Siyaset
Giriş Tarihi : 16-02-2018 17:33   Güncelleme : 16-02-2018 17:33

CHP'li İlgezdi:'Helin Palandöken'in katil zanlısı cezaevinde değil mi?'

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, 17 yaşındaki lise öğrencisi Helin Palendöken'in katil zanlısı M.Y.'nin yerine mahkemeye başka birisinin getirilmesi sonucu Meclis'e bir soru önergesi sundu.

CHP'li İlgezdi:'Helin Palandöken'in katil zanlısı cezaevinde değil mi?'

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve  İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, 17 yaşındaki lise öğrencisi Helin Palendöken'in katil zanlısı M.Y.'nin yerine mahkemeye başka birisinin getirilmesi sonucu Meclis'e bir soru önergesi sundu. 

İlgezdi'nin soru önergesi şöyle;

17 yaşındaki lise öğrencisi Helin Palandöken, 13 Ekim 2017 tarihinde pompalı tüfekle katledilmişti. Bugün Anadolu 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek dava, katil zanlısı M.Y’nin yerine başka sanığın getirilmesi nedeniyle ileri tarihe ertelenmiştir. Bu durum akıllara sanığın cezaevinde olup olmadığı sorusunu getirmektedir. Zira biliyoruz ki, kadınları katledenler bir takım elbise giyiyor, tıraş oluyor, “Pişmanım” diyorlar ve iyi hal indiriminden yararlanarak, TAHLİYE oluyorlar.

 

Bu bağlamda,

  1. Helin Palandöken’in katil zanlısı duruşmaya neden getirilmemiştir? Gerçekten bir karışıklık mı olmuştur yoksa katil zanlısı cezaevinde değil midir?
  2. Kontrolün “en üst seviyede” olduğu hapishanelerde, yanlış sanığın, yanlış davaya götürülmesi bir güvenlik zafiyeti değil midir?
  3. Katil zanlısı yerine başka sanığın getirilmesi ile ilgili görevliler hakkında soruşturma başlatılacak mıdır?
  4. Sanığın cezaevinde olup olmadığı ile ilgili kamuoyunu inandıracak ve kamu vicdanını rahatlatacak bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?