Siyaset
Giriş Tarihi : 19-07-2021 13:17   Güncelleme : 19-07-2021 13:17
Abone ol

CHP'li Özel: ''İktidar partisi kendi getirdiği kanun tekliflerini yasalaştırdı''

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, ''İktidar partisi kendi getirdiği kanun tekliflerini yasalaştırdı'' dedi.

CHP'li Özel: ''İktidar partisi kendi getirdiği kanun tekliflerini yasalaştırdı''

Özgür Özel, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, AK Parti'nin bu yasama yılında Meclis'i haftada sadece iki gün çalıştırdığını, bu sürecin ardından 1 Temmuz'da kapanması öngörülen TBMM'nin son haftada aralıksız faaliyette bulunduğunu söyledi. 

Ekonomi ve başka alanlarda düzenlemelere getiren torba teklife karşı olduklarını anlatan Özel, bu düzelemeyle OHAL kapsamındaki bazı yetkilerin süresinin uzatıldığını dile getirdi.  

Meclis'in, AK Parti ve MHP'nin elinde ''beceriksizce, savrularak, sürekli yanlışlar yaparak aynı kanunları bir daha bir daha değiştirerek, kötü yönetildiğini'' söyleyen Özel, şöyle devam etti:

"Son 3 yılda TBMM'den 108'i uluslararası anlaşma olmak üzere 188 kanun teklifi geçti. İktidar partisi kendi getirdiği kanun tekliflerini yasalaştırdı ama 3 bin 380 teklifin, ki bunların 2 bin 530'u CHP'nindir, bir tanesi bile yasalaşmadı. Muhalefet ne önerirse önersin reddediyorlar. 3 bin 380 yasa teklifinin içinde her birisi bu ülkedeki vatandaşları memnun edecek çok sayıda düzenleme var ama bu beklentilerin tamamı boşa çıktı." 

Özgür Özel, Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin Meclis'in yasama yetkisini elinden aldığını belirtti. Özel, "15 Temmuz itibarıyla 80 Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 2 bin 455 madde çıkarıldı. Aynı tarih itibarıyla Meclis'ten çıkan yasaların toplam madde sayısı ise 2 bin 369. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denilen bu tek adam rejiminin, Meclis'in yasama yetkisinin yarısını elinden aldığı ortaya çıkıyor. İşte bu yüzden itiraz ediyoruz" dedi. 

''İkili basınç arasında''

Özel, erken seçim kararını siyasetçilerin değil, milletin verdiğini söyledi. 

Cumhur İttifakı'nın oy kaybettiğini ve bunu anket sonuçlarının ortaya koyduğunu anlatan Özel,  şöyle devam etti:

 "Erken seçim, Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidarını bitirir. Muhalefet partisi lideri olarak görev yapar mı onu bilmiyoruz, kendi kararı olacak Bu anketlerle, sokaktaki bu tepkiyle, bu geriye gidişle, Erzurum'da kendi teşkilatına 'Kibir yapmayın' uyarılarını okuduğunuzda, kazanamayacakları bir seçimi erken yapmayacaklarını, seçimi gününde veya gününe çok yakın bir zamanda yapmak için direneceklerini düşünüyorum. Bu kadar erken seçim gündeminin olduğu bir yerde de Erdoğan ikili bir basınç arasında sıkışmış olacak."

Özgür Özel, bir soru üzerine, aşıları kontrol edilmeden ülkeye alınan göçmenlerin birçok hastalığın ülkede yeniden bulaşmasına neden olduğunu söyledi. Özel, İran'ın da Afgan sığınmacıları Türkiye'ye göndermeye çalıştığını belirterek,  göçmenlere değil, göçmen yaratan politikalara karşı olduklarını dile getirdi. 

Ajans Bizim