Siyaset
Giriş Tarihi : 27-11-2019 11:32
Abone ol

CHP'li Tanal, düzenlemenin gazeteler için felaket olacağını söyledi

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal’ın, Adalet Bakanlığı’nın Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında hazırlıklarını sürdürdüğü ikinci yargı paketinde yer alması beklenen resmi ilan düzenlemesine yönelik tepkisi devam ediyor. TBMM Genel Kurulu’nun dünkü oturumunda söz alan CHP’li Tanal, icra-iflas ilanlarının gazetelerdeki yayınını kaldıracak olan düzenlemenin Türk basını ve özellikle de yerel gazeteler için felaket anlamına geleceğini ifade etti.

CHP'li Tanal, düzenlemenin gazeteler için felaket olacağını söyledi

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal’ın, Adalet Bakanlığı’nın Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında hazırlıklarını sürdürdüğü ikinci yargı paketinde yer alması beklenen resmi ilan düzenlemesine yönelik tepkisi devam ediyor.

TBMM Genel Kurulu’nun dünkü oturumunda söz alan CHP’li Tanal, icra-iflas ilanlarının gazetelerdeki yayınını kaldıracak olan düzenlemenin Türk basını ve özellikle de yerel gazeteler için felaket anlamına geleceğini ifade etti.
 

“BASIN İÇİN FELAKET OLUR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün bürokratlar ve danışmanları tarafından yanıltıldığını savunan Mahmut Tanal’ın Genel Kurul konuşması şöyle:

“Türk basını, Yargı Reformu’nun ikinci paketini endişeyle bekliyor. Çünkü pakette, icra-iflas ilanlarının gazetelerdeki yayınını kaldıracak olan düzenleme yer alacak. Bu düzenlemenin hayata geçmesi, artan maliyetler nedeniyle zaten zor günler geçiren basın için felaket olur.

BİR YILDA 200’Ü AŞKIN YEREL GAZETE VE TV KAPANDI

Özellikle yerel gazeteler diye bir şey kalmaz. Bakın sadece son bir yılda 200’ü aşkın yerel gazete ve televizyon kapandı. Resmi ilan yayınlama haklarını da ellerinden alırsanız yerel gazeteler ayakta duramaz.

PARA KAMUYA GERİ DÖNÜYOR

 

Cumhurbaşkanı’na, Adalet Bakanı’na sesleniyorum: Bürokratlar, danışmanlarınız sizi yanıltıyor. İcra-iflas ilanlarının gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun kaldırılması, tasarruf anlamına gelmez. Basını bitirirsiniz, işsizler ordusuna yenilerini eklersiniz. Resmi ilanlardan elde edilen gelirler kamuya geri dönüyor. Vergileri, BİK komisyonunu, SGK kesintisini birlikte ele aldığımızda, devlet bir cebinden alıp bir cebine koyuyor. Sonuçta istihdam, habercilik, katma değer elde ediliyor.”