Siyaset
Giriş Tarihi : 01-06-2016 20:21   Güncelleme : 02-06-2016 01:14

CHP'li İlgezdi, Uğur Kurt davasını eleştirdi

Cumhuriyet Halk Partisi PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada Uğur Kurt davasının cezasızlık uygulamasının yeni bir örneği olduğunu söyledi.

CHP'li İlgezdi, Uğur Kurt davasını eleştirdi

ANKARA-(TBMM) Okmeydanı'nda bir yakınının cenaze törenine katılmak için gittiği Cemevi'nin avlusunda polisin silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden Uğur Kurt'un ölümüne ilişkin İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 6. duruşması dün yapıldı.

Davayla ilgili Meclis Genel Kurulu’nda bir açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili ve PM üyesi Gamze Akkuş İlgezdi, “Türkiye’de yaygın hale gelen cezasızlık uygulamasının yeni bir örneği ile karşı karşıyayız” dedi. 

TUTUKSUZ YARGILAMA VİCDANLARI KANITIYOR

Uğur Kurt’un eşinin "İki yıldır çektiğimiz azap artık bitsin." diyerek isyan ettiğini belirten İlgezdi, Mahkemenin sanık polis hakkında verdiği “tutuksuz yargılansın” kararını eleştirerek şunları söyledi:

“Mahkeme, olası kasıtla öldürmek suçundan yirmi yıldan yirmi beş yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan polis memuru hakkında tutuklama kararı vermiyor. Kamera kayıtlarının kesilerek mahkemeye gönderildiğinin ortaya çıkmasına rağmen sorumlular hakkında tek bir işlem başlatılmıyor. Böylesine iç acıtan kararlar sadece toplumun vicdanını kanatmakla kalmıyor aynı zamanda kanunu korumakla görevli olanlara, kanun dışı yollara sapmakla ilgili fırsat veriyor.” 

SİYASİ İRADEYİ KORUYORLAR

Yargı bağımsızlığına da vurgu yapan Parti Meclisi üyesi Gamze Akkuş İlgezdi, “Tek çatı altında birbirine bağlanan değil, bağımsız olan yasama, bağımsız olan yürütme ve bağımsız yargı idealimizden vazgeçmeyeceğiz. Bu davalar vicdanlarımızı sızlatıyor. Ayrıca bir kez daha hatırlatmak istiyorum ki, mahkemelerin görevi siyasi iradeyi korumak değildir.” dedi.