Siyaset
Giriş Tarihi : 18-03-2017 09:59   Güncelleme : 18-03-2017 09:59
Abone ol

CHP'li Kocaoğlu: 'Türk Milletinin eşsiz direnişinin en güzel yansımasıdır'

Bugün dünya tarihinde eşi benzeri olmayan bir onur mücadelesinin, Çanakkale Zaferi'nin 102. yıldönümünü kutlamaktayız.

CHP'li Kocaoğlu: 'Türk Milletinin eşsiz direnişinin en güzel yansımasıdır'
Çanakkale Savaşları, vatan topraklarını ve bağımsızlığımızı korumak için varını yoğunu ortaya koyan bir milletin, tarih sayfalarından silinemeyecek bir destanıdır. Çanakkale Zafer'iyle, Türk toplumunda millet olma bilincinin tohumları tekrar yeşermiş ve Kurtuluş Savaşının kazanılması adına çok önemli bir adım atılmıştır.
18 Mart 1915, bağımsızlığımızı milli karakterimizin değişmez parçası olarak bütün dünyaya gösterdiğimiz ve bizden kat be kat güçlü olan düşmanlarımızı `Çanakkale Geçilmez!’ diyerek, bozguna uğratarak yazdığımız şanlı destanımızın tarihidir.
Çanakkale Zaferi, büyük Türk Ulusuna, Mustafa Kemal Atatürk gibi dahi bir lider hediye etmiştir. Çanakkale; Bu destanı yazan kahraman Türk ordusunun savaşta dahi insanlığını unutmadığını tüm dünya milletlerine gösterdiği bir yerdir.İnsan olmanın, insana saygı duymanın, vicdan sahibi olmanın zaman ve yer koşuluna bağlı olmadığını, kahraman Türk ordusu tüm dünyaya Çanakkale‘den göstermiştir.
Tür ordusunun bu savaşta, çağın en modern silah donanımına sahip olan düşman kuvvetlerine karşı kahramanlık destanı yazması şüphesiz ki; Mehmetçiğin iman ve cesaretinden, Ulu Önder Mustafa Kemal’in dehasından kaynaklanmaktadır.
'Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.'
Ulu Önder Atatürk’ün bu sözü, Çanakkale’de zaferin nasıl kazanıldığının özeti gibidir. Türk tarihine bir milat olarak yazılan 18 Mart Çanakkale Zaferi, Türk Milletinin eşsiz direnişinin en güzel yansımasıdır.
Bugün bizlere düşen görev, şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve bizlere emanet edilen bu kutsal toprakları, aynı bilinçle sahip çıkarak korumak ve bizden sonraki kuşaklara daha güvenli bir şekilde devretmektir.
Bu düşüncelerle, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zafer'inin 102. yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, 102 yıl önce kazanılan zaferde, Anadolu'nun her köşesinden Çanakkale'ye gelen, gözünü kırpmadan ölüme giderken 'Çanakkale geçilmez' dedirten şehitlerimizi minnetle anıyorum.