Siyaset
Giriş Tarihi : 15-07-2016 09:53   Güncelleme : 15-07-2016 09:53
Abone ol

CHP’li Sarıbal: “Uludağ Üniversitesi'nde Beden Eğitimi dekanı gıda mühendisi!”

Uludağ Üniversitesi Rektörü Yusuf Ulcay'ın tüm birimlere, daire başkanlıklarına ve müdürlüklere Eğitim-Bir-Senliler’i atadığını söyleyen CHP Bursa Milletvekili Sarıbal, “TÜBİTAK’a hayvanat bahçesi müdürü atayan zihniyet yine sahnede. Uludağ Üniversitesi’nde Yabancı Diller Yüksek Okulu Müdürlüğü'ne veteriner atanıyor. Beden Eğitim ve Spor Bilimleri Fakültesi dekanı Gıda Mühendisi” sözleriyle tepki gösterdi.

CHP’li Sarıbal: “Uludağ Üniversitesi'nde Beden Eğitimi dekanı gıda mühendisi!”

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, mecliste düzenlediği basın toplantısında Bursa Uludağ Üniversitesi’ndeki akademisyenlerin kıyıma uğradığını belirtti.

Birkaç ay önce Uludağ Üniversitesi'nde yer değiştirmeler ve görevden almaların yaşandığını anımsatan Sarıbal, dört daire başkanının açtığı davaları kazanmasına rağmen, görevlerine iade edilmediğini bildirdi. “Davaları kazandıkları halde yerlerine iade edilmeyen akademisyenlerin payına sürgün düştü” diyen Sarıbal, “Sebahattin Soğukpınar Harmancık Personel Daire Başkanlığı görevine iade edilmesi gerekirken, Harmancık ilçesine gönderildi. Ramazan Uçmaz, Kütüphane Daire Başkanı iken İznik’e gönderildi. Şükran Yılmaz Soğukpınar Sağlık Spor Kültür Daire Başkanı iken Orhaneli ilçesine gönderildi. Halim Özcan Fen Edebiyat Fakültesi Sekreteri iken Orhangazi Meslek Yüksek Okulu’na gönderildi!” diye konuştu.

Atamaların sadece “Eğitim-BirSen”li olma şartına bağlı olduğunu vurgulayan Sarıbal, “Üniversitede kıyım ve sürgün devam ediyor” dedi.

Daha önce TÜBİTAK’ın başına hayvanat bahçesi müdürü atayan zihniyetin yine sahnede olduğunun altını çizen

Sarıbal, çarpıcı bilgiler paylaştı:

“Yabancı Diller Yüksek Okulu Müdürlüğü'ne veteriner atanıyor. Beden Eğitim ve Spor Bilimleri Fakültesi dekanı Gıda Mühendisi. Bir sendikanın, üniversite üzerindeki hegemonyası ve bu hegemonyaya boyun eğen, onun istediklerinin tümünü yerine getiren, Bursa'nın, Türkiye Cumhuriyeti'nin, Uludağ Üniversitesi'nin rektörü değil, sarayın rektörü olmak için elinden geleni yapmaya çalışan bir rektör. Durum bu vaziyettedir."

‘Atatürkçülük ile ilgili programlara izin vermiyor!’

Rektörün AKP ile kurduğu yakın ilişkinin her icraatta kendini gösterdiğini belirten Sarıbal, “Örnek vermek isterim. Nilüfer belediyesi sabahları öğrencilere çorba dağıtırdı bunu kaldırdı ve büyükşehir belediyesi üzerinden bu hizmeti vermeye başladı. Yine laiklik, Atatürkçülük, demokrasi ismiyle yapılacak programlara panellere yer verdirmiyor. Gerici ümmetçi panel söyleşilere her türlü kolaylığı tanıyor” ifadelerini kullandı. 

‘Derhal görevlerini iade edin!’

Geçtiğimiz günlerde Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şermin Önder Külahoğlu hakkında öğrencilerin şikayeti gerekçesi ve "devlet aleyhinde propaganda yapmak" suçlamasıyla idari soruşturma açıldığını ve derslerden el çektirildiğini hatırlatan Sarıbal, “Kaldı ki bu olay finallere 5-6 gün kala olmuş ve Şermin Hoca’nın yerine ilgili ilgisiz hocalar gelip sınavları yapmaya çalışmışlardır” diye konuştu.
Üniversitelerdeki atamalarda bilimsel yeterlilik ve başarının dikkate alınması gerektiğini söyleyen Sarıbal, üniversite yönetimine “Görevden el çektirdiğiniz daire başkanlarını ve akademisyenleri görevlerine derhal iade edin!” çağrısı yaptı.

CİHAN