Siyaset
Giriş Tarihi : 08-12-2016 15:44   Güncelleme : 08-12-2016 19:16

CHP'li İlgezdi'nin önergesi çocuk istismarcılarına 'yaratık' dediği için reddedildi

CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi'nin 'çocuk istismarı' ile ilgili verdiği soru önergesi, çocuk istismarcılarına yaratık dediği için reddedildi. Olayın peşini bırakmayan İlgezdi, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

CHP'li İlgezdi'nin önergesi çocuk istismarcılarına 'yaratık' dediği için reddedildi

Çocuk istismarı ile ilgili verdiği soru önergesi, çocuk istismarcılarına yaratık dediği için reddedilen İlgezdi, konuyu TBMM gündemine taşıdı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın yanıtlaması istemiyle soru  önergesi veren İlgezdi, Kahraman'a şu soruyu sordu:
''Adalet Bakanlığı’na yönelttiğim 18.11.2016 tarihli ve 91974 sayılı “Çocuk İstismarı” konulu yazılı soru önergem başkanlığınız tarafından işleme konulmadan iade edilmiştir. İade gerekçesi olarak ise “TBMM’ne getirmiş olduğunuz son önerge yasallaştıktan sonra bir kız çocuğuna birden fazla “yaratığın” tecavüz ettiği durumlarda kız çocuğunu kiminle evlendirmeyi düşünüyorsunuz? Ya da aynı “yaratık” birden fazla çocuğa tecavüz ederse hangisiyle evlendirmeyi düşünüyorsunuz?” şeklindeki 5. sorudaki “yaratık” kelimesi gösterilmiştir.
Bu çerçevede,

1.    Çocuklara cinsel istismarda bulunan veya tecavüz eden kişilerden “yaratık” olarak bahsetmem neden sakıncalı görülmüştür? Çocuklara taciz ve tecavüz edenler ile ilgili soru önergemin kabul edilmesi için “yaratık” yerine ne kullanma mı önerirsiniz? ''