Gündem
Giriş Tarihi : 27-07-2017 17:29   Güncelleme : 27-07-2017 17:29

CHP'li İlgezdi:"Türkiye genelinde bir yılda kaç nikah kıyılıyor?"

CHP İstanbul Milletvekili ve PM Üyesi Gamze İlgezdi: "Hükümet olarak bu duruma engel olmak yerine “imam nikahı”nı meşrulaştırmak mı istenilmektedir?"

CHP'li İlgezdi:

CHP İstanbul Milletvekili ve PM üyesi Gamze İlgezdi: "Hükümet olarak bu duruma engel olmak yerine “imam nikahı”nı meşrulaştırmak mı istenilmektedir?"

CHP İstanbul Milletvekili ve PM Üyesi Gamze İlgezdi TBMM’ye sunulan Nüfus Hizmetleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nda, Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 22. maddesindeki “evlendirme yetkisi bulunan görevliler” arasına il ve ilçe müftüleri de eklenmesi yer alması ile ilgili soru önergesi verdi.

İşte Soru Önergesi;

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sayın Başbakan Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 27.07.2017

           TBMM’ye sunulan Nüfus Hizmetleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nda, Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 22. maddesindeki “evlendirme yetkisi bulunan görevliler” arasına il ve ilçe müftüleri de eklenmesi yer almıştır.

Maddenin gerekçesinde, “Vatandaşlarımızın evlenme işlemlerini kolaylaştırmak ve daha kolay ve seri bir şekilde hizmet almalarını sağlamak amacıyla il ve ilçe müftülüklerine de evlendirme memurluğu yetkisi verilmektedir” ifadesine yer veriliyor.

Bu tasarı, her şeyden önce Anayasa’da güvence altına alınan laik devlet ilkesine aykırıdır. Sosyal ve hukuki bir mesele olan nikah kavramına dini anlam yüklemek; beraberinde resmi - dini nikah ayrımını getirir!

Kısacası “Laik ve hukuk devletlerinde” böyle bir uygulama olmaz! Bu tasarı, Türk Medeni Kanuna da aykırıdır. Nüfus müdürlüklerine “evlilik bildirimi yapma zorunluluğunun kaldırılması” çoklu evlilikleri artırır. Yüz binlerce kadını yasal olarak kuma yapar!

                                                                                      

Bu tasarı kanayan yaramız olan “Çocuk Gelinleri meşrulaştırır”, istismarı yasallaştırır. Komisyon gündemine bile alınmadan derhal geri çekilmelidir!

 

            Bu çerçevede,

 1. Türkiye genelinde bir yılda kaç nikâh kıyılıyor?
 2. Türkiye’de nikâh kıyma yetkisi olan memur sayısı kaçtır?
 3. Bu tasarıya neden gerek duyulmuştur? Memur sayısı mı yetersiz kalmıştır?
 4. “Laik devlet” ilkesine rağmen bu teklif neden verilmiştir?
 5. Nikâh kıyma yetkisi vermeyi düşündüğünüz müftülere, boşanma yetkisi verecek misiniz?
 6. Bu düzenleme ile “çocuk evliliklerinin” önü mü açılmak istenmektedir? Eğer amaç bu değilse bu durum neden göz ardı edilmiştir?
 7. Bu düzenleme yasallaşırsa özellikle kız çocuklarının erken yaşta evliliği yaygınlaşacaktır. Kız çocuklarının erken yaşta evliliklerine engel olmak için ne yapmayı düşünüyorsunuz?
 8. Bu düzenleme ile birden fazla evliliğin önü mü açılmak istenmektedir? Bu durumun önüne nasıl geçilecektir?
 9. Türkiye’de “kuma” olarak tabir edilen kadın sayısı kaçtır?
 10. Küçük çocuk ve kadınların maruz kaldığı cinsel saldırılar her geçen gün artış göstermektedir. Hükümet olarak bu duruma engel olmak yerine “imam nikahı”nı meşrulaştırmak mı istenilmektedir?
 11. Bu tasarıyı geri çekmeyi düşünüyor musunuz?