Siyaset
Giriş Tarihi : 28-09-2016 08:58   Güncelleme : 28-09-2016 08:58
Abone ol

CHP'li Kazım Arslan: ''Güneş de kadrolaşmaya tutuldu''

Güneş enerjisi alanında proje üreten yatırımcılar bakanlık bürokrasisini aşamıyor, tesisleşmesi halinde milyar dolara varacak 3 bin civarında proje, TEDAŞ koridorlarında çürümeye terk ediliyor.

CHP'li Kazım Arslan: ''Güneş de kadrolaşmaya tutuldu''

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, lisanssız elektrik piyasasında özel yatırımcıların ve deneyimli TEDAŞ çalışanlarının aynı anda mağdur edildiğini belirtti ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a güneş enerjisi alanında skandal boyutlara varan proje kabul ve onay süreçleriyle ilgili sorularını sürdürdü.

Arslan, “15 Temmuz sonrası iktidar hatalarını sürdürüyor. Kadrolaşma uğruna, bir yandan deneyimli TEDAŞ personeli havuza gönderilmek isteniyor, diğer yandan onay bekleyen birikmiş projeler TEDAŞ koridorlarından taşıyor. 2 binin üzerinde proje yanma tehlikesinde, toplamda 3 binin üzerinde güneş enerjisi projesi hala onay aşamasında bekletiliyor.” dedi ve “Bakanlık konuya seyirci kalıyor. Elindeki deneyimli personelle işi yetiştirmesi gereken TEDAŞ geçen hafta skandal bir karara imza attı. 29 Temmuz’da eleman sayım yetmiyor, 248 yeni personel istiyorum diye Özelleştirme İdaresine yazı yazan TEDAŞ’ın, 19 Eylül’de çoğunluğu Atatürkçü, solcu, milliyetçi kimlikleriyle kurum içinde bilinen deneyimli 360’ın üzerinde çalışanı havuza göndermek için Devlet Personel Başkanlığı’na bildirdiğini açıklıyorum. Bu ne yaman çelişki; bakanlıkta neler dönüyor? Personel politikası mı, enerji politikası mı değişti? Bakanlık, kadrolaşma uğruna Güneş enerjisinden vaz mı geçti?” ifadesini kullandı.

Milletvekili Kazım Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Güneş enerjisi, geçici ve kesin kabul, kamulaştırma, elektrik dağıtımı, proje onayı, mesleki eğitim gibi çok kritik alanlarda yararlanılması gereken personel, 15 Temmuz sonrası yeni bir siyasi kadrolaşma için mi gözden çıkarılıyor? FETÖcü ilan edilemeyen personelin, bu kadar iş yükü içinde ‘istihdam fazlası personel’ diye adlandırılarak Kurumdan ayrılmasıi havuza yollanması mı sağlanıyor?

Bakanlık, güneş enerjisinde yüzlerce yatırımcı mağdur edilirken neden susuyor? Ortada neler dönüyor? Milyar dolara varacak yerli enerji, hangi kadrolaşmalara, hangi çıkar hesaplarına kurban veriliyor? Bu enerji dosyası büyük sorunlara ve maliyetlere gebedir. Bakanlıktan acil yanıt bekliyorum.” Ifadesini kullandı.