Siyaset
Giriş Tarihi : 03-08-2018 12:47   Güncelleme : 03-08-2018 12:51

CHP’li Tanal 10 Ekim Gar Katliamı Davasının Perde Arkasını Anlattı

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, 10 Ekim Gar Katliamı’nın 4 gündür devam eden duruşmalarını izlemeye devam ediyor. Bugün karar duruşması gerçekleşecek olan 10 Ekim davasına ilişkin Tanal, Meclis’e Araştırma Önergesi verdi. Tanal, “Duruşma esnasında sanıkların, tanıkların, mağdur ailelerin özellikle de avukatın savunmasını dinledikçe olaydaki ihmalleri görmemek mümkün değil. Meclis de bir komisyon kurup ihmallerin kayıtlara geçmesi açısından ihmalleri tespit etmelidir” dedi.

CHP’li Tanal 10 Ekim Gar Katliamı Davasının Perde Arkasını Anlattı

10 Ekim 2015’te Başkent’in en işlek ve kalabalık merkezlerinden birinde Tren Garı önünde 103 vatandaşın hayatını kaybettiği, hain terör örgütü IŞİD eliyle yapılan katliamın duruşması Sincan’da devam ediyor. Bugün karar duruşmasının yapıldığını davayı CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal da izledi. Dava avukatlarının, 10 Ekim Gar Katliamının yanı sıra yine ülkede gerçekleşen diğer katliamların faillerinin bağlantılarına ilişkin yaptığı savunmanın dikkat çekici olduğunu dile getiren Tanal, şunları söyledi:

“Ankara Gar Katliamı sanıklarına ilişkin 85 kez teknik takip kararı alınmış. Bu dahi sürekli suç unsuru taşıyan bilgi ve kanıtlar elde edildiğini gösteriyor. Aksi halde ihtiyaç duyulmazdı. Ancak bunca suç unsuruna rağmen kamu davası açılmamış. Yasal süreç nedeniyle fiziki takip talepleri reddedilmiş. Soruşturma dosyaları rafta bekletilmiş. Soruşturma dosyaları raflarda bekletilirken takip altında olan çete üyeleri katliam hazırlıklarını sürdürmüş. Ve ilk bomba seçimden iki gün önce 5 Haziran’da HDP mitinginde patladı. Hemen ardından 20 Temmuz’da Suruç katliamı yaşandı. Hemen ardından da 10 Ekim Gar Katliamı meydana geldi. Patlamaların ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım seçimlerinde oylarında artış olduğunu açıkça ifade etti. Yeni yeni patlamaların yaşanmaması adına, patlamaların kimin lehine sonuçlandığı ve patlamalardaki istihbari, güvenlik ve hukuki ihmaller ivedilikle araştırılmalıdır. Bir diğer dikkat çekici nokta ise IŞİD’in insanları öldürürken videoya çekip dünyaya yayıldığı görüntülerden birinde katliam faillerinden biri yer alıyordu. O fail 25 Mart 2014’te rutin yol kontrolüne takılmış, yanında 2 IŞİD üyesi ile yakalanmış, araçta IŞİD’e ait propaganda malzemeleri, silahlı eylem resimleri, hatta uzun namlulu silahlarla infaz fetvası verdiği görüntü kayıtları da yakalanmıştır. Buna rağmen serbest bırakılmıştır. Suruç Katliamını yapan kişi ve daha sonra 10 Ekim Ankara Katliamını yapacak olan kardeşi hakkında Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen fezlekede çarpıcı tespitler olmasına rağmen iki katliamı da yapan teröristlerin bağlantısı şaşırtıcı. Daha birçok hukuki ve güvenlik ihmallerinin olduğu bir davanın açığa çıkarılması, bu tür tarihsel davaların ülke tarihine de katliam olarak geçmemesi, katliamın mağduru ailelerin mağduriyetlerinin biraz olsun giderilebilmesi, acılarının dindirilebilmesi, yargıya güvenin sarsıldığı, kötü demokrasi sınavları verdiğimiz şu son günlerde vatandaşın endişelerinin giderilebilmesi adına 10 Ekim Gar Katliamı davasına ilişkin bir araştırma komisyonu kurulması gerekmektedir. “