Siyaset
Giriş Tarihi : 07-07-2019 20:03

CHP’li Kadıgil, AA’nın ve TRT’nin yönetim yapısının değiştirilmesi için kanun teklifi verdi

CHP PM Üyesi ve İstanbul Mileltvekili Sera Kadıgil, Anadolu Ajansı ve TRT’nin  Yönetim Kurulu yapısının değişmesi için 2 kanun teklifi verdi. Kadıgil teklifinde,  her iki kurumun yönetim kurulunun Meclis’te bulunan tüm partilerden seçilen 9 üyeden oluşmasını talep etti. Kadıgil, yapılacak değişiklikle “Halkın vergileriyle faaliyetlerini sürdüren TRT ve Anadolu Ajansı’nın halkın her kesimine eşit mesafede durması, siyasi manipülasyonlara karşı denge ve denetlenmesinin sağlanabilecektir” dedi. 

CHP’li Kadıgil, AA’nın ve TRT’nin yönetim yapısının değiştirilmesi için kanun teklifi verdi

CHP İstanbul Milletvekili Kadıgil, 31 Mart 2019 Pazar günü yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde, Anadolu Ajansı seçim sonuçlarıyla ilgili veri akışını yaklaşık 13 saat boyunca keserek yeni bir skandala imza atan Anadolu Ajansı’nın tarafsız ve güvenilir haber kaynağı olma niteliğini tamamen yitirdiğini belirti.  Halkın vergileriyle ayakta duran ve kamu yayıncılığı yapması gereken bir kurumun “Güvenirlilik, tutarlılık ve tarafsızlık ilkelerini ihlal ettiği ve bundan sonrasında da edeceğinin sinyallerini çok açık şekilde verdiğini” belirten Kadıgil, “Anadolu Ajansı’nın yönetim yapısının değiştirilmesi ve yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi hakkında kanuni düzenleme yapılması zorunludur” dedi.

CHP’li Vekil, TRT’ye ilişkin olarak ise, terör örgütü liderlerinden Osman Öcalan’ın ekrana çıkarılması ile zirveye ulaşan ilkesizlik halinin altını çizerek, son günlerde kamuoyuna yansıyan “istihdam fazlası” gerekçesiyle yapılan siyasi tasfiyeleri,  “yandaş medya”ya sağlanan imtiyazları hatırlattı. Kadıgil kanun teklifinde, TRT’de aktif olarak çalışan 169 personelin istihdam fazlası olarak gönderilip Anadolu Ajnası’ndan gönderilen personel sayısından daha fazlasının alındığını vurgulayarak, TRT’nin seçim dönemlerinde yaptığı yayınların tarafgirli olduğunu gösteren verilere yer verdi.

 Kadıgil, “28 Ocak – 28 Mart 2019 tarihleri arasında TRT 1 Ana Haber bültenlerinde siyasi partilere ayrılan sürelerin dağılımını baktığımızda toplam yayın süresi 485 dakika olarak kayıtlara geçmiştir.  AKP’ye ayrılan haber süresi 233 dakika iken, MHP’ye 84 dakika, CHP’ye 73 dakika ve bunun 49 dakikası olumsuz, İYİ Parti’ye 18 dakika ve bunun 12 dakikası olumsuz, HDP’ye 3 dakika ve bunun 2 dakikası olumsuz, DSP’ye ise 10 dakika, Vatan Partisi’ne 1 dakika olmuştur” ifadelerini kullandı.  

“YÖNETİM KURULLARI TBMM’DE SEÇİLEN 9 ÜYEDEN OLUŞMALIDIR”

Anadolu Ajansı ve TRT’nin Yönetim Kurulları’nın, en az dört yıllık yükseköğrenim görmüş, meslekî açıdan yeterli bilgiye, deneyime sahip kişiler arasından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce seçilen dokuz üyeden oluşturulmasını talep eden Kadıgil,  değişiklik önerisinin şu şekilde yapılmasını teklif etti;

“Yönetim Kurulları siyasî parti gruplarının üye sayısı oranında belirlenecek üye sayısının ikişer katı aday gösterilir ve Yönetim Kurulu üyeleri bu adaylar arasından her siyasî parti grubuna düşen üye sayısı esas alınmak suretiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunca seçilir”

“ HER İKİ KURUM HEM KURULUŞ HEM DE MESLEK İLKELERİNİ İHLAL ETMEKTEDİR”

Kadıgil,  her iki kurumun kamu yararına, tarafsız bir anlayışla yayın yapması gerekirken halkın doğru bilgiye erişim hakkını gaspettiği, ahlaki ve mesleki ilkeleri bir kenara bırakarak, milletin ve devletin değil, adeta iktidarın propaganda aracı haline geldiği açıktır.  Halkın vergilerinin ve kamunun imkanlarının bir partinin hizmetine sunulmasının önüne geçmeliyiz” dedi.

 

 KUTU 1

TRT’nin ARAŞTIRILMASI ÖNERGESİ AKP- MHP OYLARIYLA REDDEDİLDİ

Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan'ın TRT'ye röportaj vermesi sonrası İYİ Parti tarafından TRT'nin yayın politikasının araştırılmasına ilişkin TBMM Başkanlığı'na verilen araştırma önergesi, AKP ve MHP'nin ret, HDP'nin çekimser oylarıyla reddedildi.

 KUTU 2

ANAYASA MAHKEMESİ CHP’NİN AA BAŞVURUSUNU KABUL ETTİ 

CHP, 33 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin Anadolu Ajansı’nın Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na bağlayan maddesinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu.  AYM Genel Kurulu, başvuruya dair geçtiğimiz günlerde gerçekleşen gündem toplantısında ilk incelemeyi yaptı. İlk incelemede eksiklik görmedi. Yüksek mahkeme iptal istemini esastan görüşerek karar verecek.

31 Mart Seçimlerinin ardından, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla 19 Nisan tarihinde, Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Anadolu Ajansı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'na bağlandı. Yapılan değişiklikle Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Anadolu Ajansı'nın faaliyet, bütçe, örgütlenme ve insan kaynakları yönetimi üzerinde denetim yetkisine sahip oldu.

 

KUTU 3

TRT SKANDALLARI BİTMİYOR. HANİ İSTİHDAM FAZLALIĞI VARDI?

Özellikle seçim dönemlerinde muhalif partilere söz hakkı tanımadan yaptığı yayınlarla tepkilere neden olan TRT’ye ilişkin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde partisinin grup toplantısında Turkuaz Medya Grubu bünyesindeki A Haber'e yapılan “ayrıcalığı” gündeme getirdi. Adından CHP tarafından verilen aralarında TRT’nin de olduğu kamu kuruluşlarının reklam bütçelerinin hangi kriterlere göre ve hangi medya kuruluşlarına akıtıldığının incelenmesi için Meclis araştırma önergesi AKP oylarıyla reddedildi.

Öte yandan, TRT'de aralarında spiker, muhabir ve prodüktörlerin de olduğu 169 kişi, ‘İstihdam fazlası' oldukları gerekçesiyle Sağlık Bakanlığına Tarım Bakanlığına ve Çevre Bakanlığına atanırken özel hukuka tabi taşeron şirketlerden ve Anadolu Ajansı üzerinden 1.700 sözleşmeli personeli işe başlattığı ortaya çıktı.