Gündem
Giriş Tarihi : 13-10-2017 17:21   Güncelleme : 13-10-2017 17:21

CHP'li İlgezdi'den soru önergesi

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, İstanbul Çağlayan'da bulunan Ziyapaşa İlköğretim Okulu’nda, öğrenci velisi olduğunu iddia ederek okul içerisine giren bir şahıs, öğrenci tuvaletlerinden birinde 7-8 yaşlarında bir erkek öğrenciye taciz girişiminde bulunduğu ile ilgili önerge verdi.

CHP'li İlgezdi'den soru önergesi

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, İstanbul Çağlayan'da bulunan Ziyapaşa İlköğretim Okulu’nda, öğrenci velisi olduğunu iddia ederek okul içerisine giren bir şahıs, öğrenci tuvaletlerinden birinde 7-8 yaşlarında bir erkek öğrenciye taciz girişiminde bulunduğu ile ilgili  önerge verdi. 

Önerge metni şöyle;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 13.10.2017

                       Gamze AKKUŞ İLGEZDİ

                                                                                        CHP İstanbul Milletvekili

 

İstanbul Çağlayan'da bulunan Ziyapaşa İlköğretim Okulu’nda, öğrenci velisi olduğunu iddia ederek okul içerisine giren bir şahıs, öğrenci tuvaletlerinden birinde 7-8 yaşlarında bir erkek öğrenciye taciz girişiminde bulunduğu sırada tuvalete gelen bir başka veli tarafından yakalanmıştır. Durumun okul idaresine bildirilmesi üzerine kamera kayıtları incelenmiş, ertesi gün şahıs yakalanmış ve emniyet sorgusunun ardından savcılığa sevk edilmiştir.

Çocuğun ifadesinin yetersiz olduğunu belirten savcı, kamera kayıtlarını da inceldikten sonra, “şüphelinin 25 saniyeden az süre tuvalette kaldığını, bu sürenin fiili işlemesi için yeterli olamayacağını” gerekçe göstererek şüpheli şahsı adli kontrol şartıyla serbest bıraktığı iddia edilmektedir.  Aynı zamanda dosya hakkında gizlilik kararı alındığı velilere iletilmiştir. Tacizin en az kendisi kadar vicdan karartan, toplumu infiale sürükleyen bu karar, ileride diğer tacizciler için de emsal olabilecek niteliktedir Biliyoruz ki, özellikle çocuklara yönelik elle ve sözle tacizler kimi zaman saniyeler içerisinde gerçekleşmekte ve çocuğun ruhunda yıllar boyunca kapanmayan yaralar açmaktadır. Kaldı ki, savcının, “25 saniyeden az sürede taciz olmaz” değerlendirmesinin de hangi bilimsel verilere dayandığını merak etmekteyiz. Taciz ya da istismar vakalarının sadece uzuvlar aracılığıyla gerçekleşmeyeceği Adli Tıp tarafından kayıt altına alınmışken, savcının yeni bir içtihat geliştirmesi kaygı vericidir. 

Savcılık makamının vermiş olduğu karardan ve okulların güvenliğinden tedirgin olan veliler, okul önünde toplanmış tepkilerini göstermiştir. Şüpheli kişinin sokakta rahatça dolaşıyor olması hem öğrencileri hem de velileri korkutmaktadır.

Bu bağlamda,

  1. İstanbul Çağlayan'da bulunan Ziyapaşa İlköğretim Okulu’nda gerçekleşen taciz iddiasıyla ilgili bakanlık olarak bir soruşturma başlatılmış mıdır? Olay ile ilgili okul sorumlularının ifadelerine başvurulmuş mudur?
  2. Öğrenci velisi olsa dahi sivil bir vatandaşın öğrenci tuvaletlerine girişine neden izin verilmiştir? Tuvalete girinceye kadar kimse neden müdahale etmemiştir?
  3. Tacize uğrayan çocuğun okuldan kaydını sildirdiği iddiası doğru mudur? Doğru ise mağdur olan aileye her türlü destek sunulacak mıdır? Mağdur çocuğumuza psikolog desteği verilmekte midir?
  4. Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı olarak savcılığın “şüphelinin 25 saniyeden az süre tuvalette kaldığını, bu sürenin fiili işlemesi için yeterli olamayacağını” düşünerek adli kontrol şartıyla serbest bırakması kararına itiraz edecek misiniz? Taciz sayılması için ne kadar süre geçmesi gerekmektedir?
  5. Son zamanlarda okullardan sıkça taciz haberleri gelmekte ve tacizciler ceza dahi almadan hayatlarına devam etmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı olarak kaç tacizcinin savcılık tarafından salıverilmesine itiraz ettiniz ya da kaç taciz davasına müdahil olup şikâyetçi oldunuz?