19 AĞUSTOS 2019 Pazartesi 12:47
Politika
Giriş Tarihi : 26-09-2018 16:31   Güncelleme : 26-09-2018 16:31

CHP'li Özgür Ceylan'dan Ziya Selçuk'a Ağır Gönderme

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan,Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği “Kitap Okuma Yarışması” kapsamında lise öğrencilerine önerilen “Bir Değirmendir Bu Dünya” isimli kitapta CHP aleyhindeki ifadelerin yanı sıra cihat propagandası da yapıldığına ilişkin duruma yönelik Ziya Selçuk'a soru önergesi verdi.

CHP'li Özgür Ceylan'dan Ziya Selçuk'a Ağır Gönderme

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği “Kitap Okuma Yarışması” kapsamında lise öğrencilerine önerilen “Bir Değirmendir Bu Dünya” isimli kitapta CHP aleyhindeki ifadelerin yanı sıra cihat propagandası yapıldığına ilişkin duruma yönelik Ziya Selçuk'a  soru önergesi verdi.

Ceylan'ın verdiği soru önergesi;

Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği “Kitap Okuma Yarışması” kapsamında lise öğrencilerine önerilen “Bir Değirmendir Bu Dünya” isimli kitapta CHP aleyhindeki ifadelerin yanı sıra cihat propagandası da yapıldığına ilişkin haber bir gazete de yayınlanmıştır. Bakanlığın 26 Mart’ta yazdığı “6210192” sayılı yazıda, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı okullarda, “Okuma alışkanlığı kazandırmak, anlama seviyesini görmesini sağlamak” amacıyla düzenlediği etkinlikte, “Okutulması zorunlu!” notuyla paylaşılan kitaplar listesinde yer alan “Bir Değirmendir Bu Dünya” isimli kitapta, “İslam düşmanları, bugünkü cemiyeti içkici, faiz sever, laik ve başıbozuk hale getirmek için nasıl uzun yıllar gayret etmişse insanları bu hainlerin elinden kurtarmak için de aynı derecede gayret göstermek gerekli” ifadeleri yer almaktadır.

 

Lise çağındaki çocuklarımıza, yazarın kişisel hezeyanlarının, saplantılı sapkın ifadelerinin, nesnellikle ilişkisi bulunmayan siyasal tanımlamalarının, gerçekliği sorgulanmaksızın bu kitabın bakanlık tarafından okullarda okutulmasının tavsiye edilmesi Türk Milli Eğitiminin getirilmek istendiği kabul edilemez durumu ifşa etmektedir. Buna ilişkin olarak;

 

1. Milli Eğitim Bakanlığının Talim Terbiye Kurulu tarafından onaylanan ders kitaplarında siyasal akımlarının bilimsel tanımları dışında bir yorum yapılmazken bahse konu kitabın bu siyasal akımlara inanan bireyleri “Sürü” olarak tanımladığı ortadayken, bu kitap hangi akademik ve eğitsel gerekçelerle öğrencilere okutulması zorunlu tutulmuştur? Bir düşünceye inanmış insanları “Sürü” olarak betimlemek hakaret midir değil midir?

 

2. “Kemalist ve laik zihniyetli insanların” arkasından gidenlerin de hata yaptığı ifade edilerek, “Tertemiz Müslümanlar oldukları halde kapitalist, faizci, Kemalist ve laik zihniyetli, gayr-i İslami bir gidişatın temsilcisi parti ve örgütlerin arkasından gidenler, hatalarını idrak edip doğruya yönelebilirler” ifadelerine yer veren kitap hangi amaca hizmet etmek için lise çağındaki çocuklarımıza “Okutulması Zorunlu” kitap olarak önerilmiştir? Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucu değerlerini temsil eden Kemalizm’e inan ve o değerleri savunanlar bakanlığınıza göre hata mı yapmışlardır? 

 

3. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 2’inci Maddesi “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir” şeklinde iken ve TCK 216’ıncı madde “Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” hükmü yer aldığı halde,  “İslam’ı iyi bilmek, onu yaşamak için, onu tebliğ etmek için ve nihayet onun uğruna ölmek için gerekli bize” “Cihadın bir alanı, İslam düşmanlarıyla savaşmayı, diğer alanı ise nefsin basit istekleriyle mücadele etmeyi kapsar. Birinde, İslam toplumu düşman toplumlar karşısında muzaffer kılmak, diğerinde bireyi, iç düşmanları karşısında yenilgiden kurtarmak söz konusudur” cümleleri içinde yer alan bir kitabın “Okutulması Zorunlu” notu ile okullara iletilmesi bakanlığınızın hangi birimlerinin onayı ile gerçekleşmiştir?

 

4. “Kıbrıs’ta defalarca kan gövdeyi götürürken onların kılları kıpırdamamışken biz, düşmana daha ilk kıpırdanışında şamarı indirdik! (Ama zaferin siyasi ganimetini, aç bir leş kargası gibi sömürmeye kalkan, bugün Kıbrıs’ı Yunan’a teslim etmeye razı batıl CHP iktidarı oldu.” İfadeleri ile dönemin iktidar partisine ve şuanda ülkenin Anamuhalefet partisi olarak TBMM’de grubu bunan CHP’yi açıkça hedef alarak “leş kargasına” benzeten kitap tarafınızdan bir kez okunmuş mudur? Şayet okudu iseniz bu kitabın okutulması zorunlu kitaplar içerisinde yer almasını nasıl kıymetlendiriyorsunuz?

 

5. Temel sağlık bilimleri kapsamında olan bir konunun “hayvani bir yaşayış” olarak aktarıldığı bir kitabın öğrencilere “okutulması zorunlu” notuyla paylaşılması bakanlığınızın hangi fen bilimleri komisyonunca onaylanmıştır?

 

6. Seçme ve seçilme yeterliliği bulunmayan çocuklara “Bu nedenle Müslümanlara diyoruz ki hiçbir sapma ve tereddüt göstermeden, korkmadan, batıllara ve batılın uşakları ve temsilcileri olan CHP ve AP ve sair partilere sırt çevirerek mutlaka sandık başına git ve reyini cihad duygusu içinde, Allah’ın rızasını gözeterek kullan!” cümleleri ile siyasi tercihlerine ilişkin baskı kurmaya çalışan bir yayın hangi gerekçeyle “okutulması zorunlu” notu ile paylaşılmıştır? Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 11. maddesinde ifade edilen “…ancak, eğitim kurumlarında Anayasada ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine aykırı siyasi ve ideolojik telkinler yapılmasına ve bu nitelikteki günlük siyasi olay ve tartışmalara karışılmasına hiçbir şekilde meydan verilmez” hükmü açıkça ortadayken bu kitabın “okutulması zorunlu” kitaplar listesine alınması Milli Eğitim Temel Kanunu’na da açıkça aykırı değil midir? Bu yıl eğitime başlayan 5 milyon lise öğrencisi arasında farklı dinlere mensup öğrenci sayısı kaçtır?

 

7. “CHP iktidara gelir gelmez, kendisine kalıtım yoluyla kurucu atalarından geçmiş İslam düşmanlığı gereği, davar boğazlar gibi mescid kapatmaya başlar” ifadelerinde geçen Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin “kurucu ataları” kimlerdir? Türkiye Cumhuriyeti Devleti öncesi kurulan Türk Devletlerinin “kurucu ataları” Türkiye Cumhuriyeti devletinin “kurucu ataları” mıdır?

 

8. Lise öğrencisi çocuklara “okutulması zorunlu” notuyla paylaşılan kitapta geçen “davar boğazlama” eylemini bilimsel ve eğitsel olarak açıklayabilir misiniz? Şayet açıklayamıyorsanız çocukların bu kitabı okumasını neden zorunlu kıldınız?

 

9. Bahse konu “okutulması zorunlu” notuyla paylaşılan kitap bakanlığınız ve Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hangi birimleri ya da personeli tarafından listeye eklenmiştir? Bu kişiler hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmadıysa gerekçesi nedir?

 

10. Bahse konu ‘okutulması Zorunlu’ notuyla paylaşılan kitap listeden çıkartılmış mıdır? Şayet çıkarılmadı ise listeden çıkartılacak mıdır? Bu kitabı bakanlığınızın tavsiyesi ile alıp okumaya başlayan öğrencilerin olup olmadığının tespiti yapılacak mıdır? Eğer kitabı temin edenler var ise ve bu bilgilerin yanlış olduğunu kabul ediyor iseniz bu çocuklara kitaptaki bilgilerin yanlışlığına ilişkin bir eğitim programı planlayacak mısınız?

 

NELER SÖYLENDİ?
@
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Sivasspor 3 1
 • 2 Yeni Malatyaspor 3 1
 • 3 Yukatel Denizlispor 3 1
 • 4 Alanyaspor 3 1
 • 5 Antalyaspor 3 1
 • 6 Çaykur Rizespor 3 1
 • 7 Kasımpaşa 1 1
 • 8 Trabzonspor 1 1
 • 9 Konyaspor 1 1
 • 10 MKE Ankaragücü 1 1
 • 11 Fenerbahçe 0 0
 • 12 Gazişehir Gaziantep 0 0
 • 13 Gençlerbirliği 0 1
 • 14 Göztepe 0 1
 • 15 Kayserispor 0 1
 • 16 Galatasaray 0 1
 • 17 Beşiktaş 0 1
 • 18 Medipol Başakşehir 0 1
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
ARŞİV ARAMA