Siyaset
Giriş Tarihi : 11-02-2019 09:32   Güncelleme : 11-02-2019 09:37
Abone ol

CHP'li Şevkin: 'Özgecan’dan sonra 1480 kadın öldürüldü!'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, 11 Şubat 2015’te hunharca katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan cinayetinden sonra bugüne kadar 1480 kadının öldürüldüğünü vurguladı. Dr. Şevkin, Özgecan cinayetinin üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen Türkiye’de kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve cinayet olaylarının engellenmesine dair hiçbir gelişme yaşanmadığını vurguladı.

CHP'li Şevkin: 'Özgecan’dan sonra 1480 kadın öldürüldü!'

Üniversiteden evine dönmek üzere dolmuşa binen ve bir daha kendisinden haber alınamayan Özgecan Aslan’la birlikte olayın yaşandığı tarihten bu yana bir çok kadının katledildiğini anımsatan Dr. Şevkin, cinayet, taciz ve tecavüz, şiddeti defalarca Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşımalarına rağmen tüm tekliflerin iktidar partisi milletvekillerince reddedildiğini vurguladı.

Cinayetlerin Türkiye’nin dört bir yanında tepkilere neden olduğunu ancak toplumsal bir çözüm yerine olayların adeta örtbas edildiğini belirten Dr. Şevkin, kadınların, savunmasız çocukların hayatlarının kararmasına gönülleri razı olanların vicdanları sızlattığını dile getirdi.

2018’DE 440 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Sadece 2018 yılında 440 kadının öldürüldüğünü vurgulayan Dr. Şevkin, iktidarın kadın meselesine bakış açısının bir eksiklikten, yanlış bilmeden, yeterince yapamamaktan değil tamamen açık ve keskin bir ideolojik tercihten beklenmekten kaynaklandığını, bu nedenle sorunların çözülemediğini kaydetti.  Türkiye Cumhuriyeti’ni oluşturan tüm kesimlerin, kadınların ve kadınların destekçisi erkeklerin kadın-erkek eşitliğine, Cumhuriyet devrimleriyle elde edilen kazanımlara, laikliğe ve demokrasiye tavizsiz bağlı olmasıyla birlikte bu kazanımları yaymasına büyük ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Dr. Şevkin, “Bu sistem değişecekse kadınların sayesinde değişecek. Kadınlarımız kendilerine dayatılan ikinci sınıf insan rolünü reddetmelidir. Tüm kadınlar ne pahasına olursa olsun aktif siyasetin içinde yer almalı, karar alma süreçlerinde bulunmalıdır. Türkiye siyasetinin en önemli unsuru kadın olmalıdır. Kadınlar kendi yaşam biçimine, haklarına ve özgürlüklerine açık bir politik tutumla sahip çıkmalıdır. Kadınlar, kendilerine dayatılan erkek egemenliğini reddetmelidir. Ancak bu şekilde hareket edilirse demokrasi mücadelesinde üzerimize düşeni yapmış oluruz” diye konuştu.

CİNAYETLER HER YIL ARTIYOR!

Bizzat Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, son 7 yılda öldürülen kadın sayısının yüzde 1400 arttığına işaret eden Dr. Şevkin, son 10 yılda 3 bine yakın kadının öldürüldüğünü belirtti. Dr. Şevkin, 2015’te 303, 2016’da 328, 2017’de 409 olan kadın cinayetlerinin 2018 yılında 440’a yükselmesinin nedenlerinin sorgulanmadığını, araştırılmadığını, iktidar partisince bu olayların görmezden-duymazdan gelindiğini savundu. Özgecan Aslan’dan sonra bugüne kadar 1480 kadının öldürüldüğünü anımsatan, meclise sunduğu araştırma önergesinin de kabul edilmediğine işaret eden Dr. Şevkin, “Vicdan, akıl ve merhamet sahibi hiçbir insanın şiddete, tacize, tecavüze ve cinayetlere sessiz kalmaması gerektiğine inanıyorum. Yaşamın her alanında yan yana, omuz omuza olalım. Türkiye