Siyaset
Giriş Tarihi : 15-12-2016 14:29   Güncelleme : 15-12-2016 14:36

CHP'li İlgezdi: ''YÖK'e atadığınız Bülent Arı'ya 'yazık günah' değil midir?''

Cahilliği öven açıklamalarıyla tepki toplayan Sebahattin Zaim Üniversitesi Eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Arı'nın, YÖK Denetleme Kurulu üyeliğine atanması Meclis gündemine taşındı. Skandal atamayı Meclis'e taşıyan CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, ''Üniversitelerin bilim yuvası olduğunu bile bile Arı’yı YÖK’te görevlendirerek 'afakanlar' basmasına sebep olunmaktadır. Bu nedenle kendisine mobing uygulanması suç değil midir? Bülent Arı’ya 'yazık günah' değil midir?'' dedi.

CHP'li İlgezdi: ''YÖK'e atadığınız Bülent Arı'ya 'yazık günah' değil midir?''

Katıldığı bir televizyon programında ''Bizde de şimdi okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor. Ben daha çok cahil ve okumamış, tahsilsiz kesimin ferasetine güveniyorum bu ülkede'' diyerek tüm kesimlerin tepkisini çeken Sebahattin Zaim Üniversitesi Eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Arı'nın, YÖK Denetleme Kurulu üyeliğine atanması Meclis gündemine taşındı. Konuyla ilgili olarak Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren CHP'li Gamze Akkuş İlgezdi, ''Cahil, okumamış tahsilsiz kesimin ferasetine daha çok güvenen Prof. Bülent Arı’nın okuyan ve bilime inanan insanları denetlemesi doğru mudur?'' sorusunu sordu.

CHP'li İlgezdi'nin konuyla ilgili önergesi şöyle:

''Katıldığı bir televizyon programında “Bizde de şimdi okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor. Ben daha çok cahil ve okumamış, tahsilsiz kesimin ferasetine güveniyorum bu ülkede. Yani ülkeyi ayakta tutacak olanlar, okumamış, hatta ilkokul bile okumamış, üniversite okumamış cahil halktır. Türkiye’nin okumuş kesimi, profesörlerden başlayarak geriye doğru en tehlikeli olanlar üniversite mezunları.” diyen Sebahattin Zaim Üniversitesi Eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Arı, YÖK Denetleme Kurulu üyeliğine atanmıştır yani terfi ettirilmiştir. Arı, bu atamayla terfi ettirilirken; ülkemizin aydınları, hayatını bilime adamış, okuyan çocuklarımız, geleceğimize açıkça hakaret edilmiştir. Bu atama iki yönden yanlıştır. Birincisi bilim yuvalarını denetleyecek bir kurumun başına getirilişi, ikincisi ise Arı’nın “sağlığı” açısından sıkıntılıdır. Çünkü okuyan ve bilimin yolundan ayrılmayan çocukları yakından gördükçe ve tanıdıkça kendisini “afakanlar” basacaktır.

Bu çerçevede,

“Türkiye’nin okumuş kesimi, profesörlerden başlayarak geriye doğru en tehlikeli olanlar üniversite mezunları.” ifadesini kullanan bir kişi, görevden alınıp, bilimden ve akademiden uzak tutulması gerekirken neden YÖK Denetleme kurulu üyeliğine atanarak terfi ettirilmiştir?

Bülent Arı’yı YÖK Denetleme Kurulu’na atamakla okuma yazma oranını ‘düşürmek’ mi amaçlanmaktadır? 

Üniversitelerin bilim yuvası olduğunu bile bile Arı’yı YÖK’te görevlendirerek “afakanlar” basmasına sebep olunmaktadır. Bu nedenle kendisine mobing uygulanması suç değil midir? Bülent Arı’ya “yazık günah” değil midir?

"Cahil nesil yetiştirelim" diyen Prof.Dr. Bülent Arı ve PISA sonuçları düşünüldüğünde bu atama doğru mudur?

Cahil, okumamış tahsilsiz kesimin ferasetine daha çok güvenen Prof. Bülent Arı’nın okuyan ve bilime inanan insanları denetlemesi doğru mudur?''