Siyaset
Giriş Tarihi : 10-02-2021 11:31   Güncelleme : 10-02-2021 11:31
Abone ol

CHP'li Tekin, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı işsizlik oranına tepki gösterdi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı işsizlik oranına tepki gösterdi.

CHP'li Tekin, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı işsizlik oranına tepki gösterdi.

Tekin, TÜİK’in bugün açıkladığı işsizlik rakamlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, işsizlik rakamlarının 2020 Kasım ayında pek çok işyeri kapanmış olmasına rağmen işsizliğin 12,9 olarak ilan edildiğini kaydederek şunları söyledi:

TÜİK, tıpkı önceki aylarda olduğu gibi rakamlarla sihirbazlık yaparak işsiz sayısındaki artışı gizliyor. Uzaya vatandaş göndereceğini iddia eden iktidar, öyle bir uçuşa geçmiş durumda ki, vatandaşın dünyada ki tüm gerçeklerinden uzaklaşmış bir haldeler.” Dedi

TÜİK'e göre ülkede işsizlik diye bir problem yok" diyen Tekin, İstihdam edilenlerin sayısı TÜİK’e göre 2020 yılı Kasım döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 103 bin kişi azalırken işsizlik oranların da düşmüş olması dünya da görülmüş bir olay değildir. Bu veriler olsa olsa dünyamızın uydusu olan aya ait veriler olabilir” dedi

Tekin, Gerçek işsizlik 20 milyona dayanmıştır. Şu anda geniş tanımlı işsizliği ve istihdam olmayıp da işsiz sayılmayanları hesaba kattığımızda gerçek işsiz sayısı kayıt dışı çalışanlar hariç 20 milyona dayanmıştır. Binlerce işyeri kapanmış, milyonlarca kişi işsiz kalmışken TÜİK’in adeta şaka yaparmışçasına yayımladığı verilerin gerçeklik ile ilgisi yoktur. Her ay olduğu gibi yine TÜİK yapacağını yapmış hem istihdamı düşürüp hem işsizliğin azaldığını söyleyerek rüştünü ispatlamıştır.

TÜİK bir devlet kurumundan öte adeta bir uzay ajansı gibi çalışmaktadır. Binlerce iş yeri kapanmış milyonlarca kişi işsiz kalmışken TÜİK’ in adeta şaka yaparmışçasına yayımladığı veriler olsa olsa başka gezene ait verilerdir” değerlendirmesinde bulundu.