Röportajlar
Giriş Tarihi : 20-06-2018 22:28   Güncelleme : 02-11-2018 03:22

CHP’li Oktay Aksu: ‘ CHP’nin hiçbir mitinginde taşıma insan yoktur’

CHP İstanbul birinci bölge adayı Oktay Aksu, cumhurbaşkanı seçimlerinden yeni dönemde meclis üstünlüğüne kadar birçok konuda görüşünü belirtti.

CHP’li Oktay Aksu: ‘ CHP’nin hiçbir mitinginde taşıma insan yoktur’

CHP İstanbul birinci bölge adayı Oktay Aksu, cumhurbaşkanı seçimlerinden yeni dönemde meclis üstünlüğüne kadar birçok konuda görüşünü belirtti

“Dünyada en fazla hapiste olan siyasetçiler ve gazeteciler bizim ülkemizde. Birçok konuda sınıfta kalmış durumdayız” diyen Aksu’nun Omedyam’a verdiği röpörtaj;
 

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? 

İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesinden mezunum. Veteriner hekimiyim. 2009-2014 yılları arasında Kağıthane Belediye Meclis Üyeliği yaptım. 2014 yılındaki yerel seçimler için yapılan Sarıyer'deki ön seçimde ikinci oldum. Sarıyer ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi oldum. En son il kongresini kazanarak Canan Kaftancıoğlu'nun yardımcısı oldum. Şu anda da Meclis Üyeliği ve İl Başkan Yardımcılığı görevinden istifa ettim ve milletvekili aday adayı oldum. Partim de beni 12. sıradan aday gösterdi.

Sayın Aksu,  bir milletvekili adayı olarak, projeleriniz neler ve sizi daha çok hangi alanda aktif göreceğiz.

Milletvekilinin bir projem var demesini doğru bulmuyorum. Biz bir siyasi partiyiz bir kurumsal kimliğimiz var. Parti politikalarını baz alırız fikir söylerken. Sadece kendi uzmanlık alanlarımızda ilgili konularda biz parti üst yönetimine tavsiyelerde bulunuruz. Parti yetkili kurumlarında bu projemiz tartışılır, eğer uygun görülürse kamuoyuna parti genel merkezi tarafından açıklanır bizde onu sahada çalışmasını yaparız.

 

 Muharrem İnce’nin sahadaki performansını nasıl buluyorsunuz?

Çok iyi buluyorum. Türkiye’nin son dönemde en başarılı siyasetçilerinden olduğunu görüyorum, gerek söylemleriyle gerekse mitinglerinde ki kalabalıktan, hiç bir mitinginde taşıma insan yok.

Nerede miting yaptıysa o bölgenin, o ilin ya da o mahallenin insanları katılıyor çok ciddi anlamda sahiplenme görüyorum. İnşallah cumhurbaşkanımız da olacak.

Yeni dönemde meclis üstünlüğü hakkındaki öngörünüz nedir? Muhalefet üstünlük sağlayabilir mi bu seçimlerde.

Bütün çalışmamız o yönde Adalet ve Kalkınma Partisi çok oy kaybetti. Aynı zamanda Milliyetçi Hareket partisinin de çok oy kaybettiğini görüyoruz. Yaklaşık bir buçuk aydır sahadayız. Eskiden insanlar oylarını söylemezdi inşallah bakalım derdi. Şimdi ise açık açık ben yıllardır AKP’ ye oy verdim ama artık vermeyeceğim diyen çok sayıda insanlar var.

OHAL ile yönetiliyoruz kanun hükmünde kararnamelerle. İnsanlarda bir tedirginlik var AKP’nin çok ciddi oy kaybedeceğine İnanıyorum ve bunu da çok yakında göreceğiz.

CHP Kampanya sürecinde engeller ve sansürlerle karşılaşıyor. Demokrasimizin geldiği nokta hakkında neler söyleyebilirsiniz.

 Demokrasimiz her gecen gün kan kaybediyor. Demokrasiyi Kullanarak İktidara gelenler maalesef geldikten sonra ayaklar altına aldılar. İnsan özgürlüğü hiçe sayılıyor.

Özgür düşünce yok, İnsan haklarının ihlal edildiği bir ülkede yaşıyoruz. Dünyada en fazla hapiste olan siyasetçiler ve gazeteciler bizim ülkemizde. Birçok konuda sınıfta kalmış durumdayız. Demokrasi keşke çağa orantılı ilerlese.

Seçim sonrası bir ekonomik kriz bekleniyor. Kriz ortamında iktidar değişikliği yeni iktidarın performansını etkilemez mi ve aynı zamanda bir erken seçimi daha beraberinde getirmez mi? Bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

Dövizle başlayan bu hareketlilik ekonominin her alanında hissediliyor. Soğanın kilosu yedi buçuk TL olmuş domatesin kilosu beş TL.  Et tüketemeyen toplum olduk. Bunun sebebi yabancı sermaye yatırımcının ülkeden kaçıyor olmasından kaynaklı. Türkiye bu görüntüsüyle güvenli bir ülke imajı vermiyor zaten aylardır OHAL ile yönetiliyoruz.  Yatırımcı neden riske girsin. Riske girmeyi sevmez yatırımcı. Az kazanayım ama stressiz kazanayım ister. Bu nedenlerle, Türkiye iktidar değişikliği ile rahat bir nefes alacak. Biz gerek içeride gerek dışarıda karışıklık yaşıyoruz. Bütün komşularımızla ilişkilerimiz kötü. Avrupa da aramızın iyi olduğu bir ülke yok şuanda sayın deseniz, 3 tane ülke sayamayız şunlarla çok samimiyiz diye. Ekonomik ilişkileri kimle geliştireceksiniz de ticaret yapacaksınız, işbirliği içinde olacaksınız. CHP iktidarında insanlarımız yatırımlarına devam edecek.  CHP’nin Merkez Türkiye projeleri var. Üretime öncelik veren bir yönetim şeklimiz olacak. Şu andaki İktidar tamamen hazır yiyen hazır tüketen bir görüntü çiziyor. Bizde ise tamamen üretecek ve ürettiğini de tüm toplum kesimine yayacak paylaşacak bir yönetim anlayışı söz konusu.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalma ihtimali yüksek. İkinci tura kalırsa eğer hangi aday daha şanslı olacaktır?

Muharrem İnce’nin çok ciddi bir yükselişi var. Biz Muharrem İnce’nin ilk turda kazanacağını bile düşünüyoruz. Çok az bir zaman kala bu ihtimali bile düşünür olduk ama ola ki birinci turda Cumhurbaşkanı Sayın İnce, seçilemedi ikinci turda meclis aritmetiğinin de etkili olacağını düşünlerdenim. Millet İttifakının 301 üzerinde olması demek ikinci turda Sayın İnce’nin, en az yüzde 60 ile cumhurbaşkanı olması demektir.

Bir değişim rüzgarı estiği söyleniyor. Bu bir söylem mi yoksa bunu sahada da görebiliyor musunuz?

 Çok ciddi oranda görüyoruz. İnsanlar artık ümidi tükenmiş durumda esnaf, çiftçi, perişan durumda. Teknoloji de bir ilerleme kaydedemiyoruz, sanayide sıkıntılarımız son derece yüksek, halk sosyal yardımlara muhtaç hale gelmiş. Pazarlarda insanlar eskiden yoğunluktan birbirinin ayaklarına basarlardı, yürüyemezdiniz şimdi alışverişe bile çıkamaz durumdalar.

Toplumun nabzını tuttuğunuzda size en çok şikayet hangi konuda geliyor?

 İşsizlik en büyüğü, hükümet işsizliği düzeltiyorum diyerek rakamlarla oynuyor. Bir gün ev temizliğine gitmiş birini işsiz kategorisinden çıkartıyor. Milyonlar işsiz ama işsizlik yokmuş gibi bir algı oluşturuyor hükümet. Şu bir gerçek ki siz ne kadar tozu halının altına süpürürseniz süpürün, bir gün halının altındaki toz illaki gün yüzüne çıkıyor. Bize günlük politikalar değil geleceğe yatırım yapacak uzun vadeli projeler lazım. Siyasi iktidarın da yanında halkında ona desteklemesi gerekir bu süreçte.

CHP ne zaman bir proje söylese uçuk kaçık olarak değerlendirmiştir. Geçmişten bugüne kadar baktığınızda aradan birkaç yıl geçmeden; geçmişte uçuk kaçık, gerçek yapılması zor gözüktüğünü söylediği bütün projelerimizde iktidar yapacağını taahhüt etmiştir. Hatta bir kısmını da yapmıştır örneğin; asgari ücretin artırılması gibi emekliye ramazan ve kurban ikramiyesi verilmesi gibi konularda, CHP ilk söylediğinde tepki göstermiş ama daha sonra kendisi yapmıştır çünkü CHP’nin gerçekten de projeleri halk odaklı halktan yana ezilenden yana, çalışandan yana, fakir fukaradan yana öneriler getirmiştir. Bugün ki seçim beyannamemizde projelerimizin hepsi gerçekleştirilecek projelerdir uçuk kaçık proje yoktur.  Bunu da, iktidara geldiğimizde bütün halkımız görecektir.

Son olarak seçmenlere söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Vatandaşlar oylarını kullansınlar. Oy kullandıktan sonra sandık müşahidi görevini alarak sandıklara sahip çıksınlar, oylarına sahip çıksınlar. Ülkenin geleceğine, çocuklarının geleceğine sahip çıksınlar. 24 Haziranda yapılacak olan secimin ülkemize hayırlar getirmesini ve bundan sonra ki dönemde; savaşların olmadığı, barışların olduğu,  çocukların ölmediği, anaların ağlamadığı insanların refah ve huzurlu bir sekil de yasadıkları Türkiye temenni ediyorum.

 

 

AdminAdmin