Siyaset
Giriş Tarihi : 28-03-2019 09:45   Güncelleme : 28-03-2019 09:45

CHP'li Necati Tığlı'dan İçişleri Bakanına İl Özel İdaresi Soruları

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, İflas Ettirilen Giresun İl Özel İdaresini Meclis Gündemine Taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan Sorularına Cevap İstedi.

CHP'li Necati Tığlı'dan İçişleri Bakanına İl Özel İdaresi Soruları

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “2015, 2016 ve 2017 yılları için Sayıştay Başkanlığı tarafından Giresun İl Özel İdaresi üzerine yapılan mali denetim raporlarından sonra ortaya çıkan dehşet hatalar, yönetimsel zaaflar ve vurdumduymazlık, Giresun İl Özel İdaresini iflas noktasına kadar getirmiştir” dedi. 

 

İl genelinde yapılacak yatırımlar için merkezi idare tarafından aktarılan ve amacı dışında kullanılması yasak olan ödenekleri, İl Özel İdaresi Bütçesinden karşılanacak ödeneklerde kullanmak üzere emanete almak ve bunları kullanmak 17 yılda ülkemizin geldiği noktayı işaret etmektedir diyen Tığlı, “Emanette kullanılan paraların yerine konulmaması, İl Özel İdaresi sorumluluğunda olan ve ildeki işleri yürüten yüklenici bir çok firmanın iş bitiremez duruma gelmesini ve iflas etmelerini Giresun’a hizmet götürüyoruz diyen iktidar temsilcilerine bir kez daha hatırlatmak istiyorum” sözlerini kullandı.   

 

HEM GİRESUN İL ÖZEL İDARESİNİ İFLASA SÜRÜKLEYECEKSİNİZ

HEM DE UTANMADAN YEREL SEÇİMLERDE AKP’YE OY İSTEYECEKSİNİZ

 

CHP’li Tığlı, “Tüm bunlar olurken idarenin tek yetkilisi Giresun Valisinin, yapılan uyarılara rağmen idareyi mali iflastan korumak için hiçbir şey yapmadığı da Sayıştay Raporları’nda görülmektedir. Son beş yılda yol yapım, bakım ve onarım gibi gider için 500 milyon lira harcandığını söyleyenlere tavsiyemiz, gitsinler önce son beş yılda Giresun İl Özel İdaresi ne kadar gelir elde etmiş ona baksınlar. Giresun İl Özel İdaresinin son 5 yıllık bütçesinin tamamı toplansa ve sadece yol yapım, onarım ve bakım hizmetlerine harcansa dâhi adı geçen 500 milyon liranın sadece yarısına ulaşmaktadır. Öyleyse sayın bakana soruyorum diye açıklamasına devam eden Tığlı, “Giresun İl Özel İdaresine ilişkin olarak Sayıştay Raporları ve Denetimlerini kamuoyundan gizleyen, kurumun iflasa sürüklendiğini gördüğü halde, yanlış uygulamalara devam eden kişiler kimlerdir?” dedi.

 

Görüldüğü gibi, Giresun İl Özel İdaresi, sorumluluk alanında yer alan yol ağları bu hizmeti görmediği halde bu harcamalardan bahsedilmektedir. Verilen rakamlar ile kamuoyu yanıltılmakta, bütçe hesaplarını alt üst eden bu sorumsuz harcamalar, hayali ek bütçeler yapılarak kamuoyuna algı yaratmak üzere sunulmaktadır. Diye sözlerine devam eden Tığlı, “40 Milyon Türk Lirası borç karşılığı, 5 yıl ödemeli olarak 65 Milyon Türk Lirası borçlandırılan ve zaten zor durumda olan Giresun İl Özel İdaresi, neden 25 Milyon Türk Lirası faiz ödemek zorunda bırakılmıştır?” sorusunun da cevaplandırılmasını istedi.

 

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı tarafından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sorulan sorular şöyle: 

 

•   Ülkemizde İl Özel İdarelerinin borç dağılımı ne şekildedir? Giresun İl Özel İdaresinin en yüksek borca sahip idare olduğu doğru mudur?

 

•   Giresun İl Özel İdaresi, mülkiyetinde olan her türlü menkul ve gayrimenkul İller Bankasına ipotek olarak verilmiş midir? İdarenin her türlü gelir, hak ve alacaklarına, İller Bankasına terhin ve temlik edilerek, İller Bankası Teminat Mektubu karşılığı, Halkbank ve Ziraat Bankası’ndan toplam 40 Milyon Türk Lirası neden borçlandırılmıştır?

 

•   40 Milyon Türk Lirası borç karşılığı, 5 yıl ödemeli olarak 65 Milyon Türk Lirası borçlandırılan ve zaten zor durumda olan Giresun İl Özel İdaresi, neden 25 Milyon Türk Lirası faiz ödemek zorunda bırakılmıştır?

 

•   Giresun İl Özel İdaresinden hangi firmanın, ne kadar alacağı bulunmaktadır? Bunlar hangi yıllara ait olup bu alacaklara dair ne kadar faiz tahakkuk etmiştir? İl Özel İdareden alacağını tahsil edemediği için iflas eden firma sayısı kaçtır?

 

•   5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu 11’nci maddesi bağlamında idarenin, mali sisteminin yönetim sorumluluğu kapsamında Giresun İl Özel İdaresine ilişkin olarak Sayıştay Raporları ve Denetimlerini kamuoyundan gizleyen, kurumun iflasa sürüklendiğini gördüğü halde, yanlış uygulamalara devam eden kişiler kimlerdir? Haklarında herhangi bir işlem yapılmış mıdır ya da yapılacak mıdır?

 

•   Bu ihmal ve suistimallere ilişkin Giresun Valisi ne yapmıştır?  Sayıştay Raporlarıyla ortaya çıkan kamu zararı ve ihmaller nedeniyle bir soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?

 

•   Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından idarenin hesaplarına aktarılmasına rağmen Giresun İl Özel İdaresinde çalışan işçilerin mesai ve ikramiyelerinin ödenmediği doğru mudur? Kimi personelin ikramiyelerini alamayacakları korkusuyla emekliliği hak ettiği halde çalışmaya devam ettiği hakkında bilgi sahibi misiniz?

 

•   BİMER - CİMER ve Açık Kapı müracaatlarının izlendiği İçişleri Bakanlığı’nca İzleme ve Değerlendirme Sistemi (İZDES) Projesi kapsamında yapılan “Vatandaş Memnuniyet Anketi”nde ilimizin Türkiye genelinde sonuncu olmasının sebepleri nelerdir?

AdminAdmin