Siyaset
Giriş Tarihi : 03-12-2018 11:13   Güncelleme : 03-12-2018 11:13
Abone ol

CHP'li Salıcı: İktidar, CHP'yi HDP'yle işbirliği yapmaya itiyor, ama...

RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programına konuk olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, iktidarın CHP'yi HDP ile iş birliğine ittiğini söyledi.

CHP'li Salıcı: İktidar, CHP'yi HDP'yle işbirliği yapmaya itiyor, ama...

CHP'li Salıcı, basına yansıyan AK Parti listelerinin parti içinden sızdırıldığını savunarak, "Listelerin sızması, içeride ne kadar büyük rahatsızlık olduğunu gösteriyor" dedi.

Türkiye, 31 Mart 2019'da sandık başına gidecek. Bu seçim, beş yılda gerçekleşen yedinci seçim olacak. Yerel yöneticilerin belirleneceği seçimlerde, AK Parti ve MHP, zorlansa da mutabakata vardı ve büyükşehirlerin önemli bir bölümünde adaylarını ortaklaştırdı. Muhalefet kanadında ise görüşmeler devam ediyor.

RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programına konuk olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, yerel seçimlere ilişkin yürütülen süreci değerlendirdi.

'İYİ PARTİ'DEKİ ARKADAŞLARIMIZ DA YAPICI'

İYİ Parti'yle görüşmelerin süreceğini işaret ederek sözlerine başlayan Salıcı, Meral Akşener'in Ankara'ya yönelik isteğine ilişkin "Sayın Akşener'in yaptığı açıklamalara saygı duyuyorum. Ama dikkat ederseniz şu ana kadar CHP tarafından görüşmelerin içeriği ile ilgili bir açıklama yapılmadı. Biz konuların daha çok heyetler arası görüşmelerde halledilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu görüşmelerin doğası gereğidir, bir yerde tıkanır ama aynı şeyi bir gün sonra konuştuğunuzda pat diye aşıverirsiniz. Ona zaman tanımak lazım. Biz burada mümkün olduğunca işin yapıcı kısmında duruyoruz. İYİ Parti'deki arkadaşlarımızın da yapıcı olduğunu görüyoruz." dedi.

'DEMOKRASİ ANLAYIŞI ÇERÇEVESİNDE İŞ BİRLİĞİ YAPMAK ÇOK

OĞAL'Salıcı, muhalefet partileri arası işbirliği olmazsa Türkiye'nin zarar göreceğini savunarak, "Ortada bir siyasi iktidar var. Size seçimde propaganda yapma konusunda imkan tanımayan bir siyasi parti var. Yargıyı siyasallaştırmış, basın üzerinde egemenlik kurmuş bir yapı var. Biz böyle bir Türkiye'de yaşamak istemiyoruz. Bunun için de bir demokrasi anlayışı çerçevesinde işbirliği yapmak çok doğal" ifadelerini kullandı.

'İKTİDAR, CHP'Yİ HDP İLE İŞ BİRLİĞİ YAPMAYA İTEN BİR DİL KULLANIYOR'

Şu ana kadar HDP'yle yapılmış bir görüşmelerinin olmadığını ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı, "İktidar kendi yayın organları üzerinden 24 Haziran'dan beri CHP'yi HDP ile işbirliği yapmaya ısrarla iten bir dil kullanıyor. AK Parti istiyor diye birisiyle ittifak yapmayız, AK Parti istemiyor diye de ittifaktan kaçınmayız" diye konuştu.

'LİSTELERİN SIZMASI RAHATSIZLIĞI GÖSTERİYOR'

Salıcı, AK Parti'nin adaylarını erken açıklamasını da değerlendirdi. "Daha önceden AK Parti'nin açıklanmamış yerlerle ilgili listeleri basına sızmazdı. Bugün listeler sızıyor. Bu listeleri AK Partililer sızdırıyor" diyen Salıcı'ya göre, listelerin sızmasının nedeni, iktidar partisi içinde de rahatsızlık olması.

 Gerçek Gündem