18 EYLÜL 2019 Çarşamba 23:39
Politika
Giriş Tarihi : 29-11-2016 11:23   Güncelleme : 29-11-2016 11:23

CHP'li Mehmet Gökdağ: ''Öğretmenlerimiz mutsuz''

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, Öğretmenlerimizin yaşadığı sorunları aktarmak üzere TBMM Genel Kurulu’ndaki konuşmasına, başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü kutlayarak başlayan Gökdağ, AKP’nin on dört yılda üzerinde çok fazla oynadığı eğitim sisteminin uğradığı deformasyona rağmen, öğretmenlerimiz cumhuriyetin ve çağdaşlığın ışığını yurdun en ücra köşelerine götürmeye devam ediyor ” dedi.

CHP'li Mehmet Gökdağ: ''Öğretmenlerimiz mutsuz''

EĞİTİMİŞ’in 24 Kasım Öğretmeler Günü nedeniyle 43 ilde öğretmenlerle görüşerek yaptığı "Öğretmenlerin Ekonomik Durumlarına İlişkin Öğretmen Görüşleri Araştırması" anketine değinen Gökdağ, “araştırma sonuçlarının öğretmenlerin karşı karşıya olduğu sorunları çok açık ortaya koyduğunu ve bu araştırma sonuçlarına göre Öğretmenlerin yüzde 83'ü mesleğinden elde ettiği gelirleri yetersiz bulduğunu, yüzde 86'sı eğitim öğretime hazırlık ödeneğini yetersiz bulduğunu, yüzde 74'ü maaşının düşük olması nedeniyle toplumdaki saygınlığının azaldığını, yüzde 75'i borçları nedeniyle mesleki verimliliğinin düştüğünü, yüzde 82'si kazandığı parayla çocuklarının gıda ihtiyaçlarını rahat bir şekilde karşılayamadığını, yüzde 52'si gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle psikolojik sorunlar yaşadığını, yüzde 24'ü de az da olsa psikolojik sorunlar yaşadığını kaydeden Gökdağ, şöyle devam etti; öğretmenlerin yüzde 50'si bir iş bulmaları hâlinde mesleği değiştirebileceklerini, bırakabileceklerini, Yüzde 82'si son on yılda alım gücünün düştüğünü, yüzde 52'si görevden alınma korkusuyla yaşadığını, yüzde 66'sıysa öğretmenler odasında kendilerini özgürce ifade edemediğini belirttiğini söyleyen Gökdağ Yani, öğretmenlerimiz mutsuzdur” dedi.

Son zamanlarda on binlerce öğretmenin görevden alındığını, öğrencilerinden ayrı bırakıldığını dile getiren Gökdağ,” Yaşananlar acıdır, yaşananlar insanların, toplumun vicdanını kanatıyor“ dedi.  Gaziantep'te okul müdürü, millî eğitim müdürü, teftiş kurulu tarafından sehven açığa alındığı kabul edilen iki EĞİTİMİŞ üyesi öğretmenin iki buçuk aydan bu yana hâlâ görevlerine dönmediğini belirten Gökdağ, “bugün, açığa alınanların bir kısmının görevlerine iade edildiklerini öğrendik, mutlu olduk, sevindik, diğerlerinin de bir an önce görevlerine dönmelerini bekliyoruz” dedi.

Bu öğretmenlerimiz göreve iade edilince kendi okullarında nasıl çalışacak, velinin, öğrencinin, diğer çalışma arkadaşlarının yanında suçsuzluğunu ifade etmek zorunda mı kalacak, böyle bir şeyi öğretmenlerimize nasıl reva görürsünüz diyen Gökdağ, "Bu da yetmezmiş gibi, öğretmenler alımlarında kadrolu öğretmenlikten vazgeçilmiş, mülakata dayalı yani torpille sözleşmeli öğretmen alımına geçilmiştir. Ataması yapılmayan öğretmenler artık bu ülkede canına kıyar hâle gelmiştir. Sayıları onlarca şehrimizin nüfusundan daha kalabalıktır. Bir an önce ataması yapılmayan öğretmenlerimizin atamalarının yapılmasını gerçekten önemli görüyoruz ve bunu talep ediyoruz” dedi.

FETÖ’DEN DEVREDİLEN 37 OKULDAN 36 SI İMAM-HATİP YAPILDI

Bir başka üzerinde durulması gereken konunun imam-hatip okulları olduğunu belirten Gökdağ,” Gaziantep'te FETÖ'den devredilen 37 okulun 36 tanesi imam-hatip okulu yapıldığını, zaten öğrenci mevcudu çok az olan imam-hatip okullarına yenileri eklenmesinin zorlama bir tutum olduğunu, Türkiye'de ve Gaziantep'te eğitim vermekte olan imam-hatip okullarının öğrenci mevcutları incelendiğinde, kapasitesinin yüzde 20'sini bile doldurmadığını Gaziantep'te birçok okulun sınıf başına öğrenci sayısı 40'ın üzerindeyken, okullarımızın boş bırakılması sonucunu doğurduğunu ve bu uygulamada neden ısrar edildiğini anlamanın mümkün olmadığını”. söyledi.

ÖĞRETMENLERE SOKAKTA MÜLTECİ TOPLATILIYOR

Gökdağ,   Şöyle devam etti, “  Gaziantep'te okullarda çalışan öğretmenlerden sokak sokak gezdirilerek okul yaşında olan Suriyeli öğrencilerin sayısının tespit edilmesi istenmiştir, öğretmenlerin iş tanımı içinde ne zamandan beri sokaktan hem de mülteci toplamak var, hizmetlisi, yardımcı personeli, yakıtı olmayan, belki de tek başına bir köy okulunda, güvenlik görevlisi olmadığı için can güvenliği olmayan ortamlarda öğretmenlerimizin kutsal mesleklerini icra etmelerini bekliyoruz diyen Gökdağ, Öğretmenlerimiz bunları hak etmiyor. ” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Alanyaspor 12 4
 • 2 Çaykur Rizespor 8 4
 • 3 Fenerbahçe 7 4
 • 4 Yukatel Denizlispor 7 4
 • 5 Galatasaray 7 4
 • 6 Gazişehir Gaziantep 7 4
 • 7 Yeni Malatyaspor 6 4
 • 8 Trabzonspor 6 4
 • 9 Konyaspor 6 4
 • 10 Sivasspor 5 4
 • 11 Antalyaspor 5 4
 • 12 MKE Ankaragücü 5 4
 • 13 Beşiktaş 4 4
 • 14 Medipol Başakşehir 4 4
 • 15 Kayserispor 2 4
 • 16 Göztepe 2 4
 • 17 Gençlerbirliği 1 4
 • 18 Kasımpaşa 1 4
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA