Siyaset
Giriş Tarihi : 20-06-2021 14:37   Güncelleme : 20-06-2021 14:37
Abone ol

CHP'li Özel: “MKE’ye bağlı fabrikaların ikinci bir tank palet fabrikasına dönüştürülme çabasına karşıyız''

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AK Partili milletvekillerinin imzasını taşıyan, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nu (MKE) anonim şirket haline getirilmesine yönelik yasa teklifinin ''MKE’ye bağlı fabrikaların ikinci bir tank palet fabrikasına dönüştürülme çabası'' olduğunu söyledi.

CHP'li Özel: “MKE’ye bağlı fabrikaların ikinci bir tank palet fabrikasına dönüştürülme çabasına karşıyız''

Özel, yaptığı açıklamada, AK Parti milletvekillerinde TBMM Başkanlığına sunulan yasa teklifinin MKE'yi anonim şirkete dönüştürmeyi öngördüğünü ifade etti. Özel, ''İktisadi Devlet Teşekkülü statüsünde bulunan ve KİT Komisyonu aracılığıyla TBMM’nin denetimine tabi olan MKE Kurumu’nun lağvedilerek bir anonim şirketine dönüştürülmesi ve denetimden kaçırılmasını içeren bir teklif ile karşı karşıyayız” dedi. 

Kurumun, Ankara’da, Çankırı’da, Kırıkkale’de önemli tesisleri bulunduğunu 5 bin 355 kişi çalıştığını belirten özel, teklifin çalışanlarının özlük haklarına yönelik geriye giden hükümler içerdiğini de söyledi. 

Özel, şunları kaydetti:

“Savunma sanayi gibi kritik bir alanda, kritik fabrikaların, Tank Palet Fabrikası gibi özel sektöre hatta Katar gibi ülkelere devredilmesine olanak sağlayacak bu düzenlemenin karşısındayız. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin iş yapış biçimi dikkate alındığında, Ankara, Kırıkkale ve Çankırı’da kritik önemdeki kamu yatırımlarımız için bu ihtimalden endişe duymakta haklıyız. MKE’ye bağlı fabrikaların ikinci bir tank palet fabrikasına dönüştürülme çabasına karşıyız. Fırtına, Panter, Yavuz, Boran obüsleri ile yapılışı yılan hikayesine dönen Altay Tankı’nın silah sistemleri gibi ağır silahların, 25 milimetrelik kara toplarının, 35 milimetrelik Korkut hava savunma sistemi toplarının üretildiği tesislerin akıbeti konusunda endişe duyduğumuz bu teklifin geri çekilmesi gerektiğini düşünüyoruz. İktidar partisi yüz yıllara dayanan bir kurumu yandaşlarına rant kapısı haline getirme niyetindedir. Bu teklif, alelacele yasama döneminin bitimine günler kala TBMM’ye getirilerek bir oldubittiyle yasalaştırılmak istenmektedir. Paydaşların, personelin görüşleri alınmadan hazırlanmış sakıncalı bir teklifle karşı karşıyayız. Bu teklif, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ve savunma sanayimizin temelini oluşturan MKE’ye ihanettir. Bu teklifte imzası olanlar ve bu teklife komisyon ve Genel Kurul aşamasında destek verecekler bu ihanete ortak olacaklardır.”

Ajans Bizim