Gündem
Giriş Tarihi : 27-08-2018 17:47   Güncelleme : 27-08-2018 17:47
Abone ol

CHP’li Tanal’dan Süleyman Soylu’ya Cumartesi Anneleri Tepkisi…

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Cumartesi Annelerine sarf ettiği ağır ithamlarına sosyal medyasından sert tepki gösterdi.

CHP’li Tanal’dan Süleyman Soylu’ya Cumartesi Anneleri Tepkisi…

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Cumartesi Annelerine sarf ettiği ağır ithamlarına sosyal medyasından sert tepki gösterdi. Tanal, “Sayın Bakan Süleyman Soylu, acılı bir annenin duymak istediği en son sözleri söylemiş. Her şeyden önce bir anneye hakaret hiç ahlaki değildir” dedi.

700 haftadır, Galatasaray Lisesi önünde kayıp evlatlarını aramak ve kamuoyu oluşturmak için toplanan cumartesi annelerine güvenlik güçleri biber gazı ile müdahale etmişti. Yaşanan olayın ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumartesi annelerine “Cumartesi Anneleri'nin 700'üncü oturumunda yaşananlara ilişkin "Anneliğin terör örgütünce istismar edilmesine, teröre kılıf yapılmasına göz mü yumsaydık? Bu millet yüz yıl önce bunların ağababalarına bu ülkeyi teslim etmemişti, bugün onların paçozlarına da teslim etmez, bunu herkes böyle bilsin” açıklamasında bulundu. Soylu’nun cumartesi anneleri yaralayıcı açıklamalarına CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, sosyal medyasından sert tepki gösterdi. 2011’de dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın cumartesi annelerine ilişkin “acılarınızı paylaşıyoruz” demeçlerini hatırlatan Tanal’ın mesajları ise şöyle;

1- Süleyman Soylu, çocukları arayan Cumartesi annelerine, terör örgütünce istismar edildiklerini, teröre kılıf olduklarını, ülkeyi paçozlara teslim etmeyeceklerini söylemiş. Acılı bir annenin en son duymak istediği ne varsa hepsini itina ile sarf etmiş.

2- Ancak Süleyman Soylu, Başbakanlık döneminde Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve eşi Sayın Emine Erdoğan’ın cumartesi annelerini Başbakanlık ofisinde kabul ettiğini, kayıp evlatlarının ve katillerinin bulunması sözü verdiğini gözden kaçırmış.

3- Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan bile Cumartesi Annelerinin durumuna hassasiyetle yaklaşırken, acılarını paylaşıyorum demeçleri verirken Süleyman Soylu’nun anneleri kastederek paçoz demesi ahlaki olmamıştır.

4- 700 haftadır kayıp çocuklarını arayan, tek bir haber alamayan, ölüsüne dahi razı olan anneler hakaret duymayı değil çözüm istiyorlar. Devletin görevi faili meçhulleri bulmaktır. Bulamadıklarını terörle yaftalayıp üstünü örmek değil.