Siyaset
Giriş Tarihi : 04-03-2021 13:49   Güncelleme : 04-03-2021 13:49
Abone ol

CHP’li Toprak: Ekonomik Reform Paketi, örtülü IMF programı olacak

CHP’li Toprak, Ekonomik Reform Paketinin, örtülü IMF programı olacağı ve 5 Nisan 1994 kararlarından kopyalandığı anlaşılıyor!” açıklamasında bulundu.

CHP’li Toprak: Ekonomik Reform Paketi, örtülü IMF programı olacak

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, Ekonomik Reform Paketine yönelik açıklamalarda bulundu.

Toprak, “İktidar salgında doğru düzgün ekonomik destek vermediği halde şimdi 2020’yi de kapsayacak şekilde geriye dönük ek vergilerle işletmelerin, esnafın, şirketlerin ve halkın üzerine yeni yükler bindirme hazırlığına girişti. IMF Türkiye masasının tespit ve önerileri anımsandığında, Ekonomik Reform Paketinin, örtülü IMF Programı olacağı ve 5 Nisan 1994 kararlarından kopyalandığı anlaşılıyor!” şeklinde konuştu.

Toprak’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomide her şeyin tozpembe olduğunu, dünyada önde gelen ve pozitif ayrışan ülkelerden birisinin Türkiye olduğunu söylerken diğer yanda ise salgın ve ekonomik güçlüklerden söz edip, herkesten 2023’e kadar sabır ve fedakârlık istiyor. Hazine ve Maliye Bakanı ise ekonomik reform önlemleri içeren paketin büyük ölçüde tamamlandığını, en geç Mart ortasına kadar açıklanacağını, dile getirdi. Öncelikle devlette, yönetimde işlerin hızlanacağı iddiasıyla savunulan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Tek Adam yönetiminin ülkenin ve ekonominin üzerinde büyük yük oluşturduğunu, sorunları daha da ağırlaştırdığını görmezlikten gelemeyiz. Sözde süratli karar alma iddiasına karşılık, beş aydır ortaya bir reform paketi dahi koyamadılar. Önce yılbaşı, sonra şubat, şimdi Mart ayı ortası deniliyor!

Ekonomi yönetimi tarafından iktidara yakın medyaya sızdırılarak, kamuoyunu şimdiden alıştırmak istedikleri açıklanacak ekonomik reform paketiyle yeni ek vergiler ve en az üç yıl süreli ilave vergi artışlarıyla içi boşaltılan bütçeye, kasası tamtakır hale getirilen hazineye ve rezervleri sıfırlanan Merkez Bankası’na ek kaynak yaratılması hedefleniyor.

5 NİSAN KARARLARI REFORM PAKETİ OLARAK UYGULAMAYA KONULMUŞTU

Türkiye buna benzer ağır kriz süreçlerini daha önce de yaşadı. 1994 krizinde para bulabilmek için 3 aylık yüzde 50 net faizli ve vergisiz hazine bonosu ihraç edilirken, IMF programıyla da tek seferlik yeni ya da ek vergiler getirilmişti. Ekonomik Denge Vergisi (EDV), Net Aktif Vergisi (NAV), Ek Emlak Vergisi, Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi gibi ilave vergiler içeren 5 Nisan Kararları reform paketi olarak uygulamaya konulmuştu.

İktidar her ne kadar IMF ile anlaşmayacağını, IMF’ye muhtaç olmadığını söylese de IMF açıklamalarından ve hazırlanan ekonomik reform paketine yönelik yansıyan bilgilerden anlaşıldığı kadarıyla IMF’nin önerileri arasında yer alan Mali Konsolidasyon ve ek vergilerin yer alacağı bir ‘örtülü IMF programı’ uygulamaya konulacak. IMF’nin bu programa düzeceği övgülerle uluslararası piyasalarda güven ve kaynak girişi sağlanmaya çalışılacak.

İktidar medyası ve ekonomi basınında yer alan bilgilere göre,

Geriye dönük olarak 2020 yılını da kapsayacak şekilde 2022 yılına kadar üç yıl süreli ek vergiler geliyor.

Kurum ve işletme kazançlarından ek vergi tevkifatı ve ek stopaj kesintisi hazırlığı yapılıyor. Şirketlerin, kurumların kârlarına ek stopaj vergisi getirilerek, 2020-2021 yıllarında yüzde 10, 2022 yılında yüzde 5 ek vergi uygulanacak.

Türkiye Muhasebeciler, Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Başkanı, bu yıl için bütçe yasasında hedeflenen 245 milyar liralık açığın yanı sıra bütçede öngörülen vergi gelirleri toplamının yüzde 4 düzeyinde artırılmasının iktidar tarafından hedeflendiğini ve bunun için de iktidarın ek vergi yoluna gitmeye hazırlandığını söylüyor.

“ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ YÜZDE 400’E VARAN ORANLARDA ARTIRILDI”

Toprak, açıklamasına şöyle devam etti:

“Bilindiği gibi; bir süre önce CB kararıyla herkesin sırtına cep telefonundan ev telefonuna, internetten, radyo ve televizyona varana kadar yüzde 33 Özel İletişim Vergisi zammı bindirildi. Ardından küçük bir kesimi ilgilendirse de elektrikli otomobillerin Özel Tüketim Vergisi yüzde 400’e varan oranlarda artırıldı. KDV tevkifatlarının kapsamı genişletildi.

Şimdi de üstelik geriye dönük olarak, geçen yılı da kapsayacak şekilde ek vergiler, kesintiler, ek stopajlar getiriliyor. Öncelikle 2020 yılına dönük bir ek vergi uygulaması anayasamızın yasaların geriye dönük işletilemeyeceği hükmüne aykırıdır. İktidar öylesine sıkışmış durumdaki ek vergi alabilmek için geriye dönük uygulamayla anayasayı çiğnemekten bile kaçınmıyor!

Hazırlıkları yapılan düzenlemelerde sadece kazançlar üzerinden değil, şirketlerin, işletmelerin kanunen kabul edilmeyen giderlerinin de (KKEG) geriye dönük ek stopaja tabi olacağı ileri sürülüyor. Bu, salgın koşullarında iktidardan doğru düzgün destek almamasına karşın kendi çabasıyla ayakta durmaya, üretimini ve istihdamı sürdürmeye çabalayanların da boğazına sarılmak, ellerinde ne var ne yoksa almaya çalışmaktan öte bir uygulama değildir.

İktidar uluslararası piyasalara yönelik olarak IMF’nin ‘yeşil ışık’ yakmasını sağlayabilmek için halka sabır ve fedakârlık çağrısı yaparken, üç yıla yayılan yeni ek vergiler, mevcut vergilerde artışlar ve yüklü zamlarla tükettiği ülke kaynaklarını milletin sırtından sağlayarak, yandaşlarına aktaracağı milyarları temin etmeye ve IMF’nin gözüne girmeye çalışmaktadır!”