Siyaset
Giriş Tarihi : 21-02-2020 11:40
Abone ol

CHP'li Tanal: Şekeri Bitiren AKP Sudan'da Ananas Yetiştirecek!

CHP’li Mahmut Tanal’ın Türkiye’nin Sudan’da çiftçiliğe soyunmasıyla ilgili önergesini yanıtlayan Bakan Bekir Pakdemirli, Türkiye’de üretilmeyen veya üretimi yetersiz kalan tarımsal ürünlerle ekonomiye katkı sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.

CHP'li Tanal: Şekeri Bitiren AKP Sudan'da Ananas Yetiştirecek!

CHP’li Tanal, “Atatürk’ün mirası şeker pancarını bitme noktasına getirenler, Sudan’da ananas yetiştirecek” şeklinde tepkisini dile getirdi.
 

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal’ın Türkiye’nin Sudan’da tarımsal faaliyetlere başlamasıyla ilgili soru önergesini cevaplandıran Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “ülkemizde üretilmeyen veya üretimi yetersiz kalan tarımsal hammaddelerin Sudan ve benzeri ülkelerden karşılanarak ülkemizde mamul maddeye dönüştürülüp ihraç edilmesiyle Türkiye’nin ekonomisine katma değer kazandırılmasının, Türkiye ve Sudan’da büyük ölçekte istihdam alanlarının oluşturulmasının hedeflendiğini” belirtti.


12 BİN 500 HEKTAR ARAZİDE TARIMSAL FAALİYET YAPILACAK

Bu kapsamda Bakanlığın ilgili kuruluşu olan TİGEM’in (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü) Sudan’daki faaliyetlerini “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Sudan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İkili Tarımsal İşbirliği ve Ortaklığına İlişkin Anlaşma” kapsamında gerçekleştirdiğini aktaran Pakdemirli, “Anlaşma kapsamında arazi satın alınması söz konusu olmayıp, Eylül 2018 yılında kurulan ortak şirket marifetiyle, Sudan’da 12.500 hektar arazide örnek çiftlik olarak tarımsal faaliyetler yapılacak olup, süresi 99 yıldır. Şirketin yüzde 80’i TİGEM, yüzde 20’si Sudan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na aittir. Halen söz konusu araziler ve örnek çiftlik için herhangi bir yatırım harcaması gerçekleşmemiştir” dedi.

ATATÜRK’ÜN MİRASI ŞEKER PANCARINI BİTME NOKTASINA GETİRENLER SUDAN’DA ANANAS YETİŞTİRECEK

CHP’li Mahmut Tanal, Türkiye’de verimli tarım arazilerinin yok olmasına seyirci kalan AKP iktidarının 3 bin kilometre uzaklıktaki Sudan’da çiftçilik yapmaya heveslenmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Tanal, “17 yıllık AKP iktidarında çiftçi perişan oldu. Mağduriyetini dile getiren çiftçiye ‘Ananı da al git’ dediler. Para kazanamayan çiftçi topraklarını terk etti. Üreticiyken tüketiciye dönüştü. Milli tarımı kalkındırmak yerine Sudan’da çiftçilik yapılacak. Resmen akıl tutulması! Nerede kaldı sizin yerli ve milliliğiniz? Atatürk’ün mirası şeker pancarını bitme noktasına getirenler, Sudan’da ananas yetiştirecek” ifadelerini kullandı.