Siyaset
Giriş Tarihi : 30-07-2018 15:10   Güncelleme : 30-07-2018 15:10
Abone ol

CHP'li Tığlı'dan Soru Önergesi

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, biber gazından etkilenip kalp krizi geçiren ve ölen 82 yaşında Yusuf Topal’ı TBMM gündemine taşıdı. Hem İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya hem de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yanıtlamaları istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

CHP'li Tığlı'dan Soru Önergesi

Geçtiğimiz hafta Giresun 15 Temmuz Aile Sağlık merkezinde yaşanan hasta – doktor tartışmasından sonra 82 yaşındaki Yusuf Topla gözaltında kalp krizi geçirmiş ve tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.

 

POLİS İŞKENCE VE DARP YETKİSİNİ NEREDEN ALIYOR

 

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı “82 yaşındaki eşi Fatma Topal’ın raporlu ilaçlarını almak için sağlık ocağına giden 82 yaşındaki Yusuf Topal’ın aile hekimiyle yaptığı tartışmadan sonra hekimin “Beyaz Kod” sinyali vermesiyle, polisler tarafından gözaltına alınmak istenmesi tam anlamıyla hasta haklarını yok saymaktır. 82 yaşındaki Yusuf Topal’ın gözaltına alınırken hem darp edildiği hem de biber gazı sıkıldığı kamera kayıtlarında açıkça görülmektedir” dedi.

 

Tığlı, Türkiye “İşkencenin Önlenmesine Dair Birleşmiş Milletler Sözleşmesi”“İşkenceye ve Diğer Zalimane, İnsanlık Dışı veya Onur Kırıcı Muamele  veya Cezaya Karşı Sözleşme” ve “Avrupa İşkenceyi Önleme Sözleşmesi”  gibi sözleşmelere taraf olup, işkencenin yasak olduğunu kabul ederek, işkencenin önlenmesiyle ilgili gerekli tedbirleri alma konusunda taahhüt altına girmiştir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 17’nci maddesinin 3’ncü fıkrası,"Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz; kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tabi tutulamaz" ibaresiyle bu kabul edilemez uygulamayı, suç olarak tanımaktadır” dedi.

 

POLİSLER NEDEN TUTUKSUZ YARGILANIYOR

 

Tüm bunlar göz önüne alındığında “Yusuf Topal’ın ölümüne sebep olan ve tutuksuz yargılanan polislerin taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelere ve anayasaya aykırı davrandıkları tespit edilmiştir. Şahitlerin tamamının dinlenmediği, delillerin toplanmadığı bir davada hiç bir şey olmamış gibi polislerin tutuksuz yargılanmaları adalet ve vicdan açısından sınıfta kalmıştır.

 

Aile hekimi Sağlık Bakanlığı Müfettişleri tarafından ifadesi alınmış mıdır? Aile hekiminin hangi gerekçelerle Yusuf Topal için “Beyaz Kod” kullandığı belirsizliğini korumaktadır. Bu cevapsız sorular olduğu sürece aile hekiminin açığa alınması toplum tarafından hekimin hatalı olduğu kanısını yükseltmektedir” dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Necati Tığlı’nın her iki bakana verdiği soru önergeleri aşağıdadır. 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞLANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU tarafından Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını dilerim.

30.07.2018

 

                                                                                                                                                                                                            Necati TIĞLI

Giresun Milletvekili

 

24 Temmuz 2018 tarihinde, Giresun’da 15 Temmuz Şehitler Aile Sağlığı merkezine gelen 82 yaşındaki Yusuf Topal, yürüme güçlüğü çeken 82 yaşındaki eşi Fatma Topal'ın raporlu ilaçlarını reçeteye yazdırmak ve evde bakım hizmeti almak için aile hekimine başvurmuştur. Aile hekimi, hastayı görmeden ilaç yazamayacağını söyleyince eşinin raporlarını doktora gösteren yaşlı adam ile aile hekimi arasında çıkan tartışma doktorun “Beyaz Kod” sinyali vererek sağlık merkezine polisleri çağırmasına sebep olmuştur.

 

Bütün vatandaşlarımızın derin bir üzüntü ve utanca sevk eden kamera kayıtlarında polislerin 82 yaşındaki Yusuf Topal’ı ters kelepçe yaparak yere yatırdığı, sürüklediği, darp ettiği, orantısız güç kullanarak gözaltına almaya çalıştığı ve biber gazı kullandığı görülmektedir.

 

Bırakın yasaları, en başta örf, adet ve geleneklerimizi ayaklar altına alarak, babaları değil dedeleri yaşındaki bir kişiye layık gördükleri bu utanç verici uygulamayı ifadelerinde asıl mağdurun kendileri olduğu şeklinde savunan iki polis, tüm ülke ve Giresun iline büyük bir öfke ve acı yaşatmıştır. Vatandaşlar tarafından çekilen görüntüler ortaya çıkmış ve haklarında soruşturma başlatılan 2 polis ve doktor açığa alınmıştır.

 

Türkiye, “İşkencenin Önlenmesine Dair Birleşmiş Milletler Sözleşmesi”“İşkenceye ve Diğer Zalimane, İnsanlık Dışı veya Onur Kırıcı Muamele veya Cezaya Karşı Sözleşme” ve “Avrupa İşkenceyi Önleme Sözleşmesi”  gibi sözleşmelere taraf olup, işkencenin yasak olduğunu kabul ederek, işkencenin önlenmesiyle ilgili gerekli tedbirleri alma konusunda taahhüt altına girmiştir.

 

Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 17’nci maddesinin 3’ncü fıkrası, "Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz; kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tabi tutulamaz" ibaresiyle bu kabul edilemez uygulamayı, suç olarak tanımaktadır.

 

Bu Bağlamda;

 

 1. Şahitlerin henüz dinlenmediği, ifadelerinin tamamlanmadığı ve delillerin henüz toplanmadığı göz önüne alındığında polis memurları nasıl oluyor da serbest kalabiliyorlar? Polislerin açığa alınması kamuoyunda yaşanacak infialin önüne geçmek için midir? Benzer durumda başkaca kişiler de serbest bırakılıp tutuksuz yargılanır mıydı?

 

 1. Kamera görüntüleri ortaya çıkıp basın ve kamuoyunda infial yaratmadan önce bir soruşturma başlatılmış mıdır? Polislerin açığa alınmaları için kamera kaydı mı beklenmiştir? Bu görüntüler olmasaydı bu iki zanlı güya can ve mal güvenliğimizi sağlamak üzere aramızda mı olacaktı? Ölen yaşlı amcamız da eceliyle mi ölmüş kabul edilecekti?

 

 1. Sağlık durumu ve şartlar göz önüne alındığında kendisini savunamayacak derecede yaşlı olan bir kişiye ters kelepçe takılması ve darp edilmesini nasıl açıklayacaksınız?

 

 1. Aile Hekimi tarafından “Beyaz Kod” sinyali verilip polisin bölgeye sevk edilmesi ardından gözaltı sırasında hayatını kaybeden kişinin ölümüne ilişkin aynı gün itibarıyla başlatılmış ve yürütülen soruşturma, adli tıp’a sevk işlemi otopsi vs. gerçekleştirilmiş midir? Soruşturmanın bu yönünde gecikmiş eksik bırakılmış noktalar bulunmakta mıdır? Görüntüler yaşlı amcanın yaşamını yitirdiği anda ortaya çıkmış olsaydı yine süreç bu şekilde mi yürütülecekti?

 

 1. İşkenceyle ilgili uluslararası anlaşmalar, Anayasa’nın ilgili maddeleri ve kamera görüntüleri ortadayken polislerin tutuklanmamasının gerekçeleri nelerdir? Topluma, adaletin ve hukukun güvencesinin verilmesi için polislerin tutuklu yargılanmaları gerekmez mi?

 

 1. Haklarında adli ve idari soruşturma açıldığı belirtilen polis memurlarının daha önce karıştığı herhangi bir adli dava olmuş mudur? Bu polis memurları daha önce işkence ve şiddet olaylarına karışmışlar mıdır? Haklarında verilmiş adli ya da idari ceza var mıdır? Bu polislerin eğitimlerinin özellikle bu mesleği yapmak üzere psikolojik eğitimlerinin yeterli olduğunu düşünüyor musunuz? Eğitim ve hazırlıklarının yetersizliği yanında dedeleri yaşında yaşlı bir kişiye bu davranışları; askerine, polisine ve güvenlik güçlerine saygıda asla kusur etmeyen bir toplumdan ne kadar uzak olduklarını göstermekte değil midir?

 

 1. Türkiye’de gözaltına alınan kişilere, karakollarda uygulanan işkence ve kötü muamelenin ortadan kaldırılmasına ilişkin yaptığınız çalışmalar var mıdır? Varsa bu çalışmalar nelerdir?

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞLANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA tarafından Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını dilerim.

30.07.2018

 

                                                                                                                    Necati TIĞLI

Giresun Milletvekili

 

 

24 Temmuz 2018 tarihinde, 15 Temmuz Şehitler Aile Sağlığı merkezine gelen 82 yaşındaki Yusuf Topal, yürüme güçlüğü çeken 82 yaşındaki eşi Fatma Topal'ın raporlu ilaçlarını reçeteye yazdırmak ve evde bakım hizmeti almak için aile hekimine başvurmuştur. Aile hekimi, hastayı görmeden ilaç yazamayacağını söyleyince eşinin raporlarını göstermiş ancak buna rağmen yine olumsuz cevap alınca tartışma çıkmış ve bu tartışmanın ardından aile hekimi “Beyaz Kod”sinyali vererek sağlık merkezine polisleri çağırmıştır.  

 

“Beyaz Kod” sağlık çalışanlarının şiddet olaylarına maruz kaldıklarında yeterli müdahale dış güvenlik desteği için gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasıamacıyla oluşturulmuş bir güvenlik sistemidir.

 

Ortaya çıkan kamera kayıtlarında polislerin 82 yaşındaki Yusuf Topal’ı ters kelepçe yaparak yere yatırdığı, orantısız güç kullanarak gözaltına almaya çalıştığı ve biber gazı kullandığı görülmektedir. Bu görüntülerin ortaya çıkmasından sonra polisler ve doktor açığa alınmıştır.

 

Bu Bağlamda;

 

 1. Hekimler, hangi durumlarda “Beyaz Kod” uygulamasını devreye sokarlar? Hasta olan eşinin raporlu ilaçlarını almak için sağlık merkezine gelen 82 yaşında ki yaşlı bir kişiye aile hekimi hangi gerekçelerle “Beyaz kod” uygulaması istemiştir? 

 

 1. Yusuf Topal'ın eşi Fatma Topal için ilaç alması için düzenlenen rapor ve evde bakım hizmeti kararı var mıdır? Varsa bu rapor ve karar neden uygulanmamıştır? Sağlık merkezine gelemeyecek kadar hasta olan raporlu hastaların ilaçları hangi yöntemler ile reçetelendirilmektedir?

 

 1. Dedesi yaşındaki bir kişiye “Beyaz Kod” uygulayan aile hekimi hangi gerekçelerle görevden alınmıştır? Doktorun görevden alınması kararının toplum nezdinde doktorun da hatalı olduğu izlenimi bırakacağını düşünmediniz mi?

 

 1. Sağlık Bakanlığı Müfettişleri tarafından aile hekiminin ifadesi alınmış mıdır? Alınmış ise bu ifadeyi kamuoyu ile paylaşmayı düşünüyor musunuz?

 

 1. Sağlık Bakanlığı tarafından görevden alınan aile hekimi daha önce “Beyaz kod” uygulaması istemiş midir? İstemiş ise sonuçları ne olmuştur? Doktor hakkında geçtiğimiz hafta hastasını muayene etmediği gerekçesiyle Bakanlığınıza şikayet başvurusu olduğu doğru mudur? Bu hususta Bakanlığınız hangi işlemleri yapmıştır?