Siyaset
Giriş Tarihi : 24-06-2020 15:20   Güncelleme : 24-06-2020 15:20
Abone ol

CHP'li Kaya: Tedbirler Alınamıyorsa YKS'yi Erteleyin

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, 27-28 Haziran 2020 tarihlerinde yapılacak YKS’de alınması gereken tedbirler konusunda basın açıklaması düzenledi.

CHP'li Kaya: Tedbirler Alınamıyorsa YKS'yi Erteleyin

Yıldırım Kaya yaptığı açıklamada şunları söyledi; 

"Çocuklarımız ve gençlerimizin uzun yıllar, büyük emeklerle hazırlandıkları sınavlara Kovid-19’un gölgesi düştü. Sınavın doğal stresine, koronavirüs korkusu da eklendi. Sınavların ileri tarihe ertelenme talepleri AKP’de karşılık bulmadı. Ve sınavları sırayla yapmaya başladılar…

14 Haziran’da yapılan Milli Savunma Üniversitesi sınavı ve 20 Haziran‘da yapılan LGS sınavında resmi makamların açıklamalarının aksine, yeterli güvenlik tedbirlerinin alınmadığını gördük. Sosyal mesafe kurallarının yerle yeksan olduğunu endişeyle izledik. Sınav öncesi, sınav süreci ve sınav sonrası yaşananlar herkesi korkuttu.

 

Öğrenci ve velilerin sınav öncesi okul önlerinde sosyal mesafe kurallarına uymadan toplanmalarına izin verildi. Sınav öncesi öğrenciler dip dibe sıraya sokularak bekletildi. Dünyanın 2 metre olarak kabul ettiği, bizde ise 1,5 metre olarak açıklanan sosyal mesafe sınıflarda 40 santimin altına düştü.

 

Trabzon’da Düzköy İlçesi’nde LGS sınavına girmek için okula gelen 4 öğrenci, okul idarecileri tarafından “Siz başarısızsınız, bu sınavda okulun puanını düşürürsünüz” denilerek sınava alınmadı. Van Muradiye’de de aynı sebeplerle 28 çocuktan sadece 8’i sınava alınmıştır.

 

İzmir Torbalı’daki bir okulda ikinci oturum kitapçıkları birinci oturumda dağıtıldı.

 

20 Haziran LGS sınavında Kocaeli’nde sınav anında bayılan öğrencinin koronavirüs olduğu ortaya çıktı.

 

İstanbul ve Manisa ilerimizde yaşanan olaylar ise tüm bunların üzerine tuz biber ekti. Manisa’da koronavirüs tanısı konan bir öğrenci diğer öğrencilerle aynı sınıfta sınava sokuldu. Sınavdan sonra aynı sınıfta sınava giren 20 öğrenci ve 2 gözetmen karantinaya alındı. Benzer bir olay İstanbul Bakırköy’de de yaşandı; öğrenci ve öğretmenler karantinaya alındı.

 

451 bin öğrencinin katıldığı Milli Savunma Üniversitesi sınavı ve 1 milyon 670 bin öğrencinin katıldığı LGS sınavında böylesine büyük sorunların yaşanması;  27-28 Haziran’da 2 milyon 433 bin kişinin gireceği YKS sınavı için endişe ve korkuyu misliyle arttırdı.

Tüm öğrencilerimiz, velilerimiz ve 83 milyonun adına şu sorularımızın yanıt bulması gerek:

  • Milli Savunma Sınavı ve LGS’de yaşanan güvenlik sorunlarının YKS’de de yaşanmaması için ilave tedbirler alınmış mıdır?
  • Kovid-19 tanısı konan ya da durumundan şüphelenilen öğrenci ve görevlilere ilişkin ne gibi tedbirler alınmıştır?
  • 1 milyon 670 bin öğrencinin katıldığı LGS’de, 25 kişilik sınıflarda gözetmenler hariç 20 kişi sınava girerken; 2 milyon 433 bin kişinin gireceği YKS sınavında sınıflarda sosyal mesafe nasıl sağlanacaktır?
  • Boyu çok uzun ve kilolu gençlerimizin ilkokul sıralarında sınava girerek mağdur olmamaları için önlem alınacak mıdır?
  • Öğrenci ve velilerin okul önlerinde sosyal mesafe kurallarına aykırı toplanmalarını engellemek için yeterli güvenlik tedbirleri alınacak mı?
  • Son günlerdeki gelişmeler konusunda Bilim Kurulunun görüşü alındı mı?
  • Sınav öncesi yeterli tedbirlerin alındığına dair kamuoyu ve öğrencileri tatmin edecek bir açıklama yapılacak mı?

Benzer soruları TBMM’ye verdiğimiz soru önergeleriyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a da sorduk ancak yanıt alamadık.

Sevgili öğretmenlerim, bu zorlu süreçte öğrencilerinize sahip çıkın, onları yalnız bırakmayın. Okul idarecilerimizin okullardaki dezenfektan, maske vb. ihtiyaçları iktidar tarafından karşılanmıyorsa, belediyelerimizin bir telefon kadar yakınlarında olduğunu unutmasınlar. Belediyelerimiz okullarımıza her türlü desteği vermeye hazır.

ÖSYM ve tüm yetkilileri daha önce de uyardık, şimdi de uyarıyoruz. Sınav günü okullarımızın hepsine ateş ölçer bulundurulmalıdır. Yeterli tedbirler alınamıyorsa, gençlerimizin can güvenliği sağlanamayacaksa gelin bu ısrarınızdan vazgeçin, YKS’yi daha uygun bir tarihe erteleyin."