Siyaset
Giriş Tarihi : 21-11-2019 11:10
Abone ol

CHP'li Tığlı, Ege’de ki adaları Meclis gündemine taşıdı

CHP'li Necati TIĞLI: Dün komşularla sıfır Sorun diyenler bugün ülkemizin adalarına pasaportla giriyorlar.

CHP'li Tığlı, Ege’de ki adaları Meclis gündemine taşıdı

Ege Denizi’nde bulunan ada, adacık ve kayalıkların hangi ülkenin himayesi altında olacağı, kıta sahanlığı ve karasuları sınırları 24 Temmuz 1923’te Türkiye’nin tapu senedi olarak imzalanan Lozan Barış Antlaşması’nda belirlenmiş, her iki ülkenin kıta sahanlığı sınırı 6 mil ile sabitlenmişti. Yıllardır süregelen ege denizindeki ada krizleri iki ülkeyi savaşın eşiğine kadar getirmişti. Nitekim Türkiye Cumhuriyeti, Yunanistan’ın karasularını 12 deniz miline çıkartmak istemesini ve adalara müdahalesini 8 Haziran 1995 tarihinde TBMM’de aldığı karar ile “savaş sebebi” olarak saymıştı.

 

AKP iktidarı ile birlikte ülkemizin, Ege Denizi’nde ki adalar üzerinde güç kaybettiğine değinen ve konuyu meclis gündemine taşıyan CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Aktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

 

CHP’li Tığlı, “2014 yılında yayımlanan Avrupa Birliği Resmi Gazetesi ve Yunan Resmi Gazetesi’nde 18 Türk Adasının Yunanistan Devlet sınırları içinde gösterilmesini sert bir dille eleştirirken, her fırsatta Lozan Barış Antlaşmasını eleştiren AKP iktidarının Ege Denizi’nde Türkiye'ye ait olan adaların Yunanistan tarafından işgal edilmesine bugüne kadar tepki gösterilmemesi dur denilmemesi ve seyirci kalınması tam da AKP iktidarına özgü bir yaklaşımdır” dedi.

 

Birleşmiş Milletlere Gönderilen Mektup ile Adaları Yunanistan’a Verenler Lozan Barış Antlaşması Üzerine Konuşmasınlar

Dışişleri Bakanlığı tarafından 18 Mart 2019 tarihinde Birleşmiş Milletlere (BM) gönderilen resmi bir mektup var mıdır? Varsa, bu mektubun içeriğinde Ege’de ki adalarla ilgili bir açıklama, bir tanımlama yapılmış mıdır? Diye sözlerine devam eden Tığlı, “Gönderilen bu mektupla birlikte Türkiye’ye ait olan 92 bin kilometrekarelik kıta sahanlığı ile bazı adaların resmen Yunanistan'a bırakıldığı iddialarına soru önergesinde yer verdi.

 

CHP’li Tığlı, “Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın, Ege Denizi’nde Türkiye Cumhuriyetine ait olan Koyun Adası’na Yunanistan Gümrüğünden geçerek pasaportla giriş yaptığı iddialarını ve 15 Temmuz hain FETÖ darbe girişiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a saldıran ve daha sonra Ege Denizi’nde Türkiye’ye ait olan Keçi Adası’na kaçan hainleri yakalamaya giden Türk Silahlı Kuvvetleri Askerlerinin kendi ülkelerine ait bir adaya neden alınmadığını hatta alınmama nedenlerinin iddia edildiği gibi pasaport mu olduğu sorusunu da ekledi.

 

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yanıtlaması istemiyle yönelttiği sorular şu şekilde:

 

· Dışişleri Bakanlığı tarafından 18 Mart 2019 tarihinde Birleşmiş Milletlere (BM) gönderilen resmi bir mektup var mıdır? Varsa, bu mektubun içeriğinde Ege’de ki adalarla ilgili bir açıklama / tanımlama yapılmış mıdır? Bu mektupla birlikte Türkiye’ye ait olan 92 bin kilometrekarelik kıta sahanlığı ile bazı adaların resmen Yunanistan'a bırakıldığı iddiaları doğru mudur?

 

· Avrupa Birliği Resmi Gazetesi ve Yunan Resmi Gazetesi’nde yayımlanan haritaların yanlış ve işgalci bir zihniyetin ürünü olduğuna dair BM’ye AB ülkelerine ve Yunanistan’a her hangi bir itiraz başvurusu neden yapılmamıştır? Siz bu ülkenin menfaatlerini ve topraklarını korumakla yükümlü olan kişilerden değil misiniz?

 

· Ege Denizinde silahsızlanma şartı olduğu halde, Yunanistan’ın işgal ettiği adalara silah yığınağı yapması ve füze bataryaları yerleştirdiği yönünde çıkan haberlerin doğru olup olmadığı hakkında her hangi bir araştırma yapılmış mıdır? Milli İstihbarat teşkilatı ve Milli Savunma Bakanlığı yetkililerinden konuyla ilgili bilgi aldınız mı?

 

· Ege’deki adalarımızın Yunanistan tarafından hukuksuz bir şekilde işgal edildiği haberleri sizleri rahatsız etmiyor mu? Rahatsız ediyorsa neden konuyla ilgili kamuoyunu aydınlatıcı ve bilgilendirici açıklamalar yapmıyorsunuz?

 

· Lozan Barış Antlaşması ile birlikte kıyı sınırları ve kıta sahanlığı çizilen Türkiye Cumhuriyeti devletinin Ege denizinde ki ada ve kaya parçası sayısı kaçtır? AKP iktidarı döneminde Yunanistan’a adalar hakkında verilmiş her hangi bir söz var mıdır?

 

· 2015 yılından bu yana Taşoz Adası'nın 6 millik Türk karasuları içinde petrol arama çalışmalarına İsrail ile birlikte devam eden Yunanistan’a petrol arama çalışmalarına son vermesi ve 6 Millik Türk Karasularını İsrail ile birlikte derhal terk etmesi için neden bir açıklama ya da diplomasi girişimi yapılmamıştır? AKP iktidarının Yunanistan’a nasıl bir vefa borcu var ki ülke menfaatlerini ve güvenliğini görmeden gelerek Yunanistan’ın Ege’de ki adalar üzerinde yaptığı bu işgalci davranışa sessiz kalıyor?

 

· Ege Denizi’nde Yunanistan tarafından yapılan işgal ile ilgili neden Cumhurbaşkanlığı makamı her hangi bir açıklama yapmıyor? Açıklama yapılmadığı ve önlem alınmadığı sürece bu suça ortak olduğunuzu ve vatan topraklarının yağma edilmesine göz yumduğunuzu biliyor musunuz?

 

· AKP döneminde Türkiye ile Yunanistan arasında yapılan çeşitli gizli görüşmelerden sonra İzmir, Aydın ve Muğla sınırlarındaki 17 ada ve bir kayalığımızın Yunanistan’a verildiği hatta herhangi bir anlaşma ile hiçbir ülkeye devredilmemiş Bulamaç ve Eşek Adaları’nda Yunanistan’a ait belediyelerin kurulduğu iddiaları doğru mudur? Türkiye ile Yunanistan arasında nasıl bir antlaşma yapılmıştır ki bu adalar Yunanistan’a verilmiştir? Ya da Yunanistan’ın işgal etmesi görmezden gelinmiştir?

 

· 15 Temmuz hain darbe girişiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a saldıran ve daha sonra Ege Denizi’nde Türkiye’ye ait olan Keçi Adası’na kaçan hainlerin yakalanması ve Türkiye’ye getirilmeleri için Türk Silahlı Kuvvetleri askerlerinden Pasaport istendiği iddiaları doğru mudur?

 

· Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın, Ege Denizi’nde ki Koyun Adası’na Yunanistan Gümrüğünden geçerek pasaportla giriş yaptığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise kendi seçim bölgesi olan İzmir iline bağlı Koyun Adası neden artık Türkiye Cumhuriyeti’nin değildir?

 

· Ege meselelerinin tüm yönleriyle ele alınması ve sorunların çözülmesi için bugüne kadar Yunanistan ile hangi konuları hangi diplomatik kurallar altında yaptınız? Yunanistan’ın adalar üzerinde Lozan Barış Antlaşması ve Paris İtalyan Barış Antlaşması’na uymadığını gördüğünüz halde neden Yunanistan’a bir nota vermiyorsunuz?