Siyaset
Giriş Tarihi : 02-07-2016 18:00   Güncelleme : 02-07-2016 18:00
Abone ol

CHP'li Toprak: ''AKP yurttaşlığı satıyor''

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, hükümetin tehlikeli adımlar attığını belirterek, “Hükümetin özel güvenlik şirketleri ve vatandaşlık yasasında gündeme getirdiği yeni değişiklikler, terör örgütlerine güvenlik şirketi kurma, parayı bastıranlara Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma yolunu açacak!'' dedi

CHP'li Toprak: ''AKP yurttaşlığı satıyor''


CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dile getirdiği iki konuda hükümetin kritik ve tehlikeli adımlar atmaya hazırlandığını belirterek şunları söyledi:

“İçişleri Bakanlığı’nın gündeme getirdiği, özel güvenlik şirketler ile ilgili yasa değişikliği, terör tehdidi altındaki Türkiye’de terör örgütlerine özel güvenlik şirketi kurma, özel güvenlik elemanı olarak legalleşme yolunu açacak. Özel güvenlik personeli için TC vatandaşı olma zorunluluğunun kaldırılması, başlı başına bir aymazlık. Bu değişiklik Suriye’de, Irak’ta silahlı eğitim alıp, Türkiye’ye dönen ya da sızan örgüt üyelerine üniformalı güvenlikçi olarak, AVM’lerde, otoparklarda, havaalanlarında elini kolunu sallayarak, örgütten gelecek talimatları uygulama zemini yaratacağı gibi, devlet kuruluşlarına da sızma olanağı sağlayacak. AKP hükümetleri döneminde yapılan değişikliklerle devlet, kamu kurum ve kuruluşları, özel güvenlik şirketlerinin en büyük müşterisi, en büyük özel güvenlik hizmeti alıcısı haline getirildi. Yapılmak istenen değişikliklerle, valilerin talimatıyla stratejik yer ve alanlarda özel güvenlik personelinin görevlendirilmesi, trafik denetimi, araç durdurma, yol kontrolü, toplumsal güvenlik ve asayişin sağlanması yetkilerinin verilmesi, vahim sonuçlar doğuracaktır. Devletin anayasal sorumluluğu olan, yurttaşlarının can ve mal güvenliğini sağlama yükümlülüğünün, devletin polisi, jandarması yerine, özel şirketlere havale edilmesi, başka bir niyete dönüktür. Bu değişikliklerle, sayısı 500 bine ulaşacak, silahlı özel güvenlikçiler polis ve askerin dışında, özel ve kontrolsüz bir silahlı güç olacaktır. Mafyalaşma, güç kullanımı, silahlı organizasyonlaşmayla, bu kez özel güvenlik terörü yaygınlaşacaktır. AKP döneminde sayıları 21’den 1500’e çıkan özel güvenlik şirketleriyle, bu yasa değişikleriyle kurdurulacak yandaş güvenlik şirketlerinin, hizmet alımı ihaleleriyle ihya edileceği, polis devleti olma adımlarının hızlandırılacağı anlaşılmaktadır.”

Toprak, AKP iktidarının güvenliği özelleştirirken, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını da satışa çıkarttığını dile getirerek şöyle konuştu:

“Hükümet anlaşıldığı kadarıyla olağanüstü kaynak sıkıntısı içindedir. Para bulabilmek için gözünü karartmış durumdadır. Bir yandan iktidarları döneminde dördüncü kez servet affı çıkartarak, yurt dışındaki, kaynağı belirsiz paraları, kaynağına bakmaksızın yurda getirtebilmek için vergi almama, incelememe, nerden buldun diye sormama sözü verilmektedir. İçerde, dışarıda para, altın, mücevher, tahvil, rüşvet parası, kara para, vergiden kaçırılan servet, ne olursa olsun getirenler, hükümetin baş tacı olacaktır. Diğer yandan, Türkiye’de ev alıp 5 yıl satmama sözü veren, 5 yıl vadeli hazine kâğıdı alan, bankaya döviz yatırıp 2 yıl çekmeme sözü veren yabancılara, çalışma, oturma izni ve vatandaşlık vaat edilmektedir. Ticaret sicili kayıtlarına göre yeni kurulan şirketlerin dörtte biri Suriyelilere aittir. Vatandaşlık yasası değişiklikleriyle, paralı Suriyelilere, Iraklılara, Afganlara vatandaşlık yolu açılmaktadır. Başka ülkeler de benzer uygulamaları, ev yazlık alanlara oturma izni vermektedir. Ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını böylesine ucuz tarifelere bağlamak, utanç vericidir. Rantiyeci AKP zihniyeti, şimdi de yurttaşlık satışını, kazanç kapısına dönüştürme peşindedir.”