Siyaset
Giriş Tarihi : 04-10-2016 18:13   Güncelleme : 04-10-2016 18:13
Abone ol

CHP'li Şeker'in TBMM'deki açıklaması engellenmek istendi

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker'in bugün TBMM'de İstanbul Büyük Otagarı'nın sorunları anlatmak için basın toplantısı düzenlemek istedi. Şeker'in basın toplantısına polisler engel olmaya kalkışınca CHP'li Şeker ile polisler arasında tartışma çıktı. CHP'li Şeker'in tüm sorumluluğu üzerime alıyorum yanıtıyla basın toplantısı düzenlenmesine izin verildi.

CHP'li Şeker'in TBMM'deki açıklaması engellenmek istendi

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, İstanbul Büyük Otogarı'nda yaşanan sorunları anlatmak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Erhan Aslaner ile birlikte TBMM'ye geldi.  TBMM'de basın toplantısına izin verilmemesi üzerine polislerle CHP'li Şeker arasında tartışma yaşandı. CHP'liŞeker'in tüm sorumluluğu üzerine almasıyla basın toplantısına izin verildi.

İşte CHP'li İBB Meclis Grubu'nun ortaya çıkardığı, İstanbul Büyük Otagarı'ndaki haksız kazanç  iddialarıyla ilgili olarak CHP'li Şeker ile CHP İBB Meclis Üyesi

Erhan Aslaner'in açıklaması:

Basın açıklamasının Konusu​; Büyük İstanbul Otogarı’nın durumu hakkında

Açıklamalara​​​;

1- Büyük İstanbul Otogarı; genelde bayramlarda gündeme gelen, ancak normal zamanlarda günde ortalama 1.680 otobüs, 28.000 Otomobil ve  120.000’den fazla yolcu ve o kadar da yolcu yakını ve vatandaşların giriş çıkış yaptığı sadece İstanbul’un değil Türkiye’nin de ana ulaşım üslerinden, aynı zamanda İstanbul’un ana giriş yerlerinden biridir. Aynı zamanda İstanbul’un bir yüzüdür. Otogar Türkiye ve Avrupa’nın en büyük, dünyanın 3. Büyük otogarıdır. 6.000 çalışanı vardır.

2- Yıllık 157.000.000.-TL yani günlük 500.000.-TL geliri olmasına rağmen; bakımsız, perişan, ürkütücü İstanbul’a ve İstanbullulara yakışmayacak durumdadır.

3- Parti olarak Büyük İstanbul Otogarının sorunlarını yakından takip ediyoruz. Bu konuda İBB Belediye Meclisi'ne daha önceleri çeşitli önergeler verilmiş ancak cevap alamadığımız bu önergelerle; Otogarın içinde bulunduğu keşmekeş, yapının kirliliği ve bakımsızlığı, otogar yapısının planlara aykırılığı, birçok işyerinin atıl durumda olması, imara aykırı kaçak kısımları, işletmelerin denetimindeki yetersizlik,  güvenlik sorunları, araç trafiğindeki yoğunluk ve düzensizlik gibi hususları sormuştuk.

4- Ayrıca inşa edilmekte ve gelişmekte olan toplu ulaşım ve raylı sistem, planlanan cep otogarları ve şehirdeki yeni gelişmeler ışığında yeni bir vizyonla, yapısal ve hukuksal sorunların çözümü, yap işlet devret sözleşmesinden kaynaklanan hakların kamu lehine değerlendirmesi istenmiştir.

5- Büyük İstanbul Otogarındaki kavgalar istikrarlı olarak devam etmektedir. Otogarda güvenlik problemi var. Güvenlik personeli ve güvenlik önlemleri konusunda eksiklikler mevcuttur. Otobüs ile bile otogara girmek insana ürküntü veriyor.

6- UKOMA kararlarına aykırı olarak alınan park ücretleri de gündeme getirilmiştir. Bir yıl önce(17.09.2015 günü) verdiğimiz önergenin 7. Maddesinde UKOME kararlarına aykırı olarak vatandaştan alınan hukuksuz otopark ücretine dikkat çekmiştik. Otoparka girişte ilk 25 dakika parkın ücretsiz olması gerekirken, vatandaştan haksız yere işletmeci firma büyük paralar elde etmiştir. otopark ücreti hala alınmaya devam etmektedir.

7- İBB, geçtiğimiz Ağustos ayında İşletmeci şirket ile olan sözleşmeyi feshetmiş ve işletmecinin otogarı tahliyesini istemiştir. Fesih nedeni ücretsiz olması gereken ilk 25 dakika için park ücreti alınmasıdır. Tahliye burada hukuk tekniği bakımından taşınmazın, yani otogarın işletmesinin işletmeci şirketten alınıp İBB’ye devredilmesidir.  Mevcut sözleşmeye göre işletmecinin 2019 yılına kadar otogarı işletme hakkı vardı. Burada haksız yere otopark ücreti alınmasının önüne geçilmesi önemlidir.

8- Bundan daha önemlisi otogarda bulunan esnafın durumudur.

9- Otogarda bulunan esnafın tahliye sonrası mağdur edilmemesi bizim önemsediğimiz bir konu.

10- Önemli bir konu da otogarın yerine ne yapılacağı. Buraya şehre yük getirecek inşaat ve beton yapılar yerine biz buranın bir park ve deprem sonrası toplanma alanı olarak düzenlenmesini öneriyoruz. Haydarpaşa Otogarı'nın yerine de tarihi silueti bozmayacak, Özellikle de Kız Kulesi ve diğer tarihi yapıları gölgelemeyecek projeler geliştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Bu açıklamalardan sonra aşağıdaki önlemlerin alınmasını talep ediyoruz:

1- Büyük İstanbul Otogarının işletmesi İBB tarafından İstanbulluların menfaatine uygun bir şekilde yapılmalı ve buradaki rant İstanbul Halkı’na aktarılmalıdır. Çünkü bu rantı yaratan İstanbul Halkıdır, faydalanması gereken de İstanbullulardır.

2- Otogarın yıkılması durumunda otogarda bulunan yaklaşık 2.000 esnafın mağdur olmaması için gerekli önlemler şimdiden alınmalıdır.

3- Otogarın yıkılması halinde buraya şehre yeni beton bloklar yerine park ve deprem sonrası toplanma alanı olarak düzenlenmelidir.

4- Otogar girişinde UKOME kararına aykırı olarak vatandaştan alınan ilk 25 dakika için otopark ücreti alımına derhal son verilmelidir.

5- Otogardaki hijyenik koşulların düzeltilmesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Sidik kokan bir otogarı İstanbul ve İstanbullular hak etmemektedir.  
Saygılarımızla. 03.10.2016