Siyaset
Giriş Tarihi : 28-06-2018 17:00   Güncelleme : 28-06-2018 17:00
Abone ol

CHP'li Tanal'dan İçişleri Bakanına 'Kanunsuz emir veriyor'

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun skandal CHP İl Başkanları talimatının toplumu ayrıştıracağını ve kutuplaştıracağını söyledi.

CHP'li Tanal'dan İçişleri Bakanına 'Kanunsuz emir veriyor'

Tanal,”Soylu’nun bu talimatı Anayasanın 137. Maddesine göre kanunsuz emirdir. Ayrıca TCK’nın 122. Maddesi olan ayrımcılık ilkesine de aykırıdır, kin ve nefret suçu işlemektedir. Şehitliğin ideolojisi olmaz, şehitlik kimsenin tekelinde olamaz. Şehitlik ulvi değerlerimizdendir partileştirilemez” dedi.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun valilere şehit cenazelerine CHP İl Başkanlarının katılmaması konusunda talimat verdiği öğrenildi. CHP’lileri şehit cenazelerinden uzak tutmaya yönelik, dışlayıcı bir tutumla verilmiş bu talimata CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, sert tepki gösterdi. Soylu’nun kanunsuz emir verdiğini dile getiren Tanal, toplumu geren, kutuplaştıran, ötekileştiren bu söylemlerden vazgeçilmedikçe topluma huzurun gelmeyeceğini kaydetti. Tanal, sözlerine şöyle devam etti:

 

“Anayasanın Kanunsuz Emir başlıklı 137. Maddesine göre; Kamu hizmetlerinde herhangi bir sıfat ve suretle çalışmakta olan kimse, üstünden aldığı emri, yönetmelik, tüzük, kanun veya Anayasa hükümlerine aykırı görürse, yerine getirmez ve bu aykırılığı o emri verene bildirir. Ancak, üstü emrinde ısrar eder ve bu emrini yazı ile yenilerse, emir yerine getirilir; bu halde, emri yerine getiren sorumlu olmaz. Konusu suç teşkil eden emir, hiçbir suretle yerine getirilmez; yerine getiren kimse sorumluluktan kurtulamaz. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun verdiği bu talimat da tam anlamıyla kanunsuz emirdir. Bir şehit cenazesine CHP’liler sokmamakla neyi sağlamış olacaklar? Şehit bizim de şehidimizdir. CHP’li bir aileden şehit çıkarsa, CHP’li siyasi bir ismin yakını şehit olursa ne yapacaklar? Bu sefer de CHP’den diye şehit mi sayılmayacak? Şehitliğin ideolojisi olmaz. Şehitlik tekelleştirilemez. Şehitlik ulvi değerlerimizdendir, partileştirilemez. İhsan, iyiliği hususileştirmek değildir, umumileştirmektir. Kimse şehitliği kendi tekelinde sanmasın.