Siyaset
Giriş Tarihi : 23-02-2022 11:50

CHP'li Şevkin: Bin 700 uzman erbaş mağdur edildi

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, zorunlu olarak emekli edilen uzman erbaşların mağduriyetini TBMM’ye taşıdı

CHP'li Şevkin: Bin 700 uzman erbaş mağdur edildi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, 45 yaş sınırı nedeniyle zorunlu olarak devlet memurluğuna geçirilen ve kısa bir süre sonra emekli edilen uzman erbaşların mağduriyetinin giderilmediğini belirtti.

“BİN 700 UZMANIN SORUNU ÇÖZÜLMELİ”

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) söz alan Dr. Şevkin, 2016 yılı öncesinde zorunlu olarak memurluğun hemen ardından emekli edildikten sonra Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile ilişiği kesilen 2 bin 900 uzman erbaşın kademe derecelerinde sorunlar yaşandığını, farklı emekli maaşlarıyla mağdur edildiğini vurguladı.

Daha sonra çıkarılan ve emekli maaşlarını düzenlemeyi de içeren 6000 sayılı kanundan bin 200 personel yararlanabildiğini, bin 700 uzman erbaşın ise maaşlarında herhangi bir düzenleme yapılmadığını kaydeden Dr. Şevkin, sorunun çözülmesi gerektiğini belirtti.

“ÜCRET FARKI GİDERİLMELİDİR”
Sosyal Güvenlik Kurumu’na durumlarını yazıyla bildiren bin 700 uzman erbaşın dilekçesine her nedense ret yazısı geldiğine dikkat çeken Dr. Şevkin, şunları söyledi:

“Halbuki 6000 sayılı yasa tam da vatanı için canını hiçe sayan uzman erbaşların özlük ve maaşlarının düzenlenmesiyle ilgiliydi. Ayrıca TSK’da aynı statüde görev yapan bazı rütbeliler emeklilik maaşlarına olumlu yansıyacak 3600 ek göstergeden faydalanırken sadece uzman erbaşların gösterge dışında tutulması büyük bir haksızlıktır. Diğer bir çok personelle aynı işi yapan uzman erbaşların aralarındaki aşırı ücret farkı ortadan kaldırılmalıdır.”

AdminAdmin