Siyaset
Giriş Tarihi : 17-12-2019 12:49
Abone ol

CHP'li Taşçıer:'İtibardan Tasarruf Etmeyenler Halkın Sağlığından Tasarruf Etmeye Çalışıyor'

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 134 ilacı geri ödeme listesinden çıkarması üzerine CHP Ankara Milletvekili ve Eczacı Gamze Taşcıer yazılı bir açıklama yayınladı.

CHP'li Taşçıer:'İtibardan Tasarruf Etmeyenler Halkın Sağlığından Tasarruf Etmeye Çalışıyor'

Taşcıer’in açıklaması şöyle;

 

“Sosyal Güvenlik Kurumu tasarruf adı altında halk sağlığını hiçe saymayı sürdürüyor. Bu amaçla, resmi olarak açıklanmasa da, burun spreyinden ağrı kesicilere, kas gevşeticilerden pomad türüne, toplam 134 ilacın geri ödeme sisteminden çıkarılacağı bilgisi bulunmaktadır. İtibardan tasarruf etmeyiz diyenler, halkın sağlığından tasarruf etmeye çalışıyor. Facia boyutunda bir yatırım hatası olan ve daha doğmamış çocukların bile borca sokulduğu Şehir Hastaneleri için “zarar ediyorsa etsin” diyenler, vatandaşın ilacından kısalım da SGK zararı azalsın diyor. Bu anlayış ne halkın sağlığını ne de cebini düşünen bir anlayıştır.

Sosyal güvenlik kurumlarının belli bir noktaya kadar zarar etmesi zaten doğaldır. Ancak bugün SGK’nın zararının rekor seviyelere ulaşmasının nedeni vatandaşın ilaçlarının ödenmesi değil, kötü yönetimdir. 134 ilacın geri ödeme listesinden çıkarılması, batmakta olan gemiyi tamir etmeye yönelik bir önlem değil, yük boşaltarak batışı geciktirmeye dönük bir eylemdir. Gündelik çözümler sorunu çözmediği gibi, halkın sağlığından olmasına yol açmaktan başka amaca hizmet etmeyecektir.

AKP iktidarının ülkemizi sürüklediği derin ekonomik kriz nedeniyle vatandaşlarımız zaten büyük zorluklarla karşı karşıyadır. Geri ödeme listesinden çıkarılan ilaçlar, zaten zor durumda olan ve geçim mücadelesi veren vatandaşlarımızın cebine yeni yükler getirecektir. AKP iktidarı kendi beceriksizliği sonucu oluşan ekonomik krizin faturasını yine vatandaşa yüklemektedir. Mevcut vergi sistemi ile kepçeyle alıp kaşıkla verilen bir düzen hali hazırda varken, durum giderek daha trajik bir hal almakta, kepçe giderek daha da büyürken kaşık küçülerek ‘çay kaşığı’ haline gelmektedir. Birileri Saraylarında halkın vergilerini kullanıp, ne yemeğe, ne ulaşıma, ne de başka bir şeye cebinden beş kuruş para ödemezken, halk Saraylıları beslemeye çabalamakta, bir yandan da kendi cebindeki üç kuruşla harcamalara yetişmeye çalışmaktadır. “