkeme, tekmeci saldırganın yine tutuksuz yargılanmasına ve “akıl hastalığı olup olmadığının” tespiti amacıyla 3 haftayı geçmemek üzere Adli Tıp Kurumu'nda gözlem altına alınmasına karar verdi. Mahkemeye dahi gelme zahmeti göstermeyen tekmeci saldırgan, “can güvenliği” olmadığı gerekçesiyle Trabzon’a kaçmıştır. Saldırgan sokakta gezdiği sürece “can güvenliği” olmayan Ayşegül Terzi ve KADINLARDIR. ''

''BU TEKME SADECE AYŞEGÜL TERZİ'YE DEĞİL, BÜTÜN KADINLARA ATILDI''

Saldırganın attığı tekmenin sadece Ayşegül Terzi'ye değil, bütün kadınlara atıldığını belirten İlgezdi, sözlerine şöyle devam etti:

''Türkiye'de 2016 yılının ilk 11 ayında 238 kadın öldürülürken; 71 kadına tecavüz edilmiş, 368 kız çocuğuna yönelik de cinsel istismar vakası tespit edilmiştir. Böyle bir ortamda kadına yönelik her türlü ayrımcılığın, taciz ve şiddetin arttığı ülkemizde bugün alınan karar, kadınların sadece erkek şiddetiyle değil, hukuk eliyle de ötekileştirildiğinin en açık kanıtıdır. Bu tekme sadece Ayşegül Terzi’ye değil, bütün kadınlara; laikliğe, özgür yaşam hakkına atılmıştır. Kadına yönelik şiddet bir insan hakları sorunudur. Kadına yönelik şiddetle mücadele aynı zamanda demokrasi ve özgürlük mücadelesidir. Bu yüzden bizler, tekmeci saldırgan hak ettiği cezayı alana kadar bu davanın takipçisi olacağız. Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.''