Kent Haberleri
Giriş Tarihi : 18-11-2017 12:15   Güncelleme : 18-11-2017 12:15

CHP'li Kösedağı:'İETT Yetkilileri Toplu Taşıma Sorununu Bilmiyor-Duymuyor-Görmüyor!'

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) 2017 yılı Kasım ayı meclis toplantılarında, İBB’nin Bağlı Kuruluşlarından İETT Genel Müdürlüğü’nün 2018 Yılı Bütçesi ve Performans Programı’nı görüştü. Meclis üyelerine bütçeyi İETT Genel Müdürü Arif Emecen sundu.

CHP'li Kösedağı:'İETT Yetkilileri Toplu Taşıma Sorununu Bilmiyor-Duymuyor-Görmüyor!'

2 milyar 140 milyon TL’lik İETT’nin 2018 Yılı Bütçesi CHP Grubunun red, AKP Grubunun kabul oylarıyla, oy çoğunluğu ile kabul edildi. İETT’nin 2018 Yılı Bütçesi ve Performans Programı Raporu üzerine CHP Grubu adına meclis kürsüsünde görüş, öneri ve eleştirilerini sunan Kadıköy Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi Mesut Kösedağı CHP Grubunun red kararını şu cümleyle özetledi: “Sayın başkan sayın meclis üyeleri; Toplu taşımadaki sorunları görmeyen, yatırımdan uzak olan ve kopyala-yapıştır sistemiyle hazırlanan İETT’nin 2018 bütçesinin İstanbul halkının sorunlarına çözüm üretemeyeceğini düşündüğümüzden dolayı Cumhuriyet Halk Partisi Grubu olarak ''HAYIR'' Oyu kullanacağımızı tüm kamuoyuyla paylaşıyorum” dedi. “İETT ile ilgili Halkımızın en yoğun şikâyet gerekçesi ''zamanında ya da hiç gelmeyen seferler'', ''dolduğu için durağa uğramadan geçen otobüsler'' diyen CHP’li Kösadağı şu cümlelere vurgu yaptı: “Bildiğiniz üzere son 7 yılda metrobüs hattında meydana gelen 32 kazada 9 kişi öldü, 68 kişi de yaralandı. Yeni kazaların önüne geçmek için hangi çalışmalar yapılıyor bunu performans bütçesinde göremedik. İETT’ye yurt dışından verilen bazı ödülleri var. O ödülleri veren kurumlardan birini 500T’ye bindirin, bırakın ödül vermeyi, bir daha Türkiye’ye gelmez. Hep söylediğimiz bir şey var, ''trafikte çile çekmenin partisi olmaz'' İstanbul’un ulaşım sorunun çözmenin temel yolu toplu taşımayı teşvik etmektir. Ancak görüyoruz ki Sn. başkan kopyala-yapıştır bütçeyle bu seneyi geçiştirecek. İstanbul halkı ulaşımda çile çekmeye maalesef bu yıl da devam edecek, bir genel müdür ve bir belediye başkanı eskitmiş biri olarak söylüyorum; İstanbul’u trafikten kurtarmanın yolu ''raylı sistemdir'' İETT’nin ve Sn. Mevlüt Uysal’ın en önemli konusu ulaşım sorunu olmalıdır. Çünkü ulaşım İstanbul’da resmi olarak yaşayan 15 milyon insanin ortak sorunudur. Biz CHP grubu olarak ulaşım sorununun çözümü için koşulsuz destek olmaya hazırız”

 

İETT’nin 2018 Yılı Bütçesi ve Performans Programı Raporu üzerine CHP Grubu adına görüş, öneri ve eleştirilerini sıralayan Kadıköy  Belediyesi ve İBB Meclisi CHP Üyesi Mesut Kösedağı’nın (6 sayfalık konuşma metni ektedir) konuşmasındaki bazı satırbaşları; 

 

Performans programının vatandaşı ilgilendiren en önemli başlıklarından birisi metrobüs hattı üzerinde yer alan üst geçitlerin ve yürüyen merdivenlerin bakım- onarım işi. Bunun için bütçeden yaklaşık 4 milyon TL ayrılmış. Gerekiyorsa 14 milyon TL ayırın ama artık üst geçitlerde yaşanan çağ dışı görüntülerden İstanbul halkını kurtarın. İETT bu sene için ''müşteri memnuniyet anketi'' sayısını her sene olduğu gibi sadece 1 olarak planlamış yani İstanbul halkına senede 1 kere ''İETT’den memnun musunuz?'' diye soracaklar. Bunu gayri ciddi olarak yorumluyoruz.

Artık hayallerdeki İETT’yi değil gerçek İETT’yi konuşmak gerekiyor. Sayın meclis üyeleri; Bu konuşmaya hazırlanmak için sadece bize dağıtılan kitaba bağlı kalmak İstanbul halkına ihanet olurdu. Ben de günlerce İstanbul’un çeşitli hatlarına çeşitli gün ve saatlerde binerek sorunları yerinde tespit etmeye çalıştım.Metro, metrobüs ve otobüslerde çeşitli veriler topladım. Hemen bir iki örnekle konuya girelim. Bu sene 40 milyon TL ayırdığınız araç içi panolar ve dijital aksamın bakım onarım performansınız ilçelerin gelir durumuna göre farklılık gösteriyor. Mesela Sultanbeyli-Esenler gibi ilçelerde araçlardaki panoların çoğu bozuk ya da kapalı iken metrolarda ve metrobüslerde sorun çok daha az.  Mesela Sultangazi’nin Esentepe mahalle muhtarı İETT’ye onca talepte bulunmasına rağmen kapalı durak yaptıramayınca çareyi durağı kendisi yapmakta buldu.

 

İETT’yi yakından takip ettiğim için sosyal medyadan ya da çevremden ulaşımla ilgili onlarca şikâyet alıyorum. Ve inanın bunların hiç biri ''araçta şarj aparatı yok” ya da acaba ''şu güzergâhta kaç durak akıllı'' şeklinde olmuyor. Halkımızın en yoğun şikâyet gerekçesi ''zamanında ya da hiç gelmeyen seferler'', ''dolduğu için durağa uğramadan geçen otobüsler'' ve aktarma amaçlı kısalan ya da kaldırılan seferler.Ben merak ediyorum acaba İETT yönetimi bu sorunların farkında mı? Yıllardır buradan söyluyoruz: İETT’nin temel görevi rahat ulaşım sağlamaktır. Şimdi somut bir soru soruyorum: 11us- 18k-19s -14a -17-19z -ER1- 500t-16- ve saymakla bitmeyen otobüs hattı yolcularına soruyorum; sizin sorununuz ''hat durak envanterlerinin çıkarılması'' mı yoksa zamanında ve rahat bir ulaşım mı? Az önce belirttiğim gibi sorunları yerinde incelemek için yollardaydım. Yine 11us'e bindim. Belki 3 yıldır söyluyorum. Bir önlem almışlardır diye düşündüm ama maalesef yine doluluktan dolayı orta kapıdan binebildim. Simdi diyeceksiniz ki Çekmeköy -Üsküdar metrosu açıldığında o bölgede rahatlama olacak. Hani su açılışı 36 ay geciken metro değil mi? Değerli meclis üyeleri; Sultanbeyli merkezinden metroya binene kadar o bölge rahatlamaz. Onun tarihi de Sn. Topbaş’a göre en erken 2020 yılıdır yani Sultanbeyli halkının ulaşım çilesi devam edecektir.

 

Özel Halk Otobüslerine de bir parantez açmak istiyorum. Her şeyden önce İstanbul’da bu otobüsleri koyacak bir yer bulamadınız. Sefer saatleri bittiğinde otobüsler ya benzincilere ya da yol kenarlarına bırakılarak sabahı bekliyorlar. Bu da orada oturan diğer vatandaşlarla park ve güvenlik sorunlarının yaşanmasına sebep oluyor. İETT’nin acilen özel halk otobüslerine garaj hizmeti sunması gerekli. Yine özel halk otobüslerinde bozuk pano ve otomasyonların fazlalığı göze çarpıyor. Hijyen acısından da gerekli desteğin verilmediği ortada ayrıca şoförlerin eğitim için yeterince teşvik edilmediğini görüyoruz, yeni dönemde İETT’nin özel halk otobüslerini ''üvey evlat'' statüsünden çıkarmasını umuyoruz. Sonuç olarak otobüslerin temel sorunu zamanında gelmeyen hatlar ve yolcu fazlalığı olduğunu ve önceliğin bu konulara aktarılmasını istiyoruz.

 

Simdi İstanbul’un kanayan yarası olan 'metrobüslere'' değinmek istiyorum. Sayın meclis üyeleri; İstanbul halkının metrobüsü tercih nedeni asla konfor ya da hizmet kalitesi, ya da rahat ulaşım değildir; metrobüsün tercih nedeni ayrıcalıklı yola sahip olmasıdır. Düşünün ki İstanbul’da nasıl bir ulaşım sorunu varsa insanlar kaçak mülteci gibi seyahat etmeyi göze alabiliyorlar. Zincirlikuyu aktarma merkezini görünce aklıma Suriye'deki savaştan kaçan ve Türkiye’nin sınır kapılarına dayanan mülteciler geliyor. Tıpkı Ünalan aktarma merkezi gibi, metrobüsten metroya resmen kavimler göçü yapıyoruz. Özellikle o yürüyen yollar bozulduğunda eminim hepimizin kulakları çınlıyordur.

 

Altunizade metrobüse ulaşmak için üç üst geçidi geçmek zorundasınız. Buradan yaşlılara, engellilere, annelere soruyorum metrobüsü kullanabiliyor musunuz? Buradan İstanbul halkına soruyorum: metrobüste yolculuk etmekten memnun musunuz? yoksa IETT bilişim çalışmalarına ödenek aktarmayı sürdürsün mü?

 

Günde yaklaşık 800 bin kişiyi taşıyan tekerlekli bir hat olamaz. Başladığında güzel bir uygulamaydı ama artık yerini ''raylı ulaşıma'' acilen bırakmasının zamanı geldi. Bildiğiniz üzere son 7 yılda metrobüs hattında meydana gelen 32 kazada 9 kişi öldü, 68 kişi de yaralandı. Yeni kazaların önüne geçmek için hangi çalışmalar yapılıyor bunu performans bütçesinde göremedik. Sayın meclis üyeleri; Sonuç olarak İETT’nin 2018 performans programında İstanbul’da ulaşım sorununu ve toplu taşımadaki aksaklıkları giderecek bir şey göremedik.

AdminAdmin