Siyaset
Giriş Tarihi : 29-05-2017 10:41   Güncelleme : 29-05-2017 10:41
Abone ol

CHP'li Kayışoğlu Hastane Enfeksiyonlarını Meclise Taşıdı

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, hastane enfeksiyonuna bağlı ölümlerin nedenlerinin ortaya çıkarılması amacıyla Meclis’e araştırma önergesi verdi.

CHP'li Kayışoğlu Hastane Enfeksiyonlarını Meclise Taşıdı

Türkiye’de hastane enfeksiyonuna bağlı ölümlerin son dönemde artış gösterdiğine dikkat çeken Altaca Kayışoğlu, “Tek bir nedene bağlı olmadığı ifade edilen hastane enfeksiyonlarının daha çok yoğun bakım hastalarında ölüme neden olduğu ifade ediliyor. Kaldı ki, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerinde yüzde 8,7 oranı tespit edilmiş. Türkiye’de durum nedir, hastane enfeksiyonlarının ölüm nedenleri arasında öne çıkmasının nedenlerinin araştırılmasını istiyoruz. Hastane enfeksiyonu nedeniyle yoğun bakımlar ailelerin korkulu rüyası oldu” diye konuştu.

 

Hastane enfeksiyonun en sık yoğun bakım, cerrahi ve ortopedi kliniklerinde rastlandığına dair veriler olduğunu belirten CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Sağlık camiası hastane enfeksiyonun birincil ölüm nedenine dönüştüğüne dikkat çekiyor. Ayrıca hastaların iyileşme süresini de uzatıyor. Bunun ekonomik kayıplara da yol açtığı vurgulanıyor. Son dönemde hastaların korkulu rüyası haline gelen hastane enfeksiyonunun özel hastanelerde mi yoksa devlet hastanelerin de mi daha çok ölümlere yol açtığı konusunda da bazı iddialar var. Bunların araştırılması ve çıkacak sonuçlara göre önlem alınmasının hayati önemi var” uyarısında bulundu.

​