Siyaset
Giriş Tarihi : 19-10-2018 13:26   Güncelleme : 19-10-2018 13:26
Abone ol

CHP'li Taşcıer SGK'nın nasıl 1. olduğunu izah etti

CHP Ankara Milletvekili Eczacı Gamze Taşcıer, SGK’nın sosyal medya üzerinden, e- Devlet uygulamasında ilk sırada olduğunu ilan etmesini eleştirdi. Taşcıer, “ SGK yetkilileri bu başarıyı neye borçlu olduklarını kendilerine soruyorlar mı?” dedi.

CHP'li Taşcıer SGK'nın nasıl 1. olduğunu izah etti

Sosyal Güvenlik Kurumu e-devlet uygulamasında tıklanma oranına bakılınca birinci sırada olduğunu “e-Devlet üzerinden vatandaşa hizmet sunumunda %29.4’lük tıklanma oranıyla SGK ilk sırada” ifadeleriyle ilan etti. Bunu da övünülecek bir şeymiş gibi kendilerini tebrik edip “Başarı”larını kutluyorlar diyen Gamze Taşcıer, “ Nerdeyse bayram ilan edecekler. Oysa kendilerine bu ‘başarı’ neden diye sormaları gerek. Onlara bu sonucu nasıl aldıklarını ben izah edeyim” dedi.

VATANDAŞ DEVLETE OLAN BORCUNU SORGULUYOR

Taşcıer SGK’nın e-Devlet uygulamasındaki birinciliğinin nedenlerini şöyle izah etti: “İnsanlar Genel Sağlık Sigortası borcunu sorguluyor. Sigortası tam yatmış mı yatmamış mı onu sorguluyor. Aldıkları ilaçlardan kesilen 10 farklı kalem ek ücreti takip ediyor. Bu kadar çok tıklanmanın nedeni tam da bu. Vatandaş devlete olan borcunu sorguluyor anlayacağınız. Sosyal devlet diye bir şey kalmadı! Belli ki bu birincilik onun şerefine! Bu tespiti yapamayan SGK yetkililerini ‘başarılarından’ dolayı tebrik ediyorum.”

10 FAKLI EK ÜCRET

Maaşlardan kesilen ek ücretleri de tek tek sıralayan Taşcıer; “ Vatandaşın aldığı ilaçtan 10 kalem ek ücret kesiliyor. İlaç katılım payı, muayeneye katılım payı, reçete ücreti, eşdeğer ilaç farkı, kutu başına ilave 1 TL, özel hastaneler fark ücreti, tetkik fark ücreti, erken muayene fark ücreti, tetkik dışı muayene ücreti. Her birinin ismi özenle seçilmiş 10 faklı ek ücret.” diyerek kesintilere de tepki gösterdi.