Siyaset
Giriş Tarihi : 10-03-2021 12:03   Güncelleme : 10-03-2021 12:03
Abone ol

CHP'li Kadıgil'den AKP'li Hülya Nergiz'e istifa çağrısı

CHP’li Kadıgil’in Hülya Nergis’i KEFek’ten istifaya çağırması üzerine Genel Kurul’da sert tartışmalar yaşandı.

CHP'li Kadıgil'den AKP'li Hülya Nergiz'e istifa çağrısı

. Kadıgil’den AKP Grup Başkan Vekili Akbaşoğlu’na:

 “BUGÜN BİR ‘BIYIKLI’NIN DAHA KADINLAR ÜZERİNE AHKAM KESMESİNE TAHAMMÜL EDEMEYECEĞİM!”

TBMM Genel Kurulu’nda kadına yönelik şiddete ilişkin araştırma önergesi görüşülmesi sırasında sert tartışmalar yaşandı. CHP Milletvekili Sera Kadıgil’in yaptığı konuşmada AKP’li Hülya Nergis’e “Kadına yönelik şiddet ile ilgili sözleriniz doğru ise sizi KEFEK’ten istifaya davet ediyorum” ifadelerini kullanması tartışma yarattı. Sözlerine AKP Grup Başkan Vekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’nun yanıt vermesine tepki gösteren Kadıgil “Bugün herhangi bir muktedir bıyıklı ile değil kadın arkadaşlarla muhattap olmak istiyorum. KEFEK’te mesai arkadaşım olan Hülya Hanım yanıt versin. Erkek aklınızla iki kadın arasındaki diyaloğa girmeyin” diyerek tepki gösterdi.

CHP Milletvekili ve KEFEK CHP Grup Sözcüsü Av. Sera Kadıgil, muhalefet partilerinin verdiği onlarca önergenin AKP ve MHP oylarıyla reddedilmesine rağmen AKP’nin kadına yönelik şiddetin araştırılması için verdiği önergeye kabul oyu vereceklerini belirterek “Elbette biz halka faydası dokunacağını düşündüğümüz bir öneriyi kimden gelirse gelsin kabul etmekle mükellefiz. O nedenle kadına yönelik şiddetin neden olduğunu ve nasıl çözüleceğini aslında çok net bilsek de bu araştırma teklifine evet diyeceğiz” diyerek başladığı sözlerine AKP’li Nergis’in kadın cinayetine dair sözlerinin gerçek olup olmadığını sorarak devam etti.

Aynı zamanda KEFEK Grup Sözcüsü olan Kadıgil, KEFEK Başkan Vekili Hülya Nergiz’in “Erkekler kadınlardan daha fazla öldürülüyor ama haber olmuyor” sözlerine açıklık getirmesini istedi. Kadıgil        “Sayın Nergiz hangi erkek eve 12’de geldiği için, evine ekmek götüremediği için karısı tarafından  tarafından öldürüldü açıklar mısınız?” dedi.

KADINLARA LAF YETİŞTİRMEK YERİNE GÖREVİNİZİ YAPIN”

Kadıgil’in sözlerine Nergiz değil de AKP Grup Başkan Vekili Akbaşoğlu’nun yanıt vermesi üzerine böyle bir günde herhangi bir “bıyıklı” ile muhattap olmak istemediğini söyleyerek yanıt verdi. Kadıgil’in kadınların en çok ev içinde şiddete uğradığını ve kadınların faillerinin yüzde 80’inin eş/ sevgili/ baba/ oğul/ erkek kardeş gibi aile fertleri olduğu sözlerini bağlamından koparak “aile düşmanı” şeklinde formüle etmesine tepki gösterdi. Kadıgil;  “Bu kürsüde bir erkeğin daha kadınlar hakkında ahkam kesmesine tahammül edemeyeceğim. Bir kadın Vekilinizin bu kürsüye gelmesini ve onunla tartışmayı istiyorum. Sizin ne anladığınızı bilmiyorum ve ilgilenmiyorum ama eğer dediklerimizden bugüne kadar bir şeyler anlamış olsaydınız 18 yıldır tek başınıza yönettiğiniz bu ülke bu kadar içler acısı halde olmazdı. Eğer ne dediğimizi anlamış olsaydınız, eğer kadın erkek eşitliğine bir parça inanmış olsaydınız 67 günde 68 kadın öldürülmezdi Sayın Akbaşoğlu.   Eğer ki siz ve sizin zihniyetiniz kadını yalnız ve sadece aile içinde eş ve anne olarak konumlandırmasaydınız, geriye kalan kadınları küçük akıllarla – burada kastım siz değilsiniz ataerkil zihniyetin temsil ettiği küçük akıllar- şeytanlaştırmaya çalışmasaydınız biz bu durumda olmazdık. Bu kadar kadın arkadaşımızı kaybetmezdik.  O yüzden Sayın Akbaşoğlu kadınlara laf yetiştirmek yerine iktidardan doğan göreviniz yapın. Kadınları koruyun’ Hukuku ve mevzuatları uygulayın!” 

“SİZİ KEFEK’TEN İSTİFAYA DAVET EDİYORUM”

Tüm bu tartışmalardan sonra söz alan Hülya Nergiz ise Kadıgil’in sözlerine cevap vermek yerine  partilerde yaşanan taciz tecavüz tartışmasını açtı. CHP’nin parti içindeki taciz olaylarına tepki vermediğini  öne süre ve Kadıgil’in de “böyle şeyler olur” dediğini iddia eden Nergiz’e Kadıgil şu şekilde yanıt verdi. “Ben bunu daha önce buradan defalarca anlattım, Grup Başkan Vekilim, arkadaşlarım defalarca anlattı; biz ilgililerin tamamını kulağından tuttuk, kapının önüne koyduk, bütün bu gereken hukuki desteği mağdur arkadaşlarımıza verdik. Buna rağmen, ben bu kürsüde bir cümle kullandım, sizin havuz medyanız aldı onu, on saniyesini kesip biçip kullandı.  Daha yeni 92 yaşındaki nineye tecavüz edip öldüren kişinin elinde bulunan MHP dövmesi.   Bunu sataşma olarak algılamayın ama emin olun, İYİ PARTİ'nin içinde de, emin olun, HDP'nin içinde de, CHP'de de, AKP'de de bunlar olabilir.  Eğer biz bu toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayamazsak, buna ilişkin adımları atmazsak bu tecavüzler, tacizler, cinayetler devam edecek. Birbirimize sataşarak bunun içinden çıkamayız” dedi.

“BEN HAVUZ MEDYASI DEĞİLİM!”

Kadigil Nergiz’e kadın cinayetiyle ilgili sözlerine açıklık getirmesini söyleyerek sorularının cevapsız kaldığını hatırlattı. Kadıgil; “Benim size bu kürsüden sorduğum tek soru vardı. Bakın, ben KEFEK Sözcüsüyüm, siz AKP'nin KEFEK Grup Başkan Vekilisiniz ve ben size bir televizyon programında şunu sordum: İstanbul Sözleşmesi'nden geri adım atılabileceğini söylediğiniz iddia ediliyor; artı olarak şunu sordum, bu ülkede kadın cinayetleri abartılıyor, kadınların 12 katı erkek öldürülmüş bu beyanınızın bu arkası önü var mıdır? Çünkü ben havuz medyası değilim, ben milletvekiliyim, sizden de bu tutumu beklerim. Kendinizi burada açıklamanızı isterim, eğer bunlar samimi görüşlerinizse de KEFEK Grup Başkan Vekilliğine uygun olmadığınızı düşünürüm ve sizi tekrar istifaya davet ederim” dedi.

Öte yandan AKP’nin Kadına Yönelik Şiddetin Önlemesi Komisyonu kurulması teklifi bütün muhalefet partilerinin evet oyu vermesiyle kabul edildi.