Siyaset
Giriş Tarihi : 05-10-2017 20:47   Güncelleme : 05-10-2017 20:47
Abone ol

CHP'li Sarıhan:Torba Yasa Engellileri de Engelliyor

CHP Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkan Vekili Şenal Sarıhan, engelli araç alımına getirilen kısıtlamayı Meclis gündemine taşıdı. Sarıhan, oldukça tartışılan “Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın içerisinde yer alan ve engellilere ÖTV’siz binek araç sınırlaması getiren düzenlemenin gerekçelerini sordu.

CHP'li Sarıhan:Torba Yasa Engellileri de Engelliyor

CHP Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkan Vekili  Şenal Sarıhan, engelli araç alımına getirilen kısıtlamayı Meclis gündemine taşıdı.

Sarıhan, oldukça tartışılan “Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın içerisinde yer alan ve  engellilere ÖTV’siz binek araç sınırlaması getiren düzenlemenin gerekçelerini sordu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde “Engellilere sağlanan ÖTV'siz binek aracı alma imkanı vergisiz fiyatı 70 bin TL'nin altına olan araçlarla sınırlandırılıyor.” Maddesi engelli vatandaşlarımızı üzmüştür” ifadelerini kullanan Sarıhan; Engelli Hakları Bildirgesi’ni anımsattı.   Sarıhan, Birleşmiş  Milletler tarafından  9 Aralık 1975’te kabul edilen Engelli Hakları Bildirgesi’nde, engelli kişilerin topluma üretken bireyler olarak katılmalarının sağlanmasında, toplumun  ve devletin engellilere karşı yükümlülüklerinin altının çizildiğini belirtti.  

Sarıhan, şu soruları sordu;

1.         2002 yılından itibaren önergenin verilmiş olduğu güne kadar kaç engelli yurttaşımız bu haklardan yararlanmış-kaç araç satılmıştır?

2.         Engelli yurttaşlarımızın satın almış oldukları araç modelleri nedir? Araç modellerine göre sayıları nedir?

3.         Engelli olmayan araçlardan 2002 yılı itibariyle önergenin verildiği güne kadar yıllar bazında elde edilen MTV geliri nedir?

4.         Engelli yurttaşlarımıza daha iyi bir hayat imkanı, kolaylık sunmanız gerekirken, neden böyle bir kısıtlamaya gidilmiştir? Yapılan kısıtlama ile elde edilecek olan gelirin tutarı nedir?

5.         Engelli vatandaşlarımız dışında hangi kişi, kurum ve kuruluşlar ÖTV indiriminden faydalanmaktadır? Engelli vatandaşlarımıza yapılan kısıtlamalar diğer kişi kurum ve kuruluş içinde geçerli midir?