Siyaset
Giriş Tarihi : 03-04-2021 13:47   Güncelleme : 03-04-2021 13:47

CHP’li Levent Gök: 'Ülkemizde suçiçeği aşısı temininde kriz yaşanmaktadır'

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Suçiçeği Aşısı Teminindeki Kriz ve Bebeklerin Aşılamasında Meydana Gelen Gecikmeleri Meclis gündemine taşıdı.

CHP’li Levent Gök: 'Ülkemizde suçiçeği aşısı temininde kriz yaşanmaktadır'

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, suçiçeği aşısı temininde ''kriz'' yaşandığını bildirerek konuyla ilgili soru önergesi verdi. 

Türkiye genelinde suçiçeği aşısı temininde kriz yaşandığını belirten CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, ”1928 yılında kurulan Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsünün rehberliğinde yürütülen aşı seferberliği ile ülkemizde yenilgiye uğratılan salgın hastalıklara karşı mücadelenin aşıda dışa bağımlı hale gelinmesiyle sekteye uğradığı görülmektedir” açıklamasını yaptı. 

Gök, açıklamasında şunları kaydetti:

“Bulaşıcılığı oldukça yüksek olan suçiçeği hastalığına karşı koruma sağlayan aşının bebeklere 12nci aydan itibaren uygulanması gerekirken ebeveynler aylardır çocuklarına aşı yaptıramamaktadır. Geçtiğimiz yılın eylül ayından beri bulunamayan aşının Aile Sağlık Merkezlerine kısıtlı sayıda geldiği ve gelen az sayıda aşının uzun süredir bekleyen çocuklara uygulandığı öğrenilmiştir. Aşı temininin daha uzun sürelerde gecikmesi halinde salgın ihtimalinin ortaya çıkacağını ifade eden uzmanlar, temininde zaman zaman sorun yaşanan kızamık ve tetanos aşılarına ilişkin gerekli planlamaların yapılması gerektiğini vurgulamaktadırlar. 1928 yılında kurulan Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsünün rehberliğinde yürütülen aşı seferberliği ile ülkemizde yenilgiye uğratılan salgın hastalıklara karşı mücadelenin aşıda dışa bağımlı hale gelinmesiyle sekteye uğradığı görülmektedir”

Gök, Sağlık Bakanlığı tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği önergede şu soruları yöneltti:

''Suçiçeği aşısının geçtiğimiz yılın eylül ayından beri bulunamamasının sebeplerini açıklar mısınız?

 Türkiye genelinde suçiçeği aşısı olamamış 12 aylık ve üzeri yaştaki bebeklerin sayısını illerimize göre açıklar mısınız?

 2020 ve 2021 yıllarında 13 aylık olduktan sonra suçiçeği aşısı olan bebeklerin sayısını illerimize göre açıklar mısınız?

Suçiçeği aşısı teminindeki krizin aşılacağı tarihi açıklar mısınız?

 2017, 2018, 2019, 2020 ve 2021 yıllarında Türkiye hangi ülkelerden, kaç doz suçiçeği, kızamık ve tetanos aşısı ithal etmiştir? Sözü geçen aşılar için ödenen ücretleri yıllık temelde açıklar mısınız?''

Ajans Bizim

AdminAdmin